Trwa ładowanie...

Wykąpała niemowlę w wybielaczu. Wszystko pokazała w sieci

Avatar placeholder
25.03.2024 20:25
Wykąpała niemowlę w wybielaczu. Kontrowersyjna metoda leczenia małych dzieci
Wykąpała niemowlę w wybielaczu. Kontrowersyjna metoda leczenia małych dzieci (Instagram )

Kąpanie dziecka w wybielaczu brzmi ekstremalnie kontrowersyjnie i budzi wiele emocji. Pewna mama wykorzystała tę metodę do wyleczenia choroby skóry niemowlaka. Czy to bezpieczne?

spis treści

1. Kąpiel w wybielaczu

Dzieci w pierwszych miesiącach życia są podatne na różnego rodzaju stany zapalne, choroby i podrażnienia. Dbanie o malucha może przysporzyć sporo stresu, a czasami jedynym ratunkiem okazują się niekonwencjonalne metody.

Kiedy jedna z mam opowiedziała historię, którą podzielono się na profilu @tinyheartseducation na Instagramie, który prowadzą ratowniczki medyczne. Kobieta pisze, że musiała zmierzyć się z atopowym zapaleniem skóry u swojego malucha. Postanowiła sięgnąć po dość nietypowy sposób - kąpiel w wybielaczu.

Zobacz film: "Co piąte polskie dziecko ma AZS. Ruszył program mający poprawić jakość życia małych atopików i ich rodzin"

"Wierzcie lub nie, ale kąpiele w wybielaczu są powszechnym i bardzo skutecznym sposobem leczenia egzemy" - pisze kobieta w poście. Dodaje, że metodę poleciła jej pielęgniarka.

Twierdzi, że konieczne jest odpowiednie odmierzenie i rozcieńczenie wybielacza, który dodawany jest do letniej kąpieli. Praktyka - o ile wykonana we właściwy sposób - okazuje się bezpieczna i jest stosowana nawet na oddziałach pediatrycznych.

2. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kąpiele w wybielaczu zaleca brytyjski NHS.

Jak informują ratowniczki medyczne, które prowadzą konto @tinyheartseducation, stosowany w niewielkiej ilości wybielacz, o zawartości procentowej 4,2 podchlorynu sodu, z uwagi na działanie bakteriobójcze ogranicza rozwój egzemy. Bakterie Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty, to bytujące na powierzchni skóry drobnoustroje, które mogą nasilać objawy atopowego zapalenia skóry.

Wybielacz pomaga zabić bakterie, które wywołują egzemę i łagodzi objawy choroby. Nie należy jednak przeprowadzać takich zabiegów na własną rękę. Konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym.

Pielęgniarka z @tinyheartseducation zauważa, że kąpiel w wybielaczu może pomóc w przypadku wielu chorób skóry u dzieci. Należy jednak zawsze używać do tego wyłącznie prostego wybielacza (4,2 proc. podchlorynu sodu) bez dodatków zapachowych.

"Upewnij się, że mierzysz zgodnie z wytycznymi szpitala. Będziesz potrzebować miarki i standardowego wiadra. Wytyczne Królewskiego Szpitala Dziecięcego zalecają 12 ml płynnego wybielacza na każde 10L wody do kąpieli" - radzi @tinyheartseducation.

Stosowanie się do zaleceń jest bardzo ważne, by maluch był bezpieczny. Kąpiel w podanych miarach wody i wybielacza sprawia, że stężenie jest niższe niż w zwykłym basenie.

3. Co na to mamy?

Na koniec specjalistka zaleca dodanie zwykłego olejku do kąpieli. Zzabiegi można powtarzać. Malucha nie należy opłukiwać wodą, wystarczy wytrzeć go miękkim ręcznikiem.

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy. Niektórzy przetestowali sposób i bardzo go sobie chwalą. Są też jednak mamy, dla których sama wizja wykąpania dziecka w wybielaczu jest nie do pomyślenia.

Warto więc po raz kolejny podkreślić, że przed zastosowaniem tej metody należy skonsultować się ze specjalistą, który poda odpowiednie proporcje, a przede wszystkim stwierdzi, czy taka terapia jest konieczna.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze