Trwa ładowanie...

Wychowanie dziecka bez pieluch. Sprawdź, jak to zrobić

Avatar placeholder
12.10.2020 18:30
Pieluszki to duży wydatek dla rodziców
Pieluszki to duży wydatek dla rodziców (123rf)

Średnio przez 2,5 roku rodzice wydają ok. 5000 zł na pieluszki. Istnieje jednak metoda, która pozwala całkiem wykreślić ten punkt z rodzinnego budżetu. Tylko jak wychować dziecko bez pieluszek?

Dla młodych rodziców pielucha jednorazowa jest ogromnym ułatwieniem. Nie trzeba prać, suszyć i składać tetry. Wystarczy wyciągnąć pieluszkę z opakowania, a zużytą wyrzucić do kosza. Na tym kończy się jej przydatność, ale jej żywot trwa dłużej. Jeszcze przez 500 lat będzie zaśmiecać środowisko, zanim całkiem się rozłoży. Znacznie bardziej ekologiczne są pieluchy wielorazowe – trochę więcej prania, ale dużo mniej śmieci. Część rodziców postanowiła zrobić krok dalej i całkowicie zrezygnować z pieluch, stosując naturalną higienę niemowląt.

spis treści

1. Bez pieluszek, czyli jak?

Trening czystości polega głównie na wnikliwej obserwacji malucha i studiowaniu jego sygnałów. Rolą opiekuna jest rozpoznać w odpowiednim momencie dźwięki, miny czy ruchy dziecka i pozwolić mu wypróżnić się nad miską lub nocnikiem. Im wcześniej się zacznie, tym łatwiej nauczyć się komunikacji z niemowlakiem w kwestii jego potrzeb fizjologicznych.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Lidia Kardasz, mama Hani i Oli, w ten sposób zajmowała się obiema swoimi córkami. Ze starszą naturalną higienę rozpoczęła w wieku 6 miesięcy.

- Zaczęłam obserwować córkę i zauważyłam jej sygnał – tarcie oczek – który pokazywała często. Odważyłam się posadzić ją na nocniki i był to owocny ruch. Dlatego obserwowałam ją dalej i działałam zgodnie z jej sygnałem. "Dogadałyśmy się" bardzo szybko – gdy skończyła 9 miesięcy, nie nosiła już pieluszki ani za dnia, ani w nocy.

Dla świeżo upieczonych rodziców opieka nad niemowlakiem może wydawać się i tak skomplikowana, bez dokładania do tego wysadzania dziecka kilkanaście razy dziennie. Wychowanie bez pieluszek, choć brzmi prosto, rodzi kilka nowych problemów.

- Najtrudniejsza była logistyka w zimne miesiące – jak funkcjonować, by móc wysadzić dziecko poza domem. Kiedy stosuje się NHN, to wypróżnianie dziecka ma się ciągle z tyłu głowy. Do obowiązków dochodzi kolejna ważna kwestia – opowiada Lidia.

Istotne jest również, by decydując się na naturalną higienę nie sadzać dziecka na nocniku bez potrzeby, czekając nerwowo aż go zapełni. Ostrzega przed tym fizjoterapeutka uroginekologiczna Olga Trybel: - Szkodliwe jest, gdy rodzice sadzają dziecko na nocniku bez żadnych objawów, że pęcherz jest pełen, a potem nagradzają je, gdy mocz się pojawi. Taki schemat może doprowadzić do parcia naglącego, obniżenia narządów, bólu i strachu – zwłaszcza, gdy połączymy takie wysadzanie z karaniem czy okazaniem niezadowolenia za niepowodzenia.

2. Wychowywanie bez pieluch jest ekologicznie i ekonomicznie

Niewątpliwym plusem wychowania bez pieluszek jest oszczędność - zarówno na samych pieluchach, jak i na kremach na odparzenia. Naturalna higiena niemowląt jest też bardziej ekologiczna. Zwolennicy tej metody wskazują również korzyści płynące z bliskiego porozumienia z dzieckiem oraz oddawanie mu należytego szacunku. W przeciwieństwie do zwykłych pieluszek, w których dziecko musi pozostać we własnych odchodach, dopóki rodzic nie zmieni mu pieluchy.

Lidia wspomina, że wybór NHN pozytywnie wpłynął na jej relacje z dziećmi.

- Starsza córka na różnych etapach stosowania NHN ufała mi, że ją wysadzę i przestała dawać sygnały. Choć brzmi to absurdalnie, ona wiedziała, że wiem, co mam robić. Czułam, że zaspokajam każdą jej potrzebę. To rodzi zaufanie w dziecku, że mama akceptuje wszystko i we wszystkim pomaga.

3. Powrót do przeszłości

- Wychowanie bezpieluszkowe jest powrotem do tego, co naturalne. W ten sposób opiekują się dziećmi ludy pierwotne, takie zachowania obserwujemy u zwierząt – tłumaczy fizjoterapeutka Olga Trybel. W przypadku używania pieluszki dziecko oddaje mocz w wyniku przepełnienia pęcherza. Jednak dzięki naturalnej higienie niemowląt od razu ma przykład, co należy robić, gdy pęcherz jest wypełniony. Dzieci pieluszkowe muszą się dopiero nauczyć, gdzie ten mocz mają oddawać.

Rodzice, dla których odpieluchownie było żmudnym i trudnym procesem, z pewnością przytakną metodzie, dzięki której można tego uniknąć. Część dzieci jednak radzi sobie całkiem nieźle z pożegnaniem pieluchy i już po kilku wpadkach doskonale wie, co robić. Dlatego decyzję o naturalnej higienie niemowląt warto podejmować, podążając za własnym dzieckiem i nie zapominając o swoich potrzebach i wygodzie.

Współczesny świat daje rodzicom mnogość wyboru – również w kwestii pieluszek. I każdy metodą prób i błędów może wybrać sposób idealny dla siebie. Warto jednak pamiętać, by podążając za nowymi trendami nie stracić z oczu tego, co istotne: równowagi pomiędzy obowiązkami a przyjemnością płynącą z bycia z własnym dzieckiem.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko sikania do nocnika?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zrezygnowali z pieluch. Robią dzieciom trening czystości

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze