Trwa ładowanie...

Zatrważające dane. Tak odpowiadały młode Polki

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 12.01.2023 15:08
Polki nie chcą mieć dzieci. CBOS opublikował badania
Polki nie chcą mieć dzieci. CBOS opublikował badania (GettyImages)

W drugiej połowie 2022 roku CBOS przeprowadził badania dotyczące planów prokreacyjnych Polek. Niestety potwierdziły one tylko obawy demografów. Okazuje się bowiem, że aż 68 proc. młodych kobiet w ogóle nie chce mieć dzieci.

Polki nie chcą dzieci
Polki nie chcą dzieci (GettyImages)

1. Kobiety nie chcą mieć dzieci

W badaniach przeprowadzonych od września do listopada 2022 roku CBOS przeanalizował odpowiedzi losowych 669 kobiet w wieku 18-45 lat. Tematem przewodnim ankiety było poznanie ich planów prokreacyjnych.

Niestety już pierwsze, wydaje się, najistotniejsze pytanie nie napawa optymizmem. Tylko 32 proc. kobiet odpowiedziało twierdząco, że planuje dzieci, z czego 17 proc. w ciągu najbliższych lat. Jest to bardzo duży spadek w porównaniu z wynikami badań z 2017 roku, kiedy to 41 proc. planowało dzieci.

Zobacz film: "Jak uprawiać seks żeby szybciej zajść w ciążę"

Jednak co najbardziej niepokojące pozostałe 68 proc. respondentek badanych w 2022 roku w ogóle nie zamierza posiadać dzieci. Najczęściej są to kobiety w wieku 18-24 lata i 25-29 lat.

W 2017 roku te grupy deklarowały posiadanie potomstwa w nieodległej perspektywie, zwłaszcza respondentki po 25 roku życia. Obecnie o takich planach mówią dokładnie te same roczniki, co pięć lat temu - kobiety w wieku 30-34 lat.

2. Zwiększa się odsetek bezdzietnych kobiet

Wraz z niechęcią Polek do posiadania dzieci, w stosunku do 2017 roku zwiększył się również odsetek kobiet bezdzietnych z 22 proc. do 42 proc. Jednak wśród nich są też kobiety, które planują powiększyć rodzinę.

Kobiety z większych miast częściej decydują się na dziecko
Kobiety z większych miast częściej decydują się na dziecko (GettyImages)

- Uwzględniając łączny wpływ wieku i liczby dzieci, zauważyć można, że zamiar posiadania dzieci, niezależnie czy w krótkiej, czy w długiej perspektywie, najczęściej deklarują respondentki bezdzietne poniżej 30. roku życia (67 proc.), a niewiele rzadziej kobiety do 35, roku życia, mające jedno dziecko (64 proc.). Natomiast krótkoterminowe plany prokreacyjne najczęściej posiadają ankietowane do 35. roku życia z jednym dzieckiem (47 proc.), a w drugiej kolejności - bezdzietne mające co najmniej 30 lat (32 proc.) - informuje CBOS.

Ponadto posiadanie dzieci w niedalekiej przyszłości planują częściej mieszkanki dużych miast (23 proc.), z wykształceniem wyższym (22 proc.), o dochodach na osobę wynoszących co najmniej 2000 zł (23 proc. - 29 proc. w zależności od kategorii).

Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Specjaliści wskazują, że nie bez znaczenia pozostaje wyrok Trybunału Konstytucyjnego zakazujący aborcji, trudny dostęp do in vitro, brak stabilizacji finansowej oraz trudna sytuacja na rynku pracy i mieszkaniowym.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze