4 z 8Opuchlizna i rozstępy
Obrzęki to jeden z najczęstszych problemów kobiet w ciąży. Pojawia się w III trymestrze ciąży, często towarzyszą im również inne objawy, np. zmęczenie, ciężkość nóg i ból stawów. Obrzęki ciążowe są skutkiem nadmiernego gromadzenia się wody w tkankach.
W ten sposób organizm zabezpiecza się na wypadek utraty dużej ilości płynów w czasie porodu. Najczęściej pojawia się w okolicach stóp, kostek, łydek i nadgarstków. Warto w tym czasie pamiętać o uzupełnianiu płynów, częstej zmianie pozycji, aktywności fizycznej, np. spacerach.
W pozycji leżącej warto zadbać o to, aby nogi były ułożone na tej samej linii, co ciało. Ważne jest, by ciało mogło „oddychać” dlatego zaleca się luźne ubrania, a także noszenie przewiewnego i wygodnego obuwia.
Warto zastosować również kremy i żele chłodzące odpowiednie dla kobiet w ciąży, a także przykładać okłady z zimnej wody, do których można dodać olejki eteryczne, takie jak: rumianek, lawenda czy rozmaryn. Jeśli obrzęki są bardzo uciążliwe konieczna jest wizyta u lekarza.
A co z rozstępami? Według statystyk dermatologów ponad połowa kobiet boryka się z rozstępami, a 90 proc. kobiet ma jakiekolwiek ślady ciąży na swoim ciele.
Rozstępy to nic innego, jak nadmierne rozciągnie skóry. W tym przypadku eksperci zalecają stosowanie kremów, masowanie skóry pod prysznicem, korzystanie z zabiegów uelastyczniających, stosowanie zdrowej diety i aktywności fizycznej.
Zobacz także: 6 sposobów, by uniknąć rozstępów w ciąży