Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Ząbkowanie jednym z najczęstszych powodów płaczu dziecka

 Agnieszka Gotówka
31.03.2021 16:36
Ząbkowanie jednym z najczęstszych powodów płaczu dziecka
Ząbkowanie jednym z najczęstszych powodów płaczu dziecka

Gdy dziecko płacze, rodzice zastanawiają się, co może być tego przyczyną. Każdy chce bowiem, by niemowlę czuło się dobrze i komfortowo. Złe samopoczucie dziecka może być objawem ząbkowania. Kiedy pojawiają się jego pierwsze sygnały, dziecku może dokuczać ból dziąseł.

spis treści

1. Dlaczego niemowlę płacze?

Niemowlę nie jest w stanie powiedzieć, czego mu w danej chwili potrzeba. Swój dyskomfort i potrzeby manifestuje płaczem. Płacze więc, gdy jest głodne, chce pić lub gdy ma potrzebę odbicia (zwłaszcza gdy pije mleko łapczywie). Może być mu również zbyt ciepło, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu jest powyżej 25°C, a maluch ma na sobie kilka warstw ubrań. Płacz dziecka chwilę po wyciagnięciu go z wanny może wskazywać, że maluszkowi jest zimno. Małemu dziecku może również przeszkadzać nadmierna ilość bodźców, np. włączony telewizor i głośne rozmowy. Warto więc zadbać o delikatne dla uszka dziecka dźwięki i umożliwić mu spokojny wypoczynek. Dziecko może również płakać, gdy chce spać, ale z jakichś powodów nie może zasnąć, np. jest zbyt zmęczone.

Niemowlę może często płakać z powodu bólu wychodzących zębów
Niemowlę może często płakać z powodu bólu wychodzących zębów (123RF)

2. Ząbkowanie dziecka

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Zdarza się, że spokojne i pogodne dziecko z dnia na dzień staje się coraz bardziej płaczliwe i niespokojne. Prawdopodobnie powodem takiego stanu rzeczy jest ząbkowanie.

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?
Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje? [7 zdjęć]

Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć

zobacz galerię

Pierwszy ząbek może pojawić się u dziecka między 4. a 7. miesiącem życia, nie jest to jednak regułą. U niektórych dzieci dzieje się to jeszcze wcześniej, u niektórych – w okolicy pierwszych urodzin. Jest to zatem kwestia bardzo indywidualna, podobnie jak nastrój w tym okresie. Są dzieci, u których pierwszy ząbek pojawia się zupełnie niespodziewanie, a u niektórych ból dziąseł jest bardzo dokuczliwy. Można temu zaradzić, podając dziecku schłodzone w lodówce gryzaki lub specjalne grzechotki. Ulgę przyniosą również żele na bolesne ząbkowanie, które można kupić w niemal każdej aptece. Warto nimi smarować dziąsła chwilę przed jedzeniem, zwłaszcza gdy dziecko nie może efektywnie ssać. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dawki leku, stosując go maksymalnie dwa, trzy razy dziennie.

Musisz to wiedzieć

Gdy ząbkowanie jest bolesne, a dziecko bardzo niespokojne, można rozważyć podanie maluchowi środka przeciwbólowego. Ząbkowaniu czasem towarzyszy biegunka lub stan podgorączkowy. Jeśli jednak objawy te się nasilają lub trwają dłużej niż dobę, należy skonsultować się z pediatrą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze