Wyprawka dla noworodka na lato
Dzieci urodzone w lecie nie potrzebują puchowych skafanderków i ciepłych czapeczek na głowę. Jednak to, że jest ciepło nie znaczy, że wyprawka dla noworodka na lato będzie niewielkim wydatkiem. Młodzi rodzice muszą naprawdę dobrze zastanawiać się przed każdym zakupem, aby był jak najlepszy dla dziecka a równocześnie nie niszczył budżetu. W artykule radzimy, jak powinna wyglądać wyprawka dla noworodka na lato.
1. Kosmetyki i ubranka do wyprawki dla noworodka na lato
To, jakie kosmetyki dla noworodka wybierzesz, jest niezależne od pór roku. Pamiętaj:
- W lecie trzeba szczególnie uważać na szkodliwe działanie promieni słonecznych, a szczególnie promieni UV. Noworodka jednak nie powinno się smarować kremami ochronnymi z filtrem. Chroń go przed słońcem za pomocą cienia. Tak będzie dla maleństwa najzdrowiej. Jeśli jest naprawdę upalnie - powstrzymaj się przed spacerem. Ostre słońce nie tylko działa na skórę dziecka, ale także na oczy. Pamiętaj, że zbyt dużo słońca może wywołać wady wzroku.
- Kosmetyki dla noworodka powinny być zawsze przeznaczone dla noworodków i hipoalergiczne. Sprawdzaj zawsze te dwie rzeczy, gdyż może się zdarzyć, że producenci dodadzą do specyfiku barwników lub substancji zapachowych mogących uczulać.
- Zainwestuj też w maść przeciw odparzeniom. Noworodki są szczególnie na nie narażone w lecie.
- Mydło najlepsze będzie w płynie. Ale pamiętaj, aby było przeznaczone specjalnie dla małych dzieci!
- Proszek do prania, tak jak kosmetyki dla noworodków, powinien być dla nich przeznaczony i hipoalergiczny.
Dzieci urodzone w lecie nie potrzebują grubych skafanderków, ciepłych czapeczek i innych szczelnych okryć. Ale i w takim przypadku zakup ubranek dla noworodka to duży wydatek.
- Aby ubieranie noworodka nie było problemem, najlepiej kupić dla niego dziecięce body rozpinane na całej długości. Nawet jeśli lato jest wyjątkowo upalne, kup kilka bawełnianych body z długimi rękawkami. Nigdy nie wiadomo, czy się niespodziewanie nie ochłodzi. Przydadzą się też dodatkowe bluzeczki zapinane z przodu.
- Noworodkowi potrzebna jest także czapeczka. W lecie niech będzie lekka, najlepiej wiązana, aby się nie zsuwała. Kup też drugą, trochę cieplejszą.
- Wybór kocyka także nie jest prosty. Najlepiej unikać wełny, która może uczulić dziecko. Dobrze jest mieć dwa na zmianę, przy czym jeden niech będzie cieplejszy.
2. Karmienie, przewijanie i pierwszy spacer noworodka
Decyzję o karmieniu piersią powinnaś podjąć jeszcze przed urodzeniem. Jeśli wolisz karmić butelką - będzie ci potrzebne kilka drobiazgów:
- butelki do karmienia,
- zapas smoczków,
- sterylizatory,
- ogrzewacze do butelek.
Aby sprawnie przewinąć dziecko, trzeba przede wszystkim mieć pod ręką (także podczas spacerów!):
- zapasowe pieluszki - niezależnie od tego, czy są to pieluchy tetrowe czy jednorazowe, musisz zadbać o pupę noworodka, szczególnie w lecie, aby nie powstały odparzenia i często zmieniać pieluszki,
- ściereczki do wytarcia pupy,
- ręczniczek do wysuszenia pupy,
- specjalna torba na zużyte pieluszki,
- krem na pupę zapobiegający odparzeniom.
Ilość warstw w jakie ubierzesz dziecko na spacer zależy od temperatury - ale zawsze dodawaj jedną dodatkową warstwę (czyli przykrycie) niż wydaje ci się potrzebne. Dziecko leży w wózku i może być mu zimniej niż gdyby mogło się rozruszać. Aby sprawdzić, czy dziecku nie jest zimno - dotknij jego karku, tam wyczujesz, czy nie zmarzło.
Nie śpiesz się z pierwszym spacerem, nawet jeśli pogoda jest piękna i nie możesz doczekać się pokazania maleństwu świata. W pierwszych dniach dziecko i tak obserwuje wokół siebie bardzo wiele nowości: nowe głosy, widoki, zapachy. Pierwszy spacer noworodka nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. Później możesz wydłużać spacer, ale pamiętaj, aby robić to stopniowo.
Przed wyjściem na spacer z dzieckiem w lecie, upewnij się, że w zakamarkach wózka znajduje się:
- smoczek (nawet jeśli preferujesz karmienie piersią),
- ściereczki,
- ubranko dla dziecka: pieluszka, body lub pajacyk, czapeczka,
- mogą przydać się zapasowe śpioszki i kaftanik,
- okrycie dziecka: lekka narzutka lub cienki kocyk - zawsze przykrywaj dziecko,
- zapasowy, cieplejszy kocyk na wypadek, gdyby się ochłodziło,
- coś do przykrycia piersi podczas karmienia (chyba, że karmisz mieszankami lub po odessaniu pokarmu - wtedy weź ze sobą zapas pokarmu dla dziecka).
W lecie chce się pić - także maluszkowi. Przystawiaj go częściej do piersi. Prawdopodobnie będzie krócej ssało, ale to mu wystarczy, aby zaspokoić pragnienie.