Najczęstsze błędy młodych rodziców

Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja dla jego rodziców. Zmienia się niemal wszystko – plan dnia, sposób spędzania wolnego czasu, zasoby energii, wydatki, życiowe priorytety, cele i nadzieje. Uwaga świeżo upieczonych rodziców jest skupiona przede wszystkim na dziecku, a wszelkie działania są podporządkowane dobru noworodka. Brak doświadczenia w opiece nad dzieckiem bywa niemałym utrudnieniem – młodzi rodzice są skłonni do paniki w całkowicie niegroźnych sytuacjach, ale nie zawsze wiedzą, jakie sygnały to prawdziwy powód do zmartwień. Niewiedza to główna przyczyna rodzicielskich błędów.

1. Jak prawidłowo zajmować się dzieckiem?

Jeśli masz w domu noworodka i zaczynasz gubić się w gąszczu wskazówek z poradników, telewizji lub od znajomych, przyda ci się garść sprawdzonych rad:

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

  • Spróbuj zachować spokój. To naturalne, że płacz dziecka wywołuje u ciebie niepokój. Obawa o dobro dziecka, gdy niemowlę wymiotuje lub ma biegunkę, również bywa uzasadniona, ale wpadanie w panikę, gdy liczba wypróżnień nie jest książkowa, to przesada. Pamiętaj, że twoje emocje udzielają się niemowlęciu, a w pierwszych miesiącach życia potrzebuje ono przede wszystkim spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Na niepokój możesz sobie pozwolić tylko w sytuacjach wyjątkowych – gdy maluch płacze przez ponad godzinę, silnie wymiotuje, ma wysypkę lub gorączkę – nie zwlekaj wówczas z wezwaniem lekarza.
  • Nie popełniaj częstego błędu „początkujących” rodziców i nie budź swojego dziecka w nocy do karmienia. Jeśli niemowlę jest karmione piersią, może przespać całą noc i nie ma w tym nic niepokojącego.
  • Naucz się odróżniać ulewanie od wymiotów. Ulewanie ma miejsce po posiłku, a wymioty wywołane działaniem wirusa pojawiają się zazwyczaj co 30-45 minut, niezależnie od karmienia.
  • Nie czekaj z higieną jamy ustnej dziecka! Przemywanie dziąseł niemowlęcia wilgotnym gazikiem po każdym posiłku to najlepszy sposób na uniknięcie próchnicy u dziecka. Gdy maluch skończy rok, zacznij korzystać ze specjalnej szczoteczki do zębów dla małych dzieci.
  • Nie wstydź się poprosić o pomoc, na przykład w kwestii montażu fotelika samochodowego.
  • Dbaj o dobrą atmosferę w domu – tzw. „ciche dni” nie uchodzą uwadze dziecka, które wyczuwa napięte relacje między swoimi rodzicami.

2. Złoty środek w wychowaniu dzieci

Opieka nad niemowlęciem jest niezwykle absorbująca, bardzo łatwo więc doprowadzić do sytuacji, w której troska zaczyna przeradzać się w nadopiekuńczość. Tendencję do przekraczania cienkiej granicy rozsądku mają najczęściej młodzi rodzice, dla których wszystkie doświadczenia związane z wychowaniem dziecka są zupełnie nowe. Należy jednak pamiętać, że nadmiar uwagi może być szkodliwy dla dziecka. Gdy rodzice analizują każdy ruch malucha i niepokoją się wszelkimi odstępstwami od „normy”, dziecko rośnie w atmosferze lęku o swoje zdrowie. Nie sprzyja ona chęci poznawania świata i czerpania radości z nowych doświadczeń.

Niekorzystna dla dziecka jest również obojętność ze strony rodziców, ale to zjawisko jest – na szczęście – dużo rzadsze. Większości rodziców udaje się z czasem wypracować złoty środek w wychowaniu dziecka. Metodą prób i błędów uczą się, jak być dla swojej pociechy wzorem, nie tłamsząc jej osobowości.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.