Trwa ładowanie...

Zasady prawidłowego karmienia niemowląt

Avatar placeholder
24.05.2017 12:53
Zasady prawidłowego karmienia niemowląt
Zasady prawidłowego karmienia niemowląt

Prawidłowe karmienie niemowląt to odpowiednie przystawienie do piersi, dbanie o zbilansowaną dietę i przestrzeganie zasad higieny. Kiedy matka nie powinna karmić piersią? Jak rozszerzać dietę dziecka o nowe produkty?

spis treści

1. Dlaczego karmienie piersią jest takie cenne?

Zbilansowana i bogata w składniki odżywcze dieta matki wpływa pozytywnie na laktację. Co za tym idzie, mleko matki jest zdrowszym i bardziej wartościowym pożywieniem dla dziecka. Karmiąc piersią, nie musimy się martwić, czy dziecko je pełnowartościowy posiłek. W składzie mleka matki znajdują się witaminy, przeciwciała i składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Co więcej, mleko matki jest szybciej trawione i nie powoduje problemów z układem pokarmowym.

Pokarm matki jest najzdrowszym pożywieniem dla dziecka
Pokarm matki jest najzdrowszym pożywieniem dla dziecka (123RF)

2. Przystawianie dziecka do piersi

Na początku karmienia piersią dużym wyzwaniem może być prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Nie należy jednak się zrażać, poddawać i denerwować. Trzeba po prostu próbować. Korzystne dla odruchu ssania jest przystawienie dziecka do piersi zaraz po porodzie. Jednocześnie działanie takie pobudza laktację.

3. Jak często karmić niemowlę?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Niemowlęta, które są karmione piersią, powinny otrzymywać pokarm na żądanie. Oznacza to przystawienie do piersi za każdym razem, gdy dziecko tego potrzebuje. Może to być nawet kilkanaście razy na dobę. Jak jednak rozpoznać, czy płacz oznacza głód? Dziecko nie powie nam, że jest głodne. Zaczyna tylko płakać. Robi tak również wtedy, gdy jest mu zimno, mokro lub coś go boli. Należy zatem metodą prób i błędów sprawdzać po kolei, co może być przyczyną płaczu – karmiąc, przewijając, przytulając, masując brzuszek. Z czasem nauczymy się rozpoznawać rodzaje płaczu – ten charakterystyczny, który oznacza głód, również.

Karmienie piersią może uratować życie 800 tysiącom dzieci rocznie
Karmienie piersią może uratować życie 800 tysiącom dzieci rocznie [6 zdjęć]

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje – karmienie piersią dzieci do 2. roku życia może zapobiec

zobacz galerię

4. Przeciwwskazania do karmienia piersią

Przeciwwskazaniami do karmienia piersią są:

• galaktozemia;

• fenyloketonuria;

• rozszczep warg i podniebienia u dziecka;

• narkomania;

• choroby psychiczne

HIV;

• WZW A i C;

gruźlica.

W powyższych przypadkach matka powinna karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, którego wybór należy dostosować do wieku dziecka. W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowych, po konsultacji z lekarzem można dobrać mleko modyfikowane dla alergików.

Musisz to wiedzieć

5. Rozszerzenie diety dziecka

Tak jak w początkowym okresie życia dziecka, podajemy mu jedynie mleko – do około 5.-6. miesiąca życia – po kilku miesiącach należy zacząć rozszerzać jego dietę o inne produkty. Nowe produkty należy wprowadzać stopniowo. Rozszerzanie diety dziecka można zacząć od przecieru z marchewki. Następnie można stopniowo dodawać do niej inne warzywa takie jak ziemniaki i pietruszka. Od siódmego miesiąca można do diety wprowadzać kaszki mleczne i owoce, na przykład jabłka. Nie należy jednak wprowadzać owoców cytrusowych, gdyż mają zbyt dużo alergenów. Można również do posiłków zacząć dodawać żółtko jaja kurzego. W tym samym czasie można zacząć wprowadzać różnego rodzaju mięsa: drób, cielęcinę, królika. Dopiero po 9. miesiącu życia można wprowadzić wołowinę lub wieprzowinę. Dieta dla dzieci 10-miesięcznych może już zawierać wędliny, a 11-miesięcznych produkty mleczne typu: sery twarogowe, jogurty. Dieta rocznego dziecka to czas na pierwsze surowe warzywa: pomidory, ogórki. Nie jest zalecane wprowadzanie warzyw, które powodują wzdęcia: fasola, kapusta, groch.

Wszystkie nowe produkty należy wprowadzać stopniowo, tzn. jeden nowy składnik na tydzień i w małych ilościach. Dzięki temu możemy obserwować reakcję dziecka pod kątem alergicznym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze