Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Żel na bolące dziąsła dla niemowląt

Avatar placeholder
13.06.2017 17:36
Żel na bolące dziąsła dla niemowląt
Żel na bolące dziąsła dla niemowląt

W życiu każdego dziecka pojawiają się najważniejsze momenty typu: pierwszy krok, pierwsze słowo, pierwszy ząbek i wiele, wiele innych. Każdy nowy moment powoduje inne doznania i uczucia. W przypadku ząbkowania jest to zazwyczaj ból. Ząbkowanie najczęściej rozpoczyna się w 6-7 miesiącu życia malucha i z każdym kolejnym tygodniem bądź miesiącem pojawia się nowy ząbek. W okolicach roku dziecko posiada już ok. 6-8 ząbków. Jak już wspomniano, bardzo często ząbkowanie przebiega bardzo boleśnie. Czy jest sposób, aby ten etap przejść dosyć spokojnie?

spis treści

1. Wyrzynanie ząbków – inaczej ząbkowanie

Nie da się ustalić dokładnej daty, kiedy nasze dziecko wejdzie w etap ząbkowania. Są dzieci, które już w 5 miesiącu życia mają pierwsze ząbki, ale są również maluchy, które ten okres przechodzą w 12 miesiącu życia. Najczęściej początek ząbkowania uwarunkowany jest rodzinnie, odziedziczony po mamie lub tacie. Dlatego, jeśli dziwisz się, że twoje dziecko ma już tyle ząbków, przy czym rówieśnicy praktycznie ich nie mają, dowiedz się, kiedy pierwszy ząbek pojawił się u ciebie czy u twojego współmałżonka.

U każdego dziecka proces ząbkowania rozpoczyna się w innym miesiącu życia
U każdego dziecka proces ząbkowania rozpoczyna się w innym miesiącu życia (123RF)
Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Przy wyrzynających się ząbkach dziąsła wokół stają się opuchnięte i bardzo wrażliwe, często powstaje lekki stan zapalny. Dzieje się tak, ponieważ ząbek traktowany jest przez organizm jako ciało obce. Ząbek przebija się powoli i z oporem, a to powoduje ból. Malec jest wtedy bardzo płaczliwy i niespokojny. Bardzo często ząbkowaniu towarzyszą i inne dolegliwości. Najczęściej są to: gorączka, brak apetytu, biegunka i obfite ślinienie. Dlatego też pamiętaj, aby w tym okresie zakładać dziecku śliniaczki, by nie zabrudziło ubranka. Jednakże nie jest to jedyny problem związany ze śliną. Może ona również podrażniać skórę twarzy dziecka, dlatego musisz regularnie wycierać okolice ust i brody dziecka. Wszelkie zaczerwienienia zniwelujesz poprzez używanie tłustego kremu dla niemowląt.

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?
Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje? [7 zdjęć]

Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć

zobacz galerię

2. Jak złagodzić ból przy ząbkowaniu?

Dziecko, które przechodzi okres wyrzynania ząbków, jest bardzo płaczliwe. Często rodzice nie wiedzą, co mają robić, aby maluchowi ulżyć w bólu. Zębów mlecznych jest aż 20 i ich wyrzynanie najczęściej trwa do ok. 2.-3. roku życia. Jest to długi okres, dlatego też warto zainwestować w środki, które złagodzą ból. Najlepszym sposobem na to są różnego rodzaju gryzaki, które dostępne są w wielu sklepach z akcesoriami dla dzieci. Ich skuteczność jest bardzo dobra, lecz należy pamiętać o higienie tego typu zabawek. Możemy również podać dziecku schłodzonego gryzaka, co uśmierzy ból dziąseł. Kolejnym sposobem jest masaż dziąseł dziecka naszym palcem.

Musisz to wiedzieć

Musimy jednak pamiętać o tym, aby palec, który włożymy dziecku do buzi, był czysty. Jednak, jeśli oba sposoby nie pomagają, najlepszym rozwiązaniem są żele kojące ból. W aptekach jest wiele maści i żeli dla dzieci na ząbkowanie. Preparaty tego typu działają przeciwbólowo. Musimy jednak pamiętać, aby taką maść używać nie częściej niż zaleca to producent na opakowaniu (zazwyczaj 2-3 razy dziennie). Żel jest lekiem, więc przedawkowanie go może zaszkodzić naszemu dziecku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze