Trwa ładowanie...

Zdrowy sen malucha - jak o niego zadbać już na etapie niemowlęcym?

Avatar placeholder
29.03.2023 16:04
Zdrowy sen malucha - jak o niego zadbać już na etapie niemowlęcym?
Zdrowy sen malucha - jak o niego zadbać już na etapie niemowlęcym? (materiały partnera)

Jakość i odpowiednia długość snu w przypadku niemowlaków są elementami, które bezpośrednio wpływają na prawidłowy rozwój maluszka. Sen jest bowiem odpowiedzialny za prawidłowy wzrost, rozwój psychofizyczny, należytą pracę układu immunologicznego, regenerację małego ciałka, odpoczynek i nabranie sił na kolejny dzień wypełniony poznawaniem świata przez zabawę. Długość i jakość snu w przypadku niemowlaków wpływa przede wszystkim na liczbę łączących się w jedną całość neuroprzekaźników, co z kolei bezpośrednio przekłada się na poziom energii i samopoczucie dziecka. Higiena snu jest zatem priorytetowym elementem opieki nad niemowlakiem.

Zasady prawidłowej higieny snu

Na wysoką jakość snu maleństwa nakłada się kilka bardzo istotnych elementów. Do najważniejszych należą:

  • stałe godziny snu bez względu na okoliczności,
  • wygodna niekrępująca odzież nocna,
  • odpowiednie zaciemnienie pokoju,
  • bezpieczne łóżeczko,
  • przede wszystkim komfortowy materac.

Dobry materac dla niemowlaka, czyli jaki?

Jednym z najważniejszych czynników, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca dla niemowlaka, jest bezpieczeństwo. Duże znaczenie ma zatem rodzaj tworzywa, z jakiego jest on wykonany, ponieważ nie może zawierać żadnych substancji chemicznych. Ponadto materacyk dla maluszka powinien mieć właściwości antyalergiczne i antyseptyczne. Bezsprzecznie dobrym wyborem jest materac piankowy, który efektywnie zatrzymuje rozwój drobnoustrojów i gwarantuje odpowiednią wymianę powietrza. Idealnym przykładem są materace dziecięce firmy Hilding.

(materiał partnera)

Materace Hilding Dobranocka i Hilding Kołysanka dla niemowlaka

Materace Hilding poddawane są zarówno testom bezpieczeństwa, jak i sprawdzianom wytrzymałościowym. Przechodzą także drastyczną kontrolę pod kątem obecności metali ciężkich. I co istotne pokryte są przyjazną dla maluszka, ale nieprzemakalną powłoką. Wypełnione pianką, która zachowuje wysoki poziom elastyczności, dzięki czemu materac perfekcyjnie dopasowuje się do pozycji dziecka.

Hilding jako najwyższej klasy ekspert specjalizuje się w produkcji materacy przeznaczonych od pierwszych dni życia dziecka. Doskonałym przykładem są bezsprzecznie materace Hilding Dobranocka i Hilding Kołysanka. Są one wypełnione innowacyjną pianką Flexifoam, której wysokość oscyluje w granicach 10 cm. Pokrytej strukturalną tkaniną obiciową Lotus o właściwościach wodoodpornych, wysokim stopniu wytrzymałości i łatwej w utrzymaniu czystości. I co najistotniejsze materace są pozytywnie zaopiniowane przez Instytut Matki i Dziecka.

Hilding Safety Smyk gwarancją bezpieczeństwa

Model Hilding Safety Smyk jest z kolei materacem pomyślanym przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie niemowlaka. Znajdziesz go m.in. na: https://abcsnu.pl. Jest on wypełniony sprężystą i elastyczną pianką Velvet Touch zaprojektowaną na kształt łódeczki skutecznie zabezpiecza wiercącego się maluszka przed wypadnięciem. Dzięki podwyższonemu odczuciu twardości i przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności gwarantuje komfortowy i zdrowy sen. Ponadto pianka cechuje się bardzo dobrą cyrkulacją powietrza, przez co jest produktem idealnym dla małych alergików. Materacyk pokryty jest z wierzchu oczywiście wodoodporną tkaniną Lotus niezwykle prostą w utrzymaniu czystości. I jest oczywiście produktem pozytywnie zaopiniowanym przez Instytut Matki i Dziecka.

Aranżacja łóżeczka malucha

Wysokiej jakości materacyk jest podstawą komfortowego snu. Jednak nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa i jakości snu są również poduszki dostosowane do niemowlaka, a także wybór nakrycia maluszka. Dla najmniejszych dzieci kołderka nie jest bowiem najszczęśliwszym wyborem, ponieważ w związku z nadmiernym przypadkowym nakryciem się dziecka może prowadzić do problemów z oddychaniem, a nawet śmierci łóżeczkowej. W związku z tym w przypadku noworodków i wczesnych niemowlaków dużo lepszym wyborem jest bezsprzecznie odpowiedniej grubości śpiworek. Warto też zadbać o brak jakichkolwiek zabawek w łóżeczku, które mogłyby pobudzać maluszka lub spowodować podduszenie.

Wyciszenie sposobem na przyśpieszenie procesu zasypiania

Materac w łóżeczku jest odpowiedzialny za jakość snu, natomiast istotnym elementem wpływającym na ilość niezbędnego wypoczynku jest sam proces zasypiania. Odpowiednie wyciszenie przed snem jest bowiem elementem, który wpływa na skrócenie czasu zasypiania i zapewnienie odpowiedniej ilości snu. Dlatego należy zadbać o odpowiednie przygotowanie maluszka do wypoczynku nocnego. Cykl wyciszania jest procesem wymagającym około 2 godzin i powinien prowadzić do spadku emocji wywołanych odkrywaniem świata.

Zdrowy sen malucha - jak powinien wyglądać?

Dbałość o każdy etap procesu snu, odpowiednią aranżację łóżeczka i przede wszystkim komfortowy materac należą do najistotniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój niemowlaka, jego nastrój w ciągu dnia oraz tempo poznawania otaczającego świata. Marka Hilding w dbałości o wysoką jakość i komfort snu produkuje najwyższej jakości materace gwarantujące prawdziwy wypoczynek. Jednakże odpowiedzialność za odpowiednie przygotowanie łóżeczka i samego maluszka do snu spada na rodziców. Warto zadbać o każdy element istotny dla jakości snu dziecka, ponieważ sen jest bardzo ważnym elementem rozwoju.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze