Trwa ładowanie...

Pięć oznak, że jesteś nadopiekuńczym rodzicem

Nadopiekuńczość dotyczy rodziców, którzy za wszelką cenę chcą mieć wpływ na najdrobniejsze rzeczy w życiu dziecka. Nieustanne wtrącanie się, pod pozorem chęci uchronienia go przed najmniejszym złem, nie jest dobre. Taka praktyka od najmłodszych lat uzależnia malca od rodzica. Oto kilka znaków ostrzegawczych, które świadczą o nadopiekuńczości i powinny ci dać do myślenia.

Zobacz film: "Wychowanie a pewność siebie"

1. Nie wyznaczasz dziecku żadnych obowiązków

Twoje dziecko nie ma w domu żadnych obowiązków, bo uważasz, że sobie z nimi nie poradzi lub – co gorsza– stanie mu się krzywda? Musisz wiedzieć, że brak wyraźnie wyznaczonych zadań spowoduje, że wychowasz człowieka, który nie będzie wiedział, czym jest odpowiedzialność, a do każdej pracy domowej będzie potrzebował osoby, która mu w niej pomoże. Chyba nie chcesz wychować życiowego nieudacznika?

2. Nie potrafisz dopasować oczekiwań do wieku dziecka

Często nadopiekuńczość wynika ze zbyt wysokich oczekiwań. Rodzic na przykład może zaangażować swoją pociechę w zbyt wiele zajęć, które nie pozwalają jej już na posiadanie czasu wolnego tylko dla siebie. W innych wypadkach nadopiekuńczość wynika ze zbyt niskich oczekiwań. Rodzic, który nie wierzy w swoje dziecko i odrabia za niego nawet prace domowe, uważa, że jego pociecha nie jest w stanie zrobić niczego dobrze.

3. Często dyskutujesz z innymi dorosłymi o tym, jak traktują twoje dziecko

Jeżeli jesteś częstym gościem w szkole dziecka, kłócisz się z nauczycielami i innymi opiekunami na temat tego, że twoje dziecko jest przez nich niewłaściwie traktowane, może to oznaczać, że należysz do nadopiekuńczych rodziców. Tacy ojcowie i matki często żądają od nauczyciela, aby ich dziecko dostało lepszą ocenę, ale też zabraniają babci dawać dzieciom cukierki, a dziadkowi – wychodzić z dziećmi zimą na spacer. Nadopiekuńczy rodzice traktują swoje dzieci jak wiecznie chorych.

10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców.  Steede Kevin
10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców. Steede Kevin

zobacz galerię

4. Martwisz się o rzeczy, które innym rodzicom nie zaprzątają myśli

Jeśli zawsze jesteś jedynym rodzicem, który wydaje się być zaniepokojony zabawą 6-letniej córki na placu zabaw lub wyjściem 15-letniego syna do kolegi, to wiedz, że jesteś prawdopodobnie bardziej przewrażliwiony niż inni rodzice. Ważne jest, aby zdać sobie z tego sprawę, bo nietraktowanie dziecka jak myślącej, inteligentnej istoty, która wie, czym jest dobro, a czym zło, spowoduje, że wychowasz upośledzonego emocjonalnie człowieka.

5. Chcesz uchronić dziecko przed każdym błędem

Nikt nie lubi patrzeć, gdy jego dziecku dzieje się krzywda, ale prawdą jest to, że nie uchronimy naszych pociech ani przed niefortunnym upadkiem, ani przed popełnianiem złych decyzji - muszą uczyć się na własnych błędach. Jeżeli znasz odpowiedź na każde pytanie, a dziecko wie, że uchronisz je przed każdym złem, to w przyszłości nie będzie umiało rozwiązywać własnych problemów. Czasami dzieci muszą odczuć błędy na własnej skórze, aby wiedzieć, czego unikać w przyszłości.

Macierzyństwo, które uniemożliwia dziecku odczuwanie zagrożenia, niepokoju czy strachu, nie jest dla niego zdrowe. Ważne, aby pozwolić dziecku na bycie dzieckiem. Twoja nadopiekuńczość może spowodować, że nie będzie budowało doświadczenia i cieszyło się pełnią dzieciństwa, które przygotują go na zostanie w przyszłości odpowiedzialnym, dorosłym człowiekiem.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.