Syndrom FOMO – jak ustrzec przed nim swoje dziecko?
Coraz młodsze dzieci sięgają po smartfony i tablety. Uważaj, bo urządzenia elektroniczne mogą uzależniać! Sprawdź, co to jest syndrom FOMO i jak uchronić przed nim swoje dziecko.
Z badań przeprowadzonych przez polsko-bośniacką grupę naukowców wynika, że ok. 20 proc. nastolatków wykazuje objawy uzależnienia od stałego dostępu do informacji – cierpi więc na syndrom FOMO (ang. "fear of missing out" – "lęk przed przeoczeniem czegoś"). Dalsze 30 proc. badanych nastolatków znajduje się w grupie ryzyka. Osoba odczuwająca nieodpartą potrzebę ciągłego bycia online jest ofiarą FOMO. Syndrom ten może być szczególnie groźny dla dzieci.
1. Dlaczego dzieci są najbardziej narażone na syndrom FOMO?
Mózg dziecka (również nastoletniego) nie posiada jeszcze do końca ukształtowanego układu nerwowego. Funkcjonuje nieco inaczej niż mózg osoby dorosłej, jest m.in. bardziej podatny na odczuwanie stresu. Dzieci mają też mniejsze zdolności do samokontroli niż dorośli. Świat wirtualny jest natomiast bardzo pociągający dla młodego człowieka.
Otrzymywanie wciąż nowych wiadomości poprzez media społecznościowe jest dla niego źródłem zadowolenia, satysfakcji – które chciałby przecież odczuwać jak najczęściej.
2. Skutki FOMO
Do skutków syndromu FOMO należą:
- Obniżenie koncentracji – i to nie tylko u dzieci; także rozproszony e-mailem, SMS-em czy inną wiadomością pracownik biurowy potrzebuje średnio 25 minut na powrót do poprzedniego poziomu aktywności! Wiemy też, jak wiele czasu zajmuje nawet najprostsze zadanie, gdy jednocześnie włączona jest przeglądarka z dostępem do portalu społecznościowego. Dzieci natomiast coraz częściej odrabiają lekcje przy komputerze czy ze smartfonem w ręku… Już sama obecność telefonu obok rozprasza.
- Problemy z komunikacją – osoby korzystające notorycznie z telefonu komórkowego mają problemy z nawiązywaniem nowych znajomości; często wręcz ignorują inne osoby, nawet rozmawiające z nimi.
- Obniżenie nastroju, skoki nastroju.
- Niepokój.
- Sprawdzanie telefonu komórkowego kilkakrotnie częściej niż inne osoby (w tym podczas nauki, jedzenia, oglądania filmu, spotkań ze znajomymi).
- Zaburzenia snu – notoryczne korzystanie z telefonu przekłada się na problemy z zasypianiem oraz na niższą jakość snu.
- Odkładanie wszystkiego na później.
- Zniecierpliwienie, irytacja przy braku dostępu do telefonu.
3. Jak walczyć z FOMO?
Nie da się walczyć z obecnością telefonu w życiu dziecka. Można natomiast walczyć z chorobliwymi skutkami jego nadużywania. Wypracuj z dzieckiem zdrowe nawyki korzystania ze smartfonów. Powinna w tym uczestniczyć także szkoła – w klasach, w których używanie telefonu w czasie lekcji jest zabronione, oceny uczniów są wyższe niż w innych.
Ustal z dzieckiem czas na odrabianie lekcji – i w tym czasie telefon nie powinien się znajdować w zasięgu ręki. Należy być tu konsekwentnym mimo protestów. Dawajmy oczywiście dobry przykład i sami nie wyciągajmy telefonu podczas posiłku czy rozmowy z drugą osobą, nie zabierajmy go do łazienki.
Dużo rozmawiaj z dzieckiem, oczywiście nie tonem ganiącym. Wyjaśnij, że prawdziwe życie różni się bardzo od tego, które widzi na portalu społecznościowym. Jednocześnie jednak interesuj się mediami społecznościowymi, bądź na bieżąco. Nie jest to "czyste zło"! A dziecko lepiej podchwyci zachowania rodzica, który potrafi używać nowych technologii, niż takiego, który się na nich "nie zna".
Warto, aby dziecko posiadało hobby, rozwijane poza internetem. Zajmie to jego głowę i zaangażuje na tyle, że w czasie oddawania się ulubionym czynnościom samo przestanie zwracać uwagę na telefon. Może to być uprawianie sportu, zajęcia plastyczne, pomoc zwierzętom w schronisku i wszystko inne, co dziecko kocha robić.
Materiał Partnera