Życzenia wielkanocne dla prawosławnych. Zabawne, poważne
Wielkanoc prawosławna wypada zazwyczaj w innym terminie niż katolicka. Święta w tym obrządku wyglądają także nieco inaczej, jednak tym, co nas łączy są życzenia wielkanocne. W jednym i drugim przypadku mają one jeden cel - sprawić, aby bliscy wiedzieli, że o nich pamiętamy. Życzenia wielkanocne mogą być poważne, ale także zabawne i radosne. Oto kilka naszych propozycji, jeśli nie masz pomysłu - zajrzyj, z pewnością znajdziesz coś dla siebie!
1. Kiedy wypada Wielkanoc prawosławna 2023?
Wielkanoc prawosławna zwykle wypada w innym czasie niż katolicka. Dzieje się tak, ponieważ w tych religiach obowiązują inne kalendarze: u katolików jest to kalendarz gregoriański, u prawosławnych - juliański.
Dawniej obchodzone były w jednym czasie, zgodnie z kalendarzem juliańskim, jednak wskutek rozłamu kościoła i podziału chrześcijaństwa, Wielkanoc jest od tej pory obchodzona w różnych terminach.
Raz na kilka lat zdarza się, że Wielkanoc prawosławna i katolicka wypadają tego samego dnia. Następne wspólne święta obchodzić będziemy 25 kwietnia 2025 roku. Zazwyczaj różnica między tymi świętami wynosi od tygodnia do 5 tygodni.
W 2023 roku Wielkanoc prawosławna wypada 16 kwietnia, czyli tydzień po Wielkanocy w obrządku katolickim.
2. Jak obchodzimy Wielkanoc prawosławną?
Obchody Świąt Wielkanocnych prawosławnych, tak jak nazwa wskazuje, rozpoczynają się nocą, w Wielką Sobotę. O 23.30 odprawiana jest specjalna msza o nazwie jutrznia paschalna. Cerkiew ozdabiana jest białymi kwiatami i światłem. Ksiądz (celebrans), który prowadzi mszę, także jest ubrany na biało.
Wierni zgodnie z tradycją okrążają cerkiew od zachodu na wschód trzy razy, po czym zatrzymują się przed zamkniętymi drzwiami, co symbolizuje wrota do piekieł. Dopiero gdy ksiądz zapuka w te drzwi trzy razy krzyżem i je otworzy, można bezpiecznie wejść do środka.
Po wejściu do cerkwi wierni wspólnie śpiewają psalmy, a momentem charakterystycznym dla całego obrzędu jest wypowiedzenie przez księdza słów "Chrystus zmartwychwstał", na co wierni odpowiadają "prawdziwie powstał". Tradycja ta obowiązuje w wielu domach przed wielkanocnym śniadaniem.
W obrządku prawosławnym podobnie jak u katolików, istnieje zwyczaj święcenia koszyczków. Zazwyczaj wierni umieszczają w nim nie tylko jedzenie na stół wielkanocny, ale również świeczki. Co wkładamy do koszyczka?
- jajka;
- wędlinę;
- tradycyjną babkę wielkanocną (kulicz);
- suszone owoce;
- orzechy;
- bakalie.
Wielkanocne pisanki zwykle są czerwone. Tradycja ta nawiązuje do cesarza Tyberiusza, który był przeciwny głoszeniu Ewangelii oraz twierdził, że prędzej uwierzy w zmianę koloru jajek na czerwony niż w zmartwychwstanie Chrystusa. Ostatecznie przyjął jednak chrzest. Pisanki w kolorze czerwonym to także symbol krwi Chrystusa.
Dawniej wielkanocną tradycją były wędrówki tak zwanych włóczebników, którzy odwiedzali mieszkańców w domach i życzyli im wszelkiej pomyślności. Jakiś czas temu zwyczaj ten praktykowany był również w niektórych regionach Polski, jednak z czasem stał się coraz bardziej zapomniany.
3. Życzenia na Wielkanoc prawosławną 2023
Podobnie jak w przypadku innych świąt, tej okazji wierni składają sobie życzenia. Co zrobić, gdy nie mamy na nie pomysłu? Warto spróbować napisać kilka słów od siebie, a jeśli nic nie przychodzi nam do głowy, możemy poszukać gotowych wierszyków z życzeniami. Oto nasze propozycje!
3.1. Życzenia wielkanocne dla prawosławnych - śmieszne
"Mówi królik do baranka,
jaka piękna ta pisanka.
Wtem z jajeczka wyszła kurka,
nastroszyła swoje piórka,
a baranek ciągle byczy,
że Wesołych Świąt wszystkim życzy."
"Smacznej szynki i jajeczka,
w ten świąteczny ranek.
A w koszyczku wielkanocnym,
samych niespodzianek."
"Zdrowych i wesołych świąt Wielkanocy,
spójrz zajączkowi w radosne oczy,
pogłaszcz baranka białe futerko,
pobiegnij w kierunku kurczaków żółciutkich,
spróbuj wszystkich mazurków słodziutkich.
Smacznego jajka, wszystkiego dobrego,
radosnego dnia wielkanocnego!"
3.2. Życzenia wielkanocne dla prawosławnych - poważne
"Dziś Ci życzy wielkanocny baranek, samych dobrych chwil i... pięknych pisanek! Niech święta Wielkanocy będą piękne, niech opromieni je dobra myśl."
"Na tegoroczne święta Wielkanocne, życzę nieustającej wiary, nadziei i miłości. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza swoimi łaskami każdego dnia - i to przez okrągły rok!"
"Niech Zmartwychwstały Jezus Chrystus sprawi, że w Twoim życiu zagości pokój i radość. Nieś Dobrą Nowinę całemu światu! Niech łaska i pełnia wiary zagoszczą w Twojej codzienności."
"Z okazji zblizających sie Świąt Wielkanocnych składam najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca oraz samych sukcesów."