Abrazja. Wskazania i specyfika zabiegu
Abrazja to zabieg ginekologiczny bardziej znany pod nazwą – łyżeczkowanie macicy.Wiele kobiet nie do końca zdaje wie, na czym polega cały proces i kiedy się go wykonuje. Co należy, zatem wiedzieć o abrazji macicy? Czy jest to zabieg niebezpieczny i może mieć negatywne skutki przykładowo przy kolejnym planowaniu ciąży? Jaka jest różnica między histeroskopią a łyżeczkowaniem?
1. Jakie są wskazania do zabiegu abrazji?
Abrazja - co to takiego? Jest to inna nazwa łyżeczkowania macicy, zabieg ginekologiczny, który wykonuje się zarówno dla celów diagnostycznych i leczniczych.
Chociaż łyżeczkowanie macicy kojarzy się głównie z poronieniem, zabieg wykonuje się także w zupełnie innych sytuacjach. Jakie są, zatem wskazania do wykonania abrazji?
Otóż abrazję powinno się wykonać po porodzie (na przykład, kiedy istnieje podejrzenie, iż łożysko nie oddzieliło się prawidłowo). Tak, jak już wspomniano, abrazja jest wykonywana po poronieniu. Celem jest usunięcie pozostałych tkanek.
Kolejne wskazania, w których wykonywana jest abrazja to: polipy w jamie macicy, nieregularne i obfite miesiączki, (jeśli nie stwierdzono konkretnej przyczyny), krwawienia po menopauzie, podejrzenie raka śluzówki macicy, stwierdzenie pogrubienia warstwy śluzówki macicy. Innym ważnym wskazaniem jest diagnostyka niepłodności.
Abrazję w celach diagnostycznych wykonuje się również u kobiet po menopauzie. Reasumując – abrazja to zabieg wykonywany po to, by leczyć stany chorobowe macicy oraz diagnozować jej stan. Jeśli pobierany jest materiał do badań histopatologicznych, wówczas mowa jest o tak zwanej mikroabrazji.
Czasem mylimy mikroabrazję z histeroskopią, jednak są to różne zabiegi. Mikroabrazja to przy okazji łyżeczkowania macicy, pobranie matariału do dalszych badań, histeroskopia zaś to badanie diagnostyczne szyjki i jamy macicy, mające na celu ocenę stanu wewnętrznych ścian macicy.
W czasie tego badania również może zostać pobrany materiał histopatologiczny. W przeciwieństwie do abrazji, macica nie oczyszcza się po histeroskopii.
To też warto wiedzieć
2. Specyfika zabiegu abrazji
Abrazja nie wymaga szczególnych przygotowywań. Nie jest również wymagane, aby pacjentka była na czczo. Początkowo podaje się kobiecie znieczulenie ogólne.
Następnie do pochwy wkładany jest wziernik, a na szyjkę macicy nakładane są tak zwane kulociągi (ich zadaniem jest utrzymanie stabilności macicy podczas wykonywania abrazji).
Do rozszerzonej szyjki macicy wprowadza się łyżkę chirurgiczną, która służy do usuwania resztek zawartości macicy. Następnie materiał przekazywany jest do dalszych analiz laboratoryjnych. Abrazja nie jest długim zabiegiem, bo trwa około 10 minut.
Jak długo powinno się odpoczywać po abrazji? Pacjentka może wyjść ze szpitala po 3-4 godzinach od zakończenia abrazji. Wymagana jest jednak opieka osoby bliskiej.
Po abrazji kobieta może odczuwać bóle w dole brzucha, pojawić się może niewielkie krwawienie. Zaleca się, aby pacjentka wzięła około 2 dni wolnego w pracy. Należy również wstrzymać się od współżycia – przez około tydzień.
Abrazja jest stosowana głównie po to, by ratować życie kobiety. Jest to dosyć prosty zabieg sprawdzający się w wielu przypadkach. Pamiętajmy jednak o tym, że każda ingerencja w ludzki organizm może być przyczyną powikłań.
Jakie powikłania może powodować abrazja? Po pierwsze istnieje ryzyko przebicia ściany macicy. Po drugie w przestrzeni jamy macicy może dojść do zakażenia.
Trzeba liczyć się także z wystąpieniem krwawienia z jamy macicy. Kolejnym powikłaniem, jakie może powodować abrazja jest zespół Ashermana, który polega na tworzeniu się zrostów wewnątrz jamy macicy.
Zrosty mogą powstać w wyniku urazu podczas wykonywania abrazji. Symptomy wskazujące na zespół Ashermana to skąpe i bolesne miesiączki. Na szczęście ryzyko powikłań po abrazji jest niewielkie.