Trwa ładowanie...

Pierwszy taki wyrok w Polsce ws. in vitro. Pomogło Ordo Iuris

Avatar placeholder
31.07.2024 14:23
Zapłodnienie in vitro bez zgody byłego męża? Sąd przychylił się do wniosku kobiety
Zapłodnienie in vitro bez zgody byłego męża? Sąd przychylił się do wniosku kobiety (Getty Images, Facebook )

Czy kobieta po rozwodzie może poddać się zapłodnieniu in vitro bez zgody byłego męża, choć używając pochodzącego od niego zaradka? Wyrok w tej sprawie wydał Sąd Rejonowy w Radomiu.

spis treści

1. Zapłodnienie bez zgody męża

Sprawa dotyczy pary, która ze względu na trudności z naturalnym poczęciem zdecydowała się na sztuczne zapłodnienie. W trakcie leczenia w klinice medycznej powstały cztery zarodki.

Dwa z nich odrzucono jako wadliwe, jeden wszczepiono kobiecie, która urodziła córkę, a jeden pozostał w zamrażarce kliniki. Rok po narodzinach dziecka para jednak zdecydowała się na rozwód.

Z początku mąż zgodził się, by jego żona swobodnie decydowała o losie zamrożonego zarodka, o ile poniesie koszty. Później jednak zmienił zdanie, umożliwiając kobiecie jedynie oddanie go innej parze lub utylizację.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Kobieta miała jednak inne plany. Pomimo rozwodu pragnęła urodzić drugie dziecko. Ze względu na trudności ze strony byłego męża zwróciła się o pomoc do ultrakonserwatywnej organizacji Ordo Iuris.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Kontrowersyjny wyrok

Jak piszą "Wysokie Obcasy", fundacja stwierdziła, że procedura została już rozpoczęta więc ze względu na poszanowanie życia ludzkiego zarodek powinien zostać wszczepiony kobiecie. Były mąż argumentował przed sądem swój sprzeciw faktem, że dziecko nie będzie wychowywać się w pełnej rodzinie.

Mężczyzna zwrócił też uwagę, że zarodek nie ma podmiotowości prawnej. Organizacja Ordo Iuris miała jednak inne zdanie i powoływała się na szereg wyroków i analiz prawnych. Prawnik organizacji twierdził, że lepiej, by dziecko urodziła biologiczna matka.

W Polsce in vitro dla samotnych kobiet nie jest dozwolone, ale zarodek już powstał. Fundacja stwierdziła, że mimo rozwodu sąd może zdecydować o prawie kobiety do urodzenia dziecka bez zgody byłego męża.

Prawnicy powołali się na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które przyznają zarodkowi prawo do życia, oraz na wyrok z 2020 roku, w którym sąd orzekł, że mężczyzna powinien ponieść konsekwencje swojej decyzji o wszczęciu procedury in vitro.

Sąd Rejonowy w Radomiu podzielił argumenty Ordo Iuris i zezwolił kobiecie na transfer zarodka bez zgody byłego męża. Decyzja ta wzbudziła wiele emocji i kontrowersji, podkreślając trudności prawne i etyczne związane z zapłodnieniem pozaustrojowym.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze