Trwa ładowanie...

Zabawki edukacyjne dla niemowlaka - redakcja poleca

 Anna Bator
30.11.2018 12:43
Niemowlę bawi się pętlą motoryczną.
Niemowlę bawi się pętlą motoryczną. (123RF)

Wszystko co nas otacza jest w jakimś stopniu edukacyjne dla niemowlaka. Dziecko uczy się rozpoznawać kształty i zauważa skutek interakcji z jakimś przedmiotem. Nie zawsze jednak pozwolenie maluchowi na poznawanie świata na jego zasadach jest dla niego bezpieczne. Między innymi z tego powodu powstało wiele wspaniałych zabawek, które nie tylko umilają maleństwu dzień, ale także korzystnie wspierają jego rozwój psychiczny, motoryczny, jak również zmysły.

spis treści

1. Drewniane kostki edukacyjne

Kostki, w mojej ocenie, to jeden z niemowlęcych hitów zabawkowych. Ciekawią także maluchy oraz starszaków. Kostka edukacyjna posłuży na długo, bowiem możliwości zabawy jest wiele. Na rynku jest wiele kostek o różnych elementach edukacyjnych umieszczonych na ściankach. Ciekawa jest m.in. kostka Small Foot, Playme, czy Eichorn.

Warta uwagi jest także kostka KidKraft, na bokach której znajdziemy m.in. obracane kostki z literkami alfabetu, figury geometryczne do przesuwania po labiryncie, liczydełko oraz obracane tryby. Na górze znajduje się kolorowa pętla motoryczna, a więc druciki po których dziecko przesuwa kolorowe koraliki. Choć maluszek jest jeszcze zbyt mały na naukę literek, na pewno zainteresuje go możliwość ich obracania, podobnie jak przesuwanie koralików na liczydle. Kostka korzystnie wpływa na psychomotorykę dziecka, jak również stymuluje maluszka do pracy obiema rączkami naprzemiennie. W przypadku starszego dziecka, posłuży do nauki kolorów, cyferek, literek oraz myślenia logicznego na przykładzie obracanych trybików.

2. Pętle motoryczne

Pętle motoryczne znajdziemy m.in. na wspomnianych wcześniej kostkach edukacyjnych, czy stolikach. Można je także kupić jako samodzielne zabawki. Kosztują od 30 - 60zł, w zależności od wielkości i ilości przeplatanek. Ta z pozoru prosta zabawka doskonale wpływa na myślenie przestrzenne dziecka, jak również wspomaga małą motorykę, a więc rączkę, nadgarstek i paluszki. Siedzące niemowlaki początkowo obracają fobie elementy zawieszone na pałąkach, z czasem jednak postanawiają je przesunąć z jednej strony na drugą. Wymaga to m.in. skupienia i cierpliwości.

3. Drewniane układanki typu puzzle

Zobacz film: "Już prawie co piąte niemowlę ma nadwagę"

Wśród zabawek edukacyjnych nie sposób wspomnieć o drewnianych układankach, zwłaszcza obrazkach do których dopasowuje się pojedyncze elementy. Tego rodzaju puzzle nie tylko uczą rozpoznawania zwierzątek, owoców, czy warzyw, ale także kształtów. Korzystnie wpływają na wyobrażenie przestrzenne oraz na lewą półkulę mózgu. Dziecko analizuje kształt klocka i dopasowuje go do odpowiedniego elementu.

4. Maskotki interaktywne

Mówiące maskotki nie tylko bawią, ale i uczą. Maluszek osłuchuje się ze słowami, które później będzie powtarzał. Uczy się także zapamiętywania, że po naciśnięciu rączki, czy brzuszka, jego pluszowy przyjaciel zwróci się do niego ulubionym zwrotem lub zaśpiewa piosenkę. Maskotki edukacyjne uczą także kolorów, kształtów, liczenia, jak również zwrotów. Najpopularniejsze z nich to Szczeniaczek Uczniaczek od Fisher Price, Myszka Miki od Clementoni oraz Miś Edukacyjny od Chicco.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze