Trwa ładowanie...

Zabronione podczas upałów. "Może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych"

Avatar placeholder
15.08.2023 09:52
W czasie upałów jest to szczególnie ważne. GIS ostrzega, gdzie nie wolno zostawiać dzieci
W czasie upałów jest to szczególnie ważne. GIS ostrzega, gdzie nie wolno zostawiać dzieci (Getty Images /GIS)

W upalne dni szukamy schronienia w cieniu, marzymy o zimnych napojach i unikamy tego, co mogłoby sprawić, że będzie nam jeszcze bardziej gorąco. Gdy temperatura powietrza wzrasta, musimy też pamiętać, by nawet na chwilę nie zostawiać w autach dzieci ani zwierząt. Przestrzega o tym GIS.

spis treści

1. "Podczas upału wnętrze pojazdu szybko się nagrzewa"

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w poniedziałek 14 sierpnia ważny komunikat, w którym przypomina, że w czasie upałów wnętrze samochodu szybko się nagrzewa. To śmiertelna pułapka dla dzieci i zwierząt, które szybko się przegrzewają, a nie mogą się samodzielnie uwolnić i wyjść z pojazdu.

"Ze wzrostem temperatur przypominamy: nie zostawiaj w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci ani zwierząt. Podczas upału wnętrze pojazdu szybko się nagrzewa, a osoba lub zwierzę, które nie mogą wezwać pomocy, narażone są na utratę zdrowia, a nawet życia" - przestrzega GIS.

W komunikacie napisano, że dziecka nie można zostawiać w samochodzie niezależnie od pory roku, ponieważ nawet w zaparkowanym w cieniu aucie maluch nie jest bezpieczny. Główny Inspektorat Sanitarny zaznaczył również, że w gorące dni środek auta może nagrzać się nawet do ponad 60 stopni, a ciało dziecka szybko się przegrzewa- już po kilkunastu minutach może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

2. Co robić, gdy zobaczymy dziecko w aucie?

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Niestety, mimo że zarówno medycy, jak i policja oraz media często przestrzegają przed pozostawianiem dzieci w nagrzanych samochodach, do tego typu incydentów dochodzi regularnie. Opiekunowie maluchów często tłumaczą wówczas, że zostawili dzieci tylko na chwilę, jednak zdarza się, że zapominają o swoich pociechach.

Tak było na przykład upalnego 31 lipca w mieście Smithtown w stanie Nowy Jork, gdzie 54-letnia kobieta jechała do pracy, a po drodze miała zawieźć 14-miesięczną wnuczkę do żłobka. Niestety, zapomniała o dziecku przypiętym do tylnego siedzenia samochodu i zostawiła je w aucie. Dziewczynki nie udało się uratować.

"Kiedy zobaczysz dziecko w nagrzanym aucie stojącym na słońcu pamiętaj, że musisz działać błyskawicznie. Wystarczy 15 minut aby dziecko znalazło się w sytuacji bezpośrednio zagrażającej utracie zdrowia a nawet życia" - przestrzega podinsp. Małgorzata Sokołowska, która prowadzi w sieci profile o nazwie "Z pamiętnika policjantki".

Podinsp. Sokołowska radzi, by w takiej chwili próbować wezwać opiekunów dziecka, rozglądając się i krzycząc, a jednocześnie zadzwonić na policję lub pogotowie (bądź poprosić kogoś stojącego obok, by to zrobił).

"Zrób to zawsze, bo nigdy nie wiadomo ile dziecko przebywało w nagrzanym aucie" - dodaje Sokołowska.

Następnie należy wybić szybę tak, by nie poranić dziecka (nie wybijamy szyby, przy której siedzi) i wyciągnąć malucha z auta. Jeśli oddycha, trzeba usiąść z nim w cieniu, podać wodę i położyć coś zwilżonego na czoło. Jeśli nie oddycha, trzeba przeprowadzić resuscytację.

"W tym celu rozpina się ubranie dziecka, aby klatka piersiowa była widoczna i zaczynamy uciskać dwoma palcami 30 razy, a następnie wykonujemy dwa wdechy. Czynność powtarzamy do czasu przyjazdu pogotowia" - pisze Sokołowska.

Policjantka zaznaczyła w swoim wpisie, że przede wszystkim, gdy widzimy dziecko znajdujące się w sytuacji zagrożenia życia, musimy reagować. To od nas zależy, czy uda się uratować jego życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze