Trwa ładowanie...

113 tys. zł na dziecko. Kolejne plany rządu

Wychowanie dziecka wiąże się z wieloma wydatkami. Dlatego też rodziny chętnie korzystają z dodatkowych świadczeń opiekuńczych takich jak becikowe, 500+, 300+, czy bon turystyczny. Jak się okazuje, można otrzymać nawet 113 tys. złotych na każde dziecko, a rząd planuje kolejne.

Zobacz film: "Idealna różnica wieku między partnerami"

spis treści

1. Nowy Ład - nowe świadczenia

Wiele rodzin korzysta z dodatkowych świadczeń opiekuńczych, które oferuje państwo jako pomoc w wychowaniu dziecka. Część z nich jest jednorazowa tak jak popularny w ostatnich miesiącach bon turystyczny. Jednak są też stałe świadczenia m.in. 500+, czy ulgi podatkowe przy rozliczaniu PIT. Po podliczeniu wszystkich świadczeń, na dziecko można dostać nawet 113 tys. złotych.

Jak się okazuje, plany związane z "Nowym Ładem" (kolejnym projektem rządu), mogą przynieść jeszcze więcej świadczeń dla rodziców. Poza 12 tys. złotych na każde drugie i kolejne dziecko do trzeciego roku życia ma zostać wprowadzone również dofinansowanie opieki dla dzieci w wysokości 400 zł miesięcznie.

Będzie ono przekazywane bezpośrednio do placówek sprawujących opiekę (żłobków i klubów dziecięcych) oraz dziennym opiekunom. W ten sposób ma być zapewniona opieka nad młodszymi dziećmi, tak by rodzice mogli spokojnie wrócić do pracy.

2. 1000 zł po urodzeniu dziecka

Becikowe to jednorazowa wypłata, która przysługuje zaraz po narodzinach dziecka. Wynosi ona 1000 zł. Należy jednak spełnić dwa podstawowe warunki: dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 1 922 zł netto, a matka dziecka, od co najmniej 10. tygodnia ciąży, była pod opieką medyczną.

Alternatywą jest kosiniakowe, z którego mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowy śmieciowe, bezrobotni i studenci. Ono również wynosi 1000 zł.

Warto także wspomnieć o ulgach prorodzinnych, z których mogą skorzystać rodziny na każde dziecko do 18. roku życia lub, jeśli nadal się uczy do 25. roku życia. Jedynym warunkiem jest spełnienie kryterium dochodowego. Ewentualny dochód nie może przekroczyć 3089 zł rocznie. Rodzinom przysługuje 1112,04 zł na dziecko, 2000,04 zł – na trzecie dziecko, 2700,00 zł – na czwarte i każde kolejne dziecko.

3. 500 + i bon turystyczny

Świadczenie 500+ przysługuje rodzicom wszystkich dzieci do 18. roku życia. Nie ma kryterium dochodowego.

W 2020 roku wprowadzono także bon turystyczny na wakacje jako odpowiedź na trudną sytuację rodzin i branży turystycznej spowodowaną pandemią koronawirusa. Jedynym kryterium jest korzystanie ze świadczenia 500+. Bon ma formułę kodu i nie można wymienić go na gotówkę. Przyznawany jest bez względu na dochód rodziców.

Jego wartość wynosi 500 zł (w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł) na każde dziecko do 18. roku życia. W przypadku sprawowania opieki naprzemiennej, oboje rodzice dostają po 250 zł na dziecko.

4. Wyprawka szkolna 300+

Po sukcesie 500+ wprowadzono siostrzane świadczenie 300+ w ramach rządowego programu "Dobry Start". Jest to dodatek jednorazowy na wydatki związane ze skompletowaniem wyprawki dla dzieci w wieku szkolnym do ukończenia przez nie 20. roku życia (mogą skorzystać także uczniowie szkół policealnych i dla dorosłych).

W ciągu 12 lat obowiązkowej edukacji można otrzymać 3600 zł na wyprawkę szkolną.

Wnioski można składać online od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice, którzy złożą wniosek w lipcu lub sierpniu, mają zagwarantowaną wypłatę świadczenia do 30 września 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.