Trwa ładowanie...

Zmienią się zasady rekolekcji. Nowacka podała termin

Avatar placeholder
14.03.2024 13:57
Problem rekolekcji znowu powraca. "To przekroczenie granicy świeckości szkoły publicznej"
Problem rekolekcji znowu powraca. "To przekroczenie granicy świeckości szkoły publicznej" (East News)

Szykują się zmiany związane z organizacją rekolekcji wielkopostnych. - Praktyki religijne są dla wielu osób ważne, ale nie może się to odbywać kosztem edukacji - mówi ministra edukacji Barbara Nowacka.

spis treści

1. Ministra edukacji o rekolekcjach

Wraz ze zbliżającą się Wielkanocą powraca kwestia rekolekcji, które w wielu szkołach oznaczają dezorganizację lekcji także dla uczniów, którzy w nich nie uczestniczą. Wiele osób i orgazniacji pozarządowych podnosi, że tym samym dzieci, które nie są katolikami, są dyskryminowane. Kolejna kontrowersja odnosi się do nakładanego przez dyrektorów obowiązku sprawowania nad uczniami opieki w trakcie tych spotkań przez nauczycieli, także tych, którzy nie identyfikują się z Kościołem.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" z 14 marca Barbara Nowacka, ministra edukacji, odniosła się do tematu. Zapowiedziała, że w resorcie trwają prace nad zmianami zasad organizacji spotkań rekolekcyjnych.

Zobacz film: "Kryzys na granicy. "Episkopat się odizolował""

- Nikt nie może być do tego zmuszany. Praktyki religijne są dla wielu osób ważne, ale nie może się to odbywać kosztem edukacji. Praktyka religijna jest sprawą prywatną - powiedziała.

Zgodnie ze słowami Nowackiej, nauczyciele będą mogli podejmować własne decyzje na temat tego, czy chcą brać udział w rekolekcjach razem z uczniami. Dyrektor nie będzie mógł nakazać pedagogowi uczestnictwa w zajęciach w charakterze opiekuna.

Nowacka zapowiedziała, że przepisy mają wejść w życie w przyszłym roku. Oznacza to, że rekolekcje w 2025 roku będą organizowane już na nowych zasadach.

Ministra została zapytana, czy nie boi się konfliktu w z Kościołem w związku ze zmianą organizacji rekolekcji.

- Zadaniem państwa jest zadbanie o dobrą edukację. A zadaniem Kościoła jest zadbanie o dobrostan swoich wiernych - odpowiedziała.

2. Problematyczne rekolekcje

Przypomijny, że rekolekcje wielkopostne, które dezorganizują pracę szkoły, kontrowersje budzą od lat.

Niedawno szczególne emocje wywołał problem w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie pod Bydgoszczą. W sprawie postu zamieszczonego na Facebooku placówki interweniowała Fundacja Wolność od Religii.

Na początku marca na profilu szkoły pojawił się post z informacją o rekolekcjach zorganizowanych dla wszystkich uczniów - zostały zaplanowane zamiast zajęć lekcyjnych, co nie spodobało się rodzicom.

Fundacja Wolność od Religii została poproszona o interwencję. Pojawiły się głosy, że tego typu treści naruszają wolność sumienia oraz standardy rozdziału instytucji państwowych od związków wyznaniowych.

- Nie wiemy, ilu uczniów w szkole jest zapisanych na religię, ale nie jest tajemnicą, że szkoła w Łochowie jest dość jednoznacznie ukierunkowana. Uderzył nas beztroski komunikat, że w trakcie zajęć lekcyjnych na terenie szkoły zostaną zorganizowane rekolekcje. Treści te mają charakter indoktrynujący i uznający światopogląd rzymskokatolicki za jedyny zasługujący na szacunek i uwagę uczniów oraz wszystkich osób, które profil szkoły odwiedzają lub obserwują. Uważamy, że jest to przekroczenie granicy świeckości szkoły publicznej, miejsca bezpiecznego dla wszystkich uczniów, niezależnie od światopoglądu - zauważa Dorota Wójcik, prezeska zarządu fundacji, cytowana przez "Wyborczą".

Po interwencji komunikat został usunięty z profilu. Problem jednak pozostaje i od wielu lat wzbudza dyskusje.

3. Zgodnie z prawem czy raczej nie?

Szkoła pod Bydgoszczą to nie jedyna placówka, w której rekolekcje okazują się problematyczne. Do fundacji napływa po kilka zgłoszeń dziennie. Rodzicom nie podoba się, że dzieci tracą godziny lekcyjne i czas przeznaczony na edukację.

Kwestia uczniów, którzy nie uczęszczają na katechezę, a tym samym nie biorą udziału w rekolekcjach, również jest problemem nierozwiązanym od lat. Niektórzy zwracają uwagę, że to jawna dyskryminacja w świeckich szkołach.

Co na to prawo? Ustawa o gwarancjach wolności sumienia z dnia 17 maja 1989 r. w art. 10 ust. 1 jasno stanowi, że Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze