Trwa ładowanie...

Żałują, że zostali rodzicami. Zdecydowali się przez FOMO

Avatar placeholder
21.11.2023 19:58
Żałują, że zostali rodzicami. Do założenia rodziny zmotywował ich zaskakujący czynnik
Żałują, że zostali rodzicami. Do założenia rodziny zmotywował ich zaskakujący czynnik (East News)

Według badań amerykańskich naukowców FOMO, czyli lęk przed tym, co nas omija, może być czynnikiem wpływającym na to, że ludzie najpierw decydują się na dziecko, a potem tego żałują. Prof. Kristina M. Scharp, główna autorka publikacji, ma nadzieję, że odkrycie pozwoli bardziej świadomie zakładać rodziny.

spis treści

1. Lęk przed utratą czegoś ważnego a posiadanie dziecka

FOMO to skrót od ang. fear of missing out, czyli strach przed byciem pominiętym, wypadnięciem z obiegu. Obawa, że ominie nas coś istotnego, szczególnie jeśli nie będziemy online, nazywana jest już nawet współczesną chorobą cywilizacyjną.

Badacze z Rutgers School of Communication and Information (USA) przeprowadzili badanie, z którego wynika, że wspomniany strach przed tym, że może nas ominąć coś ważnego, może być nawet powodem, że ludzie decydują się na dziecko.

Zobacz film: "Cechy, które dziedziczymy po mamie"

Główna autorka publikacji w czasopiśmie naukowym "Journal of Social and Personal Relationships" profesor Kristina M. Scharp rozważała, co motywuje ludzi do tego, by zostać rodzicami.

"Dlaczego tak naprawdę chcemy mieć dzieci? Jakie są nasze motywacje? Okazuje się, że w kontekście rodzicielstwa FOMO może odgrywać dużą rolę" - podkreśliła.

Jak wynika z badań, około jeden na 14 rodziców w USA (ok. 7 proc) twierdzi, że nie miałby dzieci, gdyby miał raz jeszcze podjąć taką decyzję. W Niemczech osób żałujących, że zostało rodzicami jest 8 proc., a w Polsce aż 13,6 proc.

Prof. Kristina M. Scharp sprawdziła, dlaczego ludzie żałują rodzicielstwa. Według jej badań czynnikiem, który ma na to wpływ, jest właśnie FOMO.

"Ze względu na normy społeczne każdy, kto nie podziela dominujących poglądów na temat rodzicielstwa, zostaje zmarginalizowany lub napiętnowany. Czasami takie normy społeczne są dobre. Np. wszyscy wiemy, że kradzież jest zła. Ale czasami przyjęte normy mają niezamierzone konsekwencje i karzą ludzi za ich wybory. Tak się dzieje z tymi, którzy chcą pozostać bezdzietni" - zaznaczyła badaczka.

Profesor dodała, że odkrycie będzie miało duże znaczenie w kontekście planowania rodziny. Dzięki temu będzie możliwe bardziej autonomiczne podejmowanie decyzji w sprawie posiadania dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze