Trwa ładowanie...

Zmiany w przyznawaniu zasiłku macierzyńskiego dla ubezpieczonych w KRUS

Od 1 stycznia 2016 roku zmienią się zasady przyznawania i wypłacania zasiłku macierzyńskiego dla ubezpieczonych w KRUS. Rolnicy otrzymają 1000 zł miesięcznie przez rok.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Do tej pory zasiłek macierzyński dla rolników mogła pobierać matka bądź ojciec. Pieniądze były wypłacane jednorazowo w czterokrotnej wysokości najniższej emerytury. Na 1 marca 2015 ta kwota wynosiła łącznie 3.521,80 zł netto.

1. Zmiany

Teraz to się zmieni. O zasiłek macierzyński dla rolników ubiegać się będzie mogła głównie matka. Ojciec otrzyma świadczenie tylko w przypadku:

  • skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka,
  • śmierci matki dziecka,
  • porzucenia dziecka przez matkę.

Zasiłek otrzyma także osoba, która przysposobiła lub przyjęła na wychowanie dziecko do 7. roku życia, również jako rodzina zastępcza.

Sprawdzone sposoby na oszczędzenie na dziecku
Sprawdzone sposoby na oszczędzenie na dziecku [9 zdjęć]

Chcesz skompletować całą wyprawkę dla dziecka jeszcze przed jego narodzinami? Dopiero gdy przyjdzie na...

zobacz galerię

Według nowych przepisów, świadczenie wypłacane będzie przez 52 tygodnie, jeśli kobieta urodzi jedno dziecko. W przypadku urodzenia, przyjęcia na wychowanie lub przysposobienia większej liczby dzieci, zostanie on przedłużony. Jednak liczba dzieci nie będzie mieć wpływu na pieniądze. Rolnikowi nadal przysługiwać będzie tylko jeden zasiłek.

Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał, jeżeli:

  • co najmniej jeden z rodziców dziecka lub osoba, która przyjmie dziecko na wychowanie, otrzyma zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego,
  • dziecko zostanie umieszczone w pieczy zastępczej - w przypadku osoby, która jest matką lub ojcem oraz osoby, która przysposobiła dziecko,
  • jeden z rodziców dziecka lub osoba, która przyjęła dziecko na wychowanie, nie będą sprawować lub zaprzestaną sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Rolnicy od 1 stycznia otrzymają zasiłek macierzyński w wysokości 1000 zł miesięcznie. Kwota zasiłku macierzyńskiego przysługującego za niepełny miesiąc zostanie ustalona proporcjonalnie do liczby dni, za które przysługuje zasiłek macierzyński.

2. Przepisy przejściowe

Ubezpieczonej matce dziecka, której przed dniem 1 stycznia 2016 r. zostanie wypłacony zasiłek macierzyński w wysokości czterokrotnej emerytury podstawowej, po dniu 31 grudnia 2015 r. będzie przysługiwał zasiłek macierzyński przez okres od 1 stycznia 2016 r. do dnia upływu 52 tygodni, licząc od dnia urodzenia dziecka/przyjęcia dziecka na wychowanie (bądź odpowiednio dłużej w przypadku ciąży mnogiej).

Kwoty miesięczne zasiłku macierzyńskiego w okresie przejściowym wynoszą odpowiednio:

705,00 zł – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka;

528,00 zł – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci;

313,00 zł – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie trojga dzieci;

110,00 zł – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub przyjęcia na wychowanie czworga dzieci.

3. Postępowanie w sprawie zasiłku

Rolnicy ubiegający się o zasiłek macierzyński powinni złożyć wniosek o przyznanie prawa do zasiłku macierzyńskiego oraz:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub:
  • oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie oraz zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia o przysposobienie dziecka zawierające datę urodzenia dziecka lub:
  • prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej albo umowę cywilnoprawną zawartą pomiędzy rodziną zastępczą a starostą oraz dokument potwierdzający wiek dziecka.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego ustalane będzie od miesiąca urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie.

Jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek w późniejszym terminie, prawo do zasiłku ustalane będzie począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.