Trwa ładowanie...

Zabawki dla noworodka

Avatar placeholder
29.12.2014 22:26
Zabawki dla noworodka
Zabawki dla noworodka (Zdjęcie autorstwa Honza Soukup / CC BY-SA 2.0)

Zabawkidla noworodka nie powinny być skomplikowane. Ich zadaniem ma być przede wszystkim stymulacja rozwoju dziecka na tym etapie życia. Maluszkowi w pierwszych miesiącach przydadzą się: balonik, przytulanka z odgłosem bicia serca, karuzela, pozytywka, grzechotka.

1. Praktyczne zabawki dla noworodków

Warto zaopatrzyć się w balonik, gdyż przypomina kształtem ludzką twarz, a poza tym pod wpływem delikatnego ruchu powietrza, lekko się porusza. Zawieś go w pobliżu łóżeczka, tak by malec mógł go widzieć. Balonik powinien mieć piękny, nasycony kolor, a dodatkowo możesz narysować na nim grubym flamastrem oczy i uśmiechniętą buzię. Balonik można też przywiązać do stópki maluszka, który będzie miał możliwość poruszania nim, ilekroć poruszy nogą. Pamiętaj jednak, aby sznureczek lub wstążka nie uciskały stopy dziecka oraz żeby były na tyle krótkie, by maluch nie mógł się nimi oplątać.

Przytulanka z odgłosem bicia serca to rodzaj poduszki o różnych kształtach, przypominających zwierzątka. Produkt pomyślany jest tak, aby w pełni zaspokajał potrzeby lękliwego maleństwa, dla którego kojącym dźwiękiem jest ten, który przypomina bicie serca mamy. Kiedy dzidziuś zaczyna płakać, przytulanka uruchamia odgłos bicia serca, uspokajając malucha.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Karuzela, czyli zawieszone na pałąku, poruszające się zabawki, które uczą malca koncentrować wzrok i wodzić oczami za poruszającymi się wolno przedmiotami. Wbrew obiegowej opinii maleństwa wcale nie lubią pastelowych kolorów. Wybieraj więc konkretne, nasycone barwy, nawet czarno-białe. Wybór karuzelek jest ogromny. Warto kupić taką, która nie tylko obraca się, ale także gra i może pełnić dodatkowo funkcję lampki nocnej.

Pozytywka. Wybierając pozytywkę, nie kieruj się jedynie jej wyglądem. Dźwięki wydawane przez pozytywkę powinny służyć ukojeniu maluszka, dlatego pomyśl o wyborze takiej, która ma możliwość nagrania i odtworzenia na przykład dźwięku śpiewanej przez ciebie kołysanki. Tego typu pozytywki, podobnie jak przytulanki z odgłosem bicia serca, włączają się automatycznie, gdy dziecko zaczyna płakać.

Grzechotka jest słuszną zabawką dla malucha, chociaż nowo narodzony malec nie potrafi jeszcze jej chwycić. Można jednak go nią zainteresować, wkładając mu ją do rączki. Z pewnością odruchowo zaciśnie na niej paluszki. Można też przesuwać ją powoli przed jego buzią albo potrząsać nią, aby mógł z uwagą słuchać jej dźwięku. Grzechotka dla takiego smyka powinna być bardzo lekka, z uchwytem, który da się objąć maleńkimi paluszkami. Nie musi być plastikowa. W sklepach jest mnóstwo mięciutkich grzechotek-maskotek, uszytych z materiałów o różnych fakturach, z bezpiecznymi lusterkami, szeleszczącymi wstawkami itd. Można kupić także grzechotki na rzepy, które przypina się na nadgarstkach albo nóżkach malca, oraz skarpetki z uśmiechniętymi, dźwięczącymi żabkami czy kaczorkami.

To, o czym bezwzględnie powinnaś pamiętać, to konieczność wzięcia pod uwagę tego, aby zabawka dla twojego dziecka była dla niego bezpieczna. Co to oznacza w praktyce?

Zabawka dla noworodka musi być:

  • łatwa do utrzymania w czystości (zanim dasz ją dziecku, wypierz ją lub umyj),
  • solidna (żaden element nie może się odłamać, odpruć ani odczepić),
  • dobrze zaprojektowana (żaden element nie może być na tyle mały, by dziecko mogło go połknąć, nie powinna mieć długich sznurków ani tasiemek),
  • wykonana z materiałów, które nie są toksyczne,
  • musi mieć oznaczenie CE, czyli zapewnienie producenta, że została wykonana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa.

Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny. Noworodek nie potrzebuje wymyślnych i drogich akcesoriów - proste przedmioty sprawią mu dużo radości.

mgr Anna Czupryniak

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze