Trwa ładowanie...

Wycofany lek wskazany w leczeniu gronkowca

Avatar placeholder
Aleksandra Kosmala 09.06.2016 09:18
Wycofany lek wskazany w leczeniu gronkowca
Wycofany lek wskazany w leczeniu gronkowca (123RF)

Główny Inspektor Sanitarny informuje o wycofaniu leku o nazwie Syntarpen. Jesto antybiotyk stosowanego w przypadku zakażeń skórnych. Wycofano serię 010614, o dacie ważności 06.2017. Sprawdź, czy nie masz takiego opakowania w domu.

1. Treść uzasadnienia

W dniu 8 czerwca 2016 r. do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął wniosek podmiotu odpowiedzialnego dotyczący wycofania z obrotu produktu leczniczego Syntarpen.

Decyzja została podjęta w związku ze stwierdzeniem w badaniach stabilności leku, przekroczenia dopuszczalnego limitu w parametrze ,,zawartość substancji pokrewnych".

2. Zastosowanie leku Syntarpen

Lek ten, wykorzystywany jest podczas leczeniu zarażeń skórnych,  wywołanych przez gronkowce.Wykorzystywany również przy niektórych chorobach górnych dróg oddechowych,  a także powikłaniach pooperacyjnych o charakterze ropnym. ****

Zobacz film: "Farmakologiczne leczenie zmian skórnych"

Medykament ten nie jest wskazany dla osób z chorobami nerek, nietolerancją niektórych cukrów i podczas równoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych. W okresie ciąży i karmienia piersią należy zachować ostrożność w przyjmowaniu tego antybiotyku.

Podmiotem odpowiedzialnym są Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A.

 

3. Zakażenia gronkowcem

Gronkowiec złocisty to bakteria, która może powodować powstawanie czyraków, ropni i liszajów. Można się nim zarazić poprzez drogę kropelkową, a także sam kontakt z jego nosicielem lub przedmiotem.

 Najczęściej, jest obecny jest w gardle, jamie ustnej, a także w miejsach intymnych. Przy zakażeniu u kobiet karmiących jest prawdopodobieństwo zapalenia sutka.

Jednym z zakażeń gronkowcem jest również jęczmień, którego początkowymi objawami są zaczerwienienie i swędzenie, a następnie opuchnięcie powieki. Zarażenie tą bakterią może spowodować sepsę, ale są to bardzo rzadkie przypadki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze