Trwa ładowanie...

Związek między chorobami ciała i duszy

Lek. Mateusz Nawrocki
25.11.2016 11:17
Związek między chorobami ciała i duszy
Związek między chorobami ciała i duszy

To, że zaburzenia psychiczne i choroby ciała często idą w parze, nie jest tajemnicą. Jednak psychologowie z Uniwersytetu w Bazylei i Uniwersytetu Ruhr w Bochum po raz pierwszy zidentyfikowali konkretne wzorce ich występowania u młodych ludzi. Specjaliści dowodzą, że zapalenie stawów i choroby układu pokarmowego częściej występują w połączeniu z epizodami depresji, a zaburzenia lękowe ze schorzeniami skóry.

Zarówno choroby fizyczne, jak i psychiczne stanowią poważne wyzwanie w dzisiejszej medycynie, oddziałując bezpośrednio na jakość życia pacjentów. Jeśli występują one już w czasie dzieciństwa, jest bardzo prawdopodobne, że w kolejnych latach życia pojawią się nowe problemy ze zdrowiem.

W projekcie finansowanym przez Swiss National Science Foundation grupa badaczy pod kierownictwem dr Marion Tagethoff we współpracy z profesorem Guntherem Meinlschmidtem z Uniwersytetu w Bazylei postanowili zbadać wzajemne oddziaływanie chorób psychicznych i fizycznych u dzieci oraz młodzieży.

Analiza przeprowadzona z udziałem prawie 6500 młodych ludzi w wieku od 13 do 18 lat została opublikowana w magazynie „PLOS ONE".

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Czy istnieje faktyczny związek między chorobami psychicznymi i fizycznymi?
Czy istnieje faktyczny związek między chorobami psychicznymi i fizycznymi? (123RF)

Naukowcy zgodnie zauważają, że pewne choroby mają tendencję do częstszego występowania w dorosłości, jeśli pojawiały się już we wcześniejszym życiu. Zaburzenia afektywne, takie jak depresja, były znacznie częściej notowane u osób z zapaleniem stawów lub chorobami układu pokarmowego i dokładnie taka sama korelacja występowała pomiędzy zaburzeniami lękowymi oraz chorobami skóry.

Co ciekawe, zaburzenia lękowe występowały jeszcze częściej, jeśli dana osoba cierpiała na choroby serca, a zaburzenia żywienia silnie korelowały z występowaniem padaczki.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez tych samych naukowców sugerowały, że istnieje związek pomiędzy zaburzeniami psychicznymi i chorobami somatycznymi.

Teraz jednak zbadano ramy czasowe, które, jak się wydaje, odgrywają kluczową rolę we współwystępowaniu chorób psychicznych i fizycznych.

„Jako pierwsi dowiedliśmy, że u osób z zaburzeniami żywienia w przyszłości może pojawić się padaczka - do tej pory pojawiały się jedynie niewielkie badania na ten temat. To daje nowe możliwości terapeutyczne” - wyjaśnia dr Marion Tegethoff, główny autor badania.

Z punktu widzenia polityki prozdrowotnej należy zauważyć, że leczenie chorób fizycznych, jak i psychicznych powinno być prowadzone od najmłodszych lat.

Biorąc pod uwagę, że zaburzenia nerwicowe są najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w Europie, warto zbadać, jaki mają związek z późniejszymi chorobami serca czy też układu pokarmowego.

Przeczytaj koniecznie

Zaburzenia psychiczne mogą powodować późniejsze problemy natury fizycznej, bowiem ciągła ekspozycja na czynniki stresowe działa na organizm destrukcyjnie, powodując między innymi choroby serca i nadciśnienie tętnicze.

Bez wątpienia istnieje ścisła korelacja pomiędzy chorobami fizycznymi i psychicznymi, ale w celu określenia dokładnych związków przyczynowo-skutkowych konieczne są kolejne badania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze