Trwa ładowanie...

Zabawa w tor przeszkód - dla kogo, od czego zacząć, wartość edukacyjna

Avatar placeholder
14.10.2022 14:32
Zabawa w tor przeszkód - dla kogo, od czego zacząć, wartość edukacyjna
Zabawa w tor przeszkód - dla kogo, od czego zacząć, wartość edukacyjna

Zabawy dla dzieci nie muszą być szczególnie skomplikowane, aby maluchy przyjemnie spędziły czas. Czasami najprostsze pomysły rodziców są najlepsze. Niektóre zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem, które zwykle nie potrafi jeszcze chodzić, można w późniejszym czasie zmodyfikować. Przykładem tego jest tor przeszkód. Jest to prosta zabawa z dzieckiem, którą każdy rodzic może zorganizować. Jak przygotować tor przeszkód i jakie są jego zalety dla rozwoju malucha?

spis treści

1. Zabawa w tor przeszkód - dla kogo?

Najwięcej radości tor przeszkód sprawi dzieciom między 9. a 12. miesiącem życia, które raczkują i uczą się chodzić.

Jest to proste zadanie. Wystarczy ustawić różne przedmioty, na przykład poduszki, pudełka lub krzesła w taki sposób, aby małe dziecko było w stanie pomiędzy nimi manewrować. Tor przeszkód poprawia koordynację ruchową i wzmacnia pewność siebie dziecka, które raczkuje i zaczyna chodzić. Na początku warto wybierać przedmioty, które maluch będzie musiał ominąć. Małe dzieci często nie są w stanie wymijać rzeczy i wpadają na nie lub przechodzą po nich, co wygląda dość komicznie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Zabawa w tor przeszkód - od czego zacząć?

Zobacz film: "Jak pomóc dziecku rozwijać zmysły?"

Zabawy z 10-miesięcznym dzieckiem w tor przeszkód należy zacząć od przygotowania toru i ustawienia dziecka na jego początku. Następnie rodzic lub opiekun idzie na koniec i woła imię dziecka. Warto chwalić malucha i dawać mu wskazówki, na przykład poprzez wyglądanie zza rogu. Innym rodzajem toru przeszkód jest taki, w którym dziecko ma za zadanie wdrapać się na różne przedmioty.

10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni
10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni [10 zdjęć]

Wolny weekend to czas, który często spędzamy z całą rodziną, oglądając film w telewizji. Często w trakcie

zobacz galerię

Do zabawy z 11-miesięcznym dzieckiem w tor przeszkód (lub młodszym) doskonale nadają się poduszki. Na początku przeszkody nie powinny być zbyt wysokie, aby nie zniechęcić malucha. Stopień trudności warto powoli zwiększać. Dla dzieci, które potrafią chodzić, można przygotować tor składający się ze średniej wielkości pudełek, które ma omijać.

Zabawy w tor przeszkód dla małych dzieci pozwolą im na szybki rozwój psychofizyczny
Zabawy w tor przeszkód dla małych dzieci pozwolą im na szybki rozwój psychofizyczny (123RF)

3. Zabawa w tor przeszkód - wartość edukacyjna

Zabawy dla dzieci to nie tylko mile spędzony czas, ale i okazja do nauki. Tor przeszkód wpływa na:

Tor przeszkód to prosta, niewymagająca nakładów finansowych zabawa dla dzieci, dzięki której maluch może wiele się nauczyć. Raczkujące i chodzące dzieci chętnie uczestniczą w tego typu zabawach, dzięki którym nabierają pewności siebie w czasie poruszania się.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze