Zakaz jeszcze przed wakacjami? "Są złowieszczo fajne"
Z danych Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego opublikowanych w czerwcu zeszłego roku wynika, że ponad 30 proc. nastolatków zaczyna swoją "przygodę" z paleniem od e-papierosa. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przekazał, że wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów może nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.
1. Kiedy zakaz jednorazowych e-papierosów?
Po wyroby e-tytoniowe sięga coraz więcej młodych osób.
- Jakoś w wieku 15 lat zacząłem i no już mi to tak zostało, planuję sobie za jakiś czas rzucić, przynajmniej za jakiś czas, ale no idzie ciężko - powiedział jeden z uczniów cytowany przez portal dziendobry.tvn.pl.
Kolejna uzależniona od e-papierosa uczennica relacjonowała, że po zapaleniu czuła duszności, chciało się jej wymiotować i miała zawroty głowy. Jednak później już się "przekonała" do tych skutków ubocznych palenia.
W piątek (16 lutego) wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia został zapytany o to, kiedy może zostać wprowadzony zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów.
- Sądzę, że w ciągu najbliższych miesięcy. Idealnie byłoby, gdyby udało się to zrobić do wakacji, ponieważ mamy dane statystyczne, że wzrasta ilość używania jednorazowych e-papierosów właśnie w okresie wakacyjnym, wówczas sprzedaż jest ogromna, dlatego że one są najbardziej popularne wśród młodych ludzi, wśród ludzi, którzy kupują chętnie te wybory, dla których ich cena jest w miarę przystępna - powiedział.
Podniósł, że urządzenia przykuwają uwagę kolorami, zapachem i smakiem.
- Są złowieszczo fajne, wyglądają jako coś atrakcyjnego, a to są urządzenia, które służą rozpoczęciu nałogu i to bardzo złego, groźnego nałogu i to jeszcze w młodym wieku - podkreślił.
- Jeśli chodzi o jednorazowe e-papierosy to tutaj w moim odczuciu jedynie zakaz i to dosyć twardy, może doprowadzić do sukcesu, bo inaczej producenci będą szukali luk, niedociągnięć w przepisach i to nie spełni swojej roli. Ja jestem za zakazem całkowitym tych jednorazowych e-papierosów - powiedział wiceszef MZ.
2. "To rzeczywiście plaga"
14 lutego ministra zdrowia Izabela Leszczyna również zapowiedziała, że rząd rozpoczyna prace nad zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów. Oceniła, że "te papierosy to rzeczywiście plaga".
Zdaniem szefowej MZ należy zakazać sprzedaży takich wyrobów.
- Ja chciałabym zakazać sprzedaży takich papierosów - powiedziała.
Jak bardzo szkodliwe dla młodych osób są e-papierosy?
- Udowodniono, że kontakt z nikotyną właśnie w tym wieku wpływa, chociażby na umiejętności poznawcze. Dzieci gorzej się uczą, mają problem z kontrolą emocji, większe problemy są później, także wychowawcze - tłumaczył specjalista zdrowia publicznego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Łukasz Balwicki w studiu Dzień Dobry TVN.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl