Zostawiła roczne dziecko w aucie i poszła na zakupy. Płacz malucha usłyszeli przechodnie
Na jedynym z poznańskich parkingów, nieodpowiedzialna matka pozostawiła w rozgrzanym aucie swoje dziecko by, jak sama tłumaczy, zrobić zakupy. Na szczęście, dzięki błyskawicznej reakcji postronnych osób, udało się pomóc rocznemu chłopcu. Sprawa trafi do sądu rodzinnego.
1. Dziecko w rozgrzanym samochodzie
Z informacji przekazywanych przez funkcjonariuszy wynika, iż w niedzielę, 26 czerwca, około godziny 11.30 poznańska policja dostała zgłoszenie, że na parkingu przy ulicy Palacza stoi auto, w którym znajduje się dziecko. Szyby pojazdu były opuszczone do połowy.
Płacz malucha usłyszeli przechodnie. Udało im się otworzyć drzwi i wydostać chłopczyka z auta.
- Auto było zaparkowane na parkingu przy osiedlowym sklepie. Pani poszła do sklepu z drugim dzieckiem na, jak zapewniała, krótkie zakupy. Jednak przy takiej pogodzie jak dziś każda minuta jest na wagę złota, zdrowie i życie rocznego chłopca było w niebezpieczeństwie - powiedziała w niedzielę PAP Marta Mróz z biura prasowego wielkopolskiej policji.
- Apelujemy o niepozostawianie dzieci ani zwierząt w samochodzie. Wystarczy chwila, żeby temperatura wzrosła do poziomu, który może zagrażać życiu - podkreśliła policjantka.
Postępowanie kobiety oceni sąd rodzinny.
2. Przegrzanie dziecka. Jak się objawia i czym grozi?
Co roku, gdy tylko temperatura za oknem wzrośnie, przestrzegamy przed zostawianiem dzieci w autach. W upalny dzień wystarczy godzina, żeby doszło do tragedii. Nie ma znaczenia, czy auto stoi w cieniu, czy w pełnym słońcu.
Przegrzanie dziecka (hipertermia) to stan, w którym dochodzi do nadmiernego nagromadzenia ciepła w organizmie, przekraczającego naturalne zdolności organizmu do chłodzenia, czyli pocenia się. Powstaje wskutek narażenia dziecka na działanie bardzo wysokich temperatur lub zbyt ciepłego ubioru malucha.
Przegrzanie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka.
Szczególnie narażone na hipertermię są niemowlęta, z uwagi na ich obniżoną zdolność do naturalnego ochładzania ciała.
Źródło: PAP
Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl