Trwa ładowanie...

Życzenia wielkanocne dla prawosławnych. Zabawne, poważne

 Ewa Rosiecka
07.04.2023 12:07
Wielkanoc prawosławna odbywa się zwykle w innym czasie niż katolicka
Wielkanoc prawosławna odbywa się zwykle w innym czasie niż katolicka (Adobe Stock)

Wielkanoc prawosławna wypada zazwyczaj w innym terminie niż katolicka. Święta w tym obrządku wyglądają także nieco inaczej, jednak tym, co nas łączy są życzenia wielkanocne. W jednym i drugim przypadku mają one jeden cel - sprawić, aby bliscy wiedzieli, że o nich pamiętamy. Życzenia wielkanocne mogą być poważne, ale także zabawne i radosne. Oto kilka naszych propozycji, jeśli nie masz pomysłu - zajrzyj, z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

spis treści

1. Kiedy wypada Wielkanoc prawosławna 2023?

Wielkanoc prawosławna zwykle wypada w innym czasie niż katolicka. Dzieje się tak, ponieważ w tych religiach obowiązują inne kalendarze: u katolików jest to kalendarz gregoriański, u prawosławnych - juliański.

Dawniej obchodzone były w jednym czasie, zgodnie z kalendarzem juliańskim, jednak wskutek rozłamu kościoła i podziału chrześcijaństwa, Wielkanoc jest od tej pory obchodzona w różnych terminach.

Zobacz film: "Jak przechowywać pierniczki? Do świąt będą idealnie miękkie"

Raz na kilka lat zdarza się, że Wielkanoc prawosławna i katolicka wypadają tego samego dnia. Następne wspólne święta obchodzić będziemy 25 kwietnia 2025 roku. Zazwyczaj różnica między tymi świętami wynosi od tygodnia do 5 tygodni.

W 2023 roku Wielkanoc prawosławna wypada 16 kwietnia, czyli tydzień po Wielkanocy w obrządku katolickim.

2. Jak obchodzimy Wielkanoc prawosławną?

Obchody Świąt Wielkanocnych prawosławnych, tak jak nazwa wskazuje, rozpoczynają się nocą, w Wielką Sobotę. O 23.30 odprawiana jest specjalna msza o nazwie jutrznia paschalna. Cerkiew ozdabiana jest białymi kwiatami i światłem. Ksiądz (celebrans), który prowadzi mszę, także jest ubrany na biało.

Wierni zgodnie z tradycją okrążają cerkiew od zachodu na wschód trzy razy, po czym zatrzymują się przed zamkniętymi drzwiami, co symbolizuje wrota do piekieł. Dopiero gdy ksiądz zapuka w te drzwi trzy razy krzyżem i je otworzy, można bezpiecznie wejść do środka.

Po wejściu do cerkwi wierni wspólnie śpiewają psalmy, a momentem charakterystycznym dla całego obrzędu jest wypowiedzenie przez księdza słów "Chrystus zmartwychwstał", na co wierni odpowiadają "prawdziwie powstał". Tradycja ta obowiązuje w wielu domach przed wielkanocnym śniadaniem.

W obrządku prawosławnym podobnie jak u katolików, istnieje zwyczaj święcenia koszyczków. Zazwyczaj wierni umieszczają w nim nie tylko jedzenie na stół wielkanocny, ale również świeczki. Co wkładamy do koszyczka?

  • jajka;
  • wędlinę;
  • tradycyjną babkę wielkanocną (kulicz);
  • suszone owoce;
  • orzechy;
  • bakalie.

Wielkanocne pisanki zwykle są czerwone. Tradycja ta nawiązuje do cesarza Tyberiusza, który był przeciwny głoszeniu Ewangelii oraz twierdził, że prędzej uwierzy w zmianę koloru jajek na czerwony niż w zmartwychwstanie Chrystusa. Ostatecznie przyjął jednak chrzest. Pisanki w kolorze czerwonym to także symbol krwi Chrystusa.

Dawniej wielkanocną tradycją były wędrówki tak zwanych włóczebników, którzy odwiedzali mieszkańców w domach i życzyli im wszelkiej pomyślności. Jakiś czas temu zwyczaj ten praktykowany był również w niektórych regionach Polski, jednak z czasem stał się coraz bardziej zapomniany.

Wielkanoc 2022. Kiedy wypada, które dni będą wolne od nauki?
Wielkanoc 2022. Kiedy wypada, które dni będą wolne od nauki?

Wielkanoc 2024 tuż za pasem i choć za oknami jeszcze zima w pełnej okazałości, powoli zaczynamy szykować

przeczytaj artykuł

3. Życzenia na Wielkanoc prawosławną 2023

Podobnie jak w przypadku innych świąt, tej okazji wierni składają sobie życzenia. Co zrobić, gdy nie mamy na nie pomysłu? Warto spróbować napisać kilka słów od siebie, a jeśli nic nie przychodzi nam do głowy, możemy poszukać gotowych wierszyków z życzeniami. Oto nasze propozycje!

3.1. Życzenia wielkanocne dla prawosławnych - śmieszne

"Mówi królik do baranka,

jaka piękna ta pisanka.

Wtem z jajeczka wyszła kurka,

nastroszyła swoje piórka,

a baranek ciągle byczy,

że Wesołych Świąt wszystkim życzy."

"Smacznej szynki i jajeczka,

w ten świąteczny ranek.

A w koszyczku wielkanocnym,

samych niespodzianek."

"Zdrowych i wesołych świąt Wielkanocy,

spójrz zajączkowi w radosne oczy,

pogłaszcz baranka białe futerko,

pobiegnij w kierunku kurczaków żółciutkich,

spróbuj wszystkich mazurków słodziutkich.

Smacznego jajka, wszystkiego dobrego,

radosnego dnia wielkanocnego!"

3.2. Życzenia wielkanocne dla prawosławnych - poważne

"Dziś Ci życzy wielkanocny baranek, samych dobrych chwil i... pięknych pisanek! Niech święta Wielkanocy będą piękne, niech opromieni je dobra myśl."

"Na tegoroczne święta Wielkanocne, życzę nieustającej wiary, nadziei i miłości. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza swoimi łaskami każdego dnia - i to przez okrągły rok!"

"Niech Zmartwychwstały Jezus Chrystus sprawi, że w Twoim życiu zagości pokój i radość. Nieś Dobrą Nowinę całemu światu! Niech łaska i pełnia wiary zagoszczą w Twojej codzienności."

"Z okazji zblizających sie Świąt Wielkanocnych składam najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca oraz samych sukcesów."

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze