Trwa ładowanie...

Liszaj u niemowląt

Avatar placeholder
07.04.2017 11:09
Liszaj u niemowląt
Liszaj u niemowląt

Liszaj to choroba objawiająca się asymptomatyczną wysypką składającą się z małych wypukłych guzków. Jest to rzadka, łagodna dermatoza nieznanego pochodzenia, która występuje głównie u dzieci. Najwięcej przypadków liszaja diagnozuje się u dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat, ale choroba może zaatakować również niemowlęta oraz osoby dorosłe. Osoby płci żeńskiej 2-3-krotnie częściej zapadają na liszaja. Zmiany skórne wywołane tą chorobą nie powodują podrażnienia, ale świerzbienie skóry może być bardzo intensywne.

1. Przyczyny i objawy liszaja u niemowląt

Dokładna przyczyna liszaja jest nadal nieznana, ale wiele wskazuje na to, że zaburzenie to jest powiązane z reakcją alergiczną lub immunologiczną. Do wystąpienia liszaja może również przyczynić się atopowe zapalenie skóry. Osoby dotknięte liszajem nierzadko mają w rodzinie przypadki astmy, alergicznego nieżytu nosa oraz atopowego zapalenia skóry. W wystąpieniu objawów liszaja swój udział może mieć także reakcja układu immunologicznego. Objawy choroby mogą pojawić się na skutek styczności z niektórymi alergenami: lekami oraz chemikaliami. Warto pamiętać, że liszaj nie jest chorobą zakaźną. Najwięcej zachorowań odnotowuje się na wiosnę i w lecie.

Najważniejszym objawem liszaja jest świerzbienie w miejscu zmian skórnych. Swędzenie skóry może być umiarkowane lub silne. Zmiany wywołane liszajem są zwykle zlokalizowane na wewnętrznej stronie nadgarstków, na nogach, klatce piersiowej oraz narządach płciowych. Na skórze dziecka pojawiają się małe guzki, które w ciągu kilku dni tworzą długie pasmo zmian skórnych. Taka linia może mieć od 2 mm do 2 cm szerokości i kilka centymetrów długości. Niekiedy pasmo zmian osiąga jednak większe rozmiary. Czasami choroba atakuje paznokcie, nawet bez jakichkolwiek objawów na skórze. Paznokcie stają się wówczas grubsze, mają wgłębienia i rozdwajają się.

2. Leczenie liszaja u niemowląt

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Zazwyczaj leczenie nie jest konieczne. Liszaj ustępuje zwykle w ciągu 3-12 miesięcy. Jeśli niemowlę ma zmiany w jamie ustnej, lekarz może zalecić aplikowanie miejscowych leków znieczulających, by złagodzić objawy i ułatwić spożywanie pokarmu. W przypadku wysuszenia skóry wskazane jest stosowanie maści lub kremów o działaniu nawilżającym. Specjalne kremy lub maści są przydatne także w celu złagodzenia zmian skórnych. Po nałożeniu warstwy leku warto założyć opatrunek, by chronić skórę niemowlęcia przed rozdrapywaniem zmian wywołanych liszajem. Jeżeli choroba zaatakowała paznokcie dziecka, należy uzbroić się w cierpliwość. Liszaj na paznokciach ustępuje zwykle samoistnie w ciągu 30 miesięcy.

Niestety, nie istnieją skuteczne sposoby na zapobieganie liszajowi. Jeśli choroba już wystąpiła, bardzo ważne jest ograniczenie styczności z niektórymi lekami i chemikaliami, by nie doszło do nasilenia symptomów liszaja.

Liszaj to dość powszechna choroba skóry, która może pojawić się u osób w każdym wieku. Jeżeli zauważyłaś na skórze swojego dziecka niepokojące zmiany, skontaktuj się z lekarzem. Liszaj może ustąpić nawet bez podjęcia leczenia, ale konsultacja ze specjalistą jest wskazana.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze