Zmieniła dziecku imię. Jej wyznanie wywołało spore poruszenie
Matka pięciorga dzieci opublikowała nagranie, w którym ujawnia, że zmieniła swojemu dziecku imię po sześciu tygodniach od narodzin. To wyznanie ośmieliło inne mamy, które postanowiły szczerze wyznać, co o tym myślą.
1. "To nie było imię mojej córki"
TikTokerka posługująca się nickiem ''robynsins12'' w krótkim nagraniu ujawnia, że podjęła decyzję o zmianie imienia córki. Marlie Penelope otrzymała imię Penelope Saylor.
Skąd taka decyzja?
- Czasem intuicja podpowiada ci, co jest dla dziecka lepsze. Podobało mi się imię Marlie, ale to nie było imię mojej córki – wyznaje. W odpowiedzi na jeden z komentarzy Robyn napisała, że nowe imię "zdecydowanie lepiej pasuje", a w innym tłumaczy: "uwielbiam imię Marley, ale ono po prostu nie pasuje do mojej córki". Przyznała też, że "nie chciała żałować swojej decyzji przez resztę życia".
Nagranie nie pozostało bez odzewu – 80 tys. osób obejrzało wideo, pod którym pojawiło się niemal 200 komentarzy.
"Świetnie. Moja mama zdecydowała się na ten krok, gdy skończyłam rok" – napisała jedna z internautek.
Inna z kolei przyznała, że ona nie zmieniła swojemu dziecku imienia, mimo że bardzo tego chciała.
"Chciałam zmienić imię swojego półrocznego dziecka, ale wszyscy mi to odradzali" – pisze i dodaje, że teraz żałuje, że się ugięła.
2. Zmiana imienia w Polsce
Robyn przyznała, że w ich przypadku zmiana imienia córki nie była dużym problemem, bo maluch nie został wcześniej zarejestrowany.
A jak wygląda proces zmiany imienia dziecka w Polsce? Otóż również dziecko, które zostało zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego, może zmienić imię.
Sytuacja jest prosta, gdy maluch nie ukończył jeszcze sześciu miesięcy – wówczas rodzice muszą stawić się przed kierownikiem USC i złożyć oświadczenie. Zmianie może ulec jedno imię lub dwa, rodzice mogą dodać drugie imię lub zadecydować o tym, by dziecko miało tylko jedno. W tej kwestii panuje pełna dowolność. Rodzice nie muszą tłumaczyć się z tej decyzji przed urzędnikiem.
Inaczej wygląda procedura w przypadku zmiany imienia dziecka starszego. Jeśli bowiem maluch ukończył sześć miesięcy, zmiana imienia będzie przebiegać zgodnie z "Ustawą o zmianie imienia i nazwiska".
W tym wypadku konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, a dodatkowo rodzice muszą umotywować chęć zmiany imienia dziecka. Będzie to możliwe dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez kierownika USC.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl