Trwa ładowanie...

Wyszła z domu i zniknęła. Miała na sobie ortezę

Avatar placeholder
14.06.2024 15:21
Wyszła z domu i zniknęła. Zaginiona nastolatka ma na nodze ortezę
Wyszła z domu i zniknęła. Zaginiona nastolatka ma na nodze ortezę (KWP Białystoki, Adobe Stock )

Amelia Rutkowska, 16-latka z Nowego Dworu, jest poszukiwana od 10 czerwca. Tego dnia wyszła z domu około godziny 9 rano i słuch po niej zaginął - od tego czasu nie kontaktowała się z rodziną ani nikim bliskim. Nastolatki poszukuje policja z Dąbrowy Białostockiej.

spis treści

1. Jak wygląda Amelia?

16-letnia Amelia Rutkowska ma około 154 cm wzrostu, waży 64 kg, ma proste długie czarne włosy. W nosie z lewej strony posiada kolczyk. Ma również kolczyk w wędzidełku. Na prawej nodze nosi czarną ortezę do połowy łydki.

- Wszystkie osoby, które widziały nastolatkę lub mogą pomóc w ustaleniu jej miejsca pobytu prosimy o kontakt z najbliższą jednostką policji lub z numerem alarmowym 112 - apeluje st. sierż. Mateusz Pawłusewicz z KPP Sokółka cytowany przez białostocki "Super Express".

Zobacz film: "Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?"

2. Co robić, gdy zaginie dziecko?

W pierwszej kolejności jak najszybciej należy zgłosić zaginięcie dziecka w najbliższej jednostce policji. Nie jest prawdą, by z takim zgłoszeniem należało czekać dobę.

Przy zgłaszaniu zaginięcia ważne jest podanie, w co dziecko było danego dnia ubrane, czy miało coś przy sobie. Warto także pokazać funkcjonariuszom aktualną fotografię zaginionego.

Ważne jest też przekazanie podanie miejsca i okoliczności zaginięcia, podanie cech wyglądu zewnętrznego, w tym znaków szczególnych, oznaczenie grupy krwi, a także określenie prawdopodobnych przyczyn zaginięcia.

"Zazwyczaj zaraz po zgłoszeniu policja rozpoczyna penetrację terenu, w okolicach którego dziecko było widziane po raz ostatni. Wykorzystuje do swoich działań sprzęt techniczny oraz psy policyjne, a nawet helikoptery. Przesłuchuje świadków i osoby, które spędzały z nim czas tuż przed zaginięciem. Policjanci kontaktują okoliczne szpitale i noclegownie. Informacja o zaginięciu nieletniego trafia do wszystkich służb w całym kraju" - czytamy na stronie policji.

"W swoich działaniach policja współpracuje z organizacją ITAKA, zajmującą się poszukiwaniem osób zaginionych. Tam również możesz zgłosić się po pomoc. Fundacja prowadzi stronę internetową, umożliwia wydrukowanie specjalnego plakatu z wizerunkiem osoby poszukiwanej. Dla usprawnienia poszukiwań skontaktuj lokalne media, w ten sposób informacja bardzo szybko dotrze do dużej liczby osób" - dodają mundurowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze