Wyprawka dla dziecka. Sprawdź, jak wybrać niezbędne akcesoria
Wyprawka wybierana jest jeszcze kilka tygodni przed narodzinami dziecka. Mamy powinny zaopatrzyć się jedynie w najpotrzebniejsze rzeczy do pielęgnacji dziecka. Często zdarza się, że kobiety zaopatrują się w nadmiar rzeczy, dlatego warto ustalić, które z nich są konieczne, a które mniej. Rzeczy dla dziecka wcale nie są tanie, dlatego przyszłe mamy powinny zakupić to, co najpotrzebniejsze.
1. Wyprawka dla dziecka - planowanie wyprawki
Wyprawka dla dziecka to spory wydatek dla rodziców. Dlatego najlepiej jest zaopatrywać się w rzeczy dla swojej pociechy sukcesywnie, wtedy mniej odczujemy obciążenia budżetu.
Jedno jest pewne, wyprawkę dla dziecka należy mieć gotową co najmniej miesiąc przed datą porodu. Bardzo często zdarza się, że kobiety rodzą wcześniej albo w ostatnich tygodniach ciąży nie mają siły na zakupy.
Warto, aby przyszli rodzice wspólnie stworzyli listę najpotrzebniejszych zakupów. Powinni się nad nią zastanowić i kupić tylko rzeczy niezbędne. Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem jakiegoś dodatkowego urządzenia, to może warto poprosić najbliższe osoby, aby podarowały tę rzecz na Baby Shower – to jest dobre rozwiązanie.
Warto również porozmawiać z położną na temat niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce - kupując pod wpływem chwili możemy mieć torbę pełną gadżetów, których nawet nie zdążymy rozpakować.
Jeżeli nie mamy siły chodzić po sklepach i szukać odpowiednich rzeczy do wyprawki dla dziecka, to dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zakupy internetowe. W internecie mamy wiele opcji do wyboru, tylko od nas zależy, którą z nich wybierzemy.
2. Wyprawka dla dziecka – niezbędne akcesoria
Niezbędne akcesoria do wyprawki dla dziecka można podzielić na kilka kategorii:
2.1. Ubranka
Pamiętajmy, że noworodek bardzo szybko rośnie i przybiera na wadze, dlatego nadmiar ubrań nie będzie dobrym zakupem. Na pierwsze kilka tygodniu dziecka warto jest zaopatrzyć się w:
6 body z długim rękawkiem i 6 body z krótkim rękawkiem – dobrze by było, gdyby body były zapinane na zamek albo guziki z przodu. Te zapinane z dołu są uciążliwe. Łatwiej jest rodzicom przebierać dziecko, nie ściągając ubranek przez głowę;
3 pary długich spodni;
3 kaftaniki;
2 swetry;
czapeczka (odpowiednia do pory roku);
kombinezon lub kurtka (odpowiednie do danej pory roku);
5 par rajstop;
5 par skarpetek.
Musisz to wiedzieć
2.2. Higiena i kąpiel
Należy mieć pod ręką najważniejsze produkty, należą do nich:
pieluszki jednorazowe – wymieniane po każdym zużyciu przez dziecko;
pieluszki tetrowe – przydatne podczas karmienia dziecka;
wanienka do kąpieli;
płyn do kąpieli;
patyczki do uszu;
ręcznik dla dziecka;
nożyczki do paznokci;
krem do codziennej pielęgnacji.
Te rzeczy są niezbędne, ale również najwygodniejsze w użyciu.
2.3. Karmienie
Nie ma znaczenie czy kobieta karmi piersią, czy nie. Podczas karmienia mlekiem modyfikowanym potrzebne jest po prostu więcej smoczków albo butelek, reszta jest podobna. Przybory do karmienia:
kapturki do karmienia – sprawdzą się doskonale, jeżeli dziecko ma problem ze ssaniem piersi;
butelka do karmienia – najlepiej z niewielką dziurką, aby dziecko się nie zakrztusiło;
wkładki laktacyjne – podczas karmienia naturalnego, mogą okazać się niezwykle przydatną rzeczą.
Pamiętajmy też o skompletowaniu pościeli dla dziecka, wózka i łóżeczka. Warto również rozważyć przygotowanie zestawu do pobrania krwi pępowinowej. Taki zestaw można otrzymać od banku komórek macierzystych.
Artykuł powstał we współpracy z PBKM