Najczęstsze błędy młodych rodziców
Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja dla jego rodziców. Zmienia się niemal wszystko – plan dnia, sposób spędzania wolnego czasu, zasoby energii, wydatki, życiowe priorytety, cele i nadzieje. Uwaga świeżo upieczonych rodziców jest skupiona przede wszystkim na dziecku, a wszelkie działania są podporządkowane dobru noworodka. Brak doświadczenia w opiece nad dzieckiem bywa niemałym utrudnieniem – młodzi rodzice są skłonni do paniki w całkowicie niegroźnych sytuacjach, ale nie zawsze wiedzą, jakie sygnały to prawdziwy powód do zmartwień. Niewiedza to główna przyczyna rodzicielskich błędów.
1. Jak prawidłowo zajmować się dzieckiem?
Jeśli masz w domu noworodka i zaczynasz gubić się w gąszczu wskazówek z poradników, telewizji lub od znajomych, przyda ci się garść sprawdzonych rad:
- Spróbuj zachować spokój. To naturalne, że płacz dziecka wywołuje u ciebie niepokój. Obawa o dobro dziecka, gdy niemowlę wymiotuje lub ma biegunkę, również bywa uzasadniona, ale wpadanie w panikę, gdy liczba wypróżnień nie jest książkowa, to przesada. Pamiętaj, że twoje emocje udzielają się niemowlęciu, a w pierwszych miesiącach życia potrzebuje ono przede wszystkim spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Na niepokój możesz sobie pozwolić tylko w sytuacjach wyjątkowych – gdy maluch płacze przez ponad godzinę, silnie wymiotuje, ma wysypkę lub gorączkę – nie zwlekaj wówczas z wezwaniem lekarza.
- Nie popełniaj częstego błędu „początkujących” rodziców i nie budź swojego dziecka w nocy do karmienia. Jeśli niemowlę jest karmione piersią, może przespać całą noc i nie ma w tym nic niepokojącego.
- Naucz się odróżniać ulewanie od wymiotów. Ulewanie ma miejsce po posiłku, a wymioty wywołane działaniem wirusa pojawiają się zazwyczaj co 30-45 minut, niezależnie od karmienia.
- Nie czekaj z higieną jamy ustnej dziecka! Przemywanie dziąseł niemowlęcia wilgotnym gazikiem po każdym posiłku to najlepszy sposób na uniknięcie próchnicy u dziecka. Gdy maluch skończy rok, zacznij korzystać ze specjalnej szczoteczki do zębów dla małych dzieci.
- Nie wstydź się poprosić o pomoc, na przykład w kwestii montażu fotelika samochodowego.
- Dbaj o dobrą atmosferę w domu – tzw. „ciche dni” nie uchodzą uwadze dziecka, które wyczuwa napięte relacje między swoimi rodzicami.
2. Złoty środek w wychowaniu dzieci
Opieka nad niemowlęciem jest niezwykle absorbująca, bardzo łatwo więc doprowadzić do sytuacji, w której troska zaczyna przeradzać się w nadopiekuńczość. Tendencję do przekraczania cienkiej granicy rozsądku mają najczęściej młodzi rodzice, dla których wszystkie doświadczenia związane z wychowaniem dziecka są zupełnie nowe. Należy jednak pamiętać, że nadmiar uwagi może być szkodliwy dla dziecka. Gdy rodzice analizują każdy ruch malucha i niepokoją się wszelkimi odstępstwami od „normy”, dziecko rośnie w atmosferze lęku o swoje zdrowie. Nie sprzyja ona chęci poznawania świata i czerpania radości z nowych doświadczeń.
Niekorzystna dla dziecka jest również obojętność ze strony rodziców, ale to zjawisko jest – na szczęście – dużo rzadsze. Większości rodziców udaje się z czasem wypracować złoty środek w wychowaniu dziecka. Metodą prób i błędów uczą się, jak być dla swojej pociechy wzorem, nie tłamsząc jej osobowości.