Jak nauczyć dziecko sikania do nocnika?

Przez wiele lat pediatrzy zalecali matkom wczesne wysadzanie dzieci na nocnik celem nauczenia ich sygnalizowania potrzeb fizjologicznych. Niekiedy szczęśliwie niektórym mamom udawało się w odpowiednim momencie posadzić malucha na nocnik i odnieść sukces w postaci oczekiwanej zawartości. Bez wątpienia w takich sytuacjach to nie dziecko umiało już zapanować nad swoją fizjologią, tylko matka świetnie wytrenowała w sobie ów moment, kiedy należało się spodziewać, że dziecko zrobi siusiu. Tymczasem warto sobie uświadomić, że sukces osiągnięty na nocniku zależy od stopnia dojrzałości systemu nerwowego dziecka i etapu rozwojowego, na którym maluch się znajduje.

Polecane wideo:

Gotowość na nocnik

Dzieci nie zawsze rozwijają się równomiernie i nie u wszystkich równolatków te same umiejętności pojawiają się w tym samym czasie. Są dzieci, które zaczynają sygnalizować dyskomfort chodzenia w pieluszce, zanim rodzice pomyślą o tym, by uczyć je siadania na nocniku. Inne, pomimo prób podejmowanych przez rodziców, wolą być pieluszkowane, więc usilne sadzanie ich na nocnik może przyczynić się do niechęci malucha. Dzieci takie mogą przeżyć traumę związaną z sytuacją, do której są zmuszane, a co do której nie czują się gotowe i która dla nich nie jest tak zrozumiała i oczywista, jak dla rodziców.

Ważne jest, aby rodzice zaakceptowali fakt, że dziecko zacznie siadać na nocniczku, kiedy będzie do tego gotowe. Nie warto zatem niczego przyspieszać, a naukę korzystania z nocnika najlepiej jest potraktować jako zabawę, a nie przymus. Nie ma obawy, troskliwy rodzic zawsze zauważy moment, w którym jego dziecko zaczyna zauważać swoje potrzeby fizjologiczne i interesować się samym procesem wydalania. Maluchowi około 9 miesiąca życia będzie się podobać zabawa w mokro-sucho i może zdarzyć się tak, że posadzony na nocnik nie zrobi do niego siusiu, a ledwie z niego zdjęty zsiusia się obok. Wówczas potraktuje to jako zabawę i zechce dotknąć mokrej plamy. Dzieci w tym wieku nie uświadamiają sobie jeszcze swoich potrzeb, a trening czystości w tym wieku jest raczej oparty na bodźcowaniu, a nie kształtuje jeszcze prawdziwej umiejętności korzystania z nocniczka. Zwykle dzieci swoje potrzeby fizjologiczne zaczynają zauważać około 12 miesiąca życia, kiedy to w niektórych porach dnia mokra pielucha jest dla dziecka uciążliwa.

Kiedy zacząć naukę korzystania z nocnika?

Około 18 miesiąca życia, dziecko potrafi odpowiedzieć już na twoje pytanie - czy chce siusiu - skinieniem głowy na „tak” lub „nie”. Już wtedy możesz śmiało podjąć pierwsze próby prawdziwego „nocniczkowania”. Naukę korzystania z nocniczka najlepiej zacząć z maluszkiem, który już interesuje się toaletą. Naśladuje ciebie lub rodzeństwo, czasem daje ci znać, że pora na zmianę pieluszki. Sam potrafi wciągnąć majteczki na pupę. Pieluszkę moczy coraz rzadziej – zwykle jest sucha godzinę czy dwie godziny, często po drzemce.

Pamiętaj, że nauka powinna być dla dziecka przede wszystkim źródłem satysfakcji ze zdobywania kolejnej umiejętności. Ważna jest atmosfera wokół samego procesu wydalania. Dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa nawet wtedy, kiedy nie uda mu się zrobić siusiu do nocnika. Musi czuć, że ma jeszcze wybór i że nie spotka go kara za to, że nie podoła oczekiwaniom rodziców.

Nauka przez zabawę

Warto posłużyć się najnowszymi osiągnięciami dziecięcego marketingu i wykorzystać do nauki pomoce naukowe w postaci kolorowego nocnika, bajeczki, w której mały bohater ma ten sam problem, co nasze dziecko oraz użyć ulubionych misiów i lalek dziecka, aby na ich przykładach pokazać dziecku, że wszyscy korzystają z siusiania do nocnika lub sedesu. Pokaż dziecku, sadzając misia czy lalę na nocnik, że to naturalne, że trzeba zrobić siusiu i że odpieluszkowanie to swego rodzaju przywilej. I że świadczy to o kolejnym etapie życia. Wybierzcie się razem z dzieckiem do sklepu po nocniczek. Pozwólcie, aby maluch sam wybrał model. Najlepiej, aby był on zupełnie prosty.

Pomóż dziecku poczuć potrzeby fizjologiczne. Wiosną lub latem zrezygnuj całkowicie z pieluszek i wytłumacz dziecku, co trzeba zrobić, kiedy pojawia się mocz czy stolec. Noś zawsze ze sobą zapasowe ubranie dla dziecka, ponieważ wpadki ze zmoczeniem majteczek mogą się jeszcze zdarzać przez jakiś czas. Nocą twój brzdąc może moczyć pieluszkę nawet do 5 roku życia. Z nocnej pieluszki zrezygnuj więc dopiero wtedy, gdy przez kilka nocy z rzędu będzie sucha. Jeśli Twoje dziecko chce od razu korzystać z toalety, lepiej mu sprawić specjalną nakładkę na deskę. Będzie na niej chętnie siadać. W takim przypadku zaopatrz się też w podparcie pod nóżki dziecka, dzięki temu mięśnie brzuszka dziecka będą lepiej pracować i brzdąc łatwiej się wypróżni. Z czasem na pewno zacznie uprzedzać Cię o swoich potrzebach.

Czasem jednak warto przełożyć naukę o kilka tygodni, a nawet miesięcy, ponieważ większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika w 3 roku życia. Dziewczynkom udaje się to zwykle nieco wcześniej niż chłopcom.

mgr Anna Czupryniak

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły NHN (Naturalna higiena niemowląt)
NHN (Naturalna higiena niemowląt)

Nocnik dla dziecka

nastrój rodziców. Proces nauki korzystania z nocnika jest procesem naturalnym - trzeba pozwolić, aby dziecko, zachęcane ze strony rodziców, samo

Trening czystości

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Jak nauczyć dziecko sikania na nocnik? To pytanie stawia sobie wielu rodziców. Dziecko rośnie, staje się coraz bardziej samodzielne. Z czasem zacznie (...) już korzystanie...

Trening czystości

Jak przekonać dziecko do nocnika?

Jak przekonać dziecko do nocnika?

Kiedy warto zacząć uczyć dziecko załatwiania się do nocnika? Dziecko może nauczyć się korzystać z nocnika dopiero w momencie, gdy rozumie, czym (...) jest załatwianie...

Fizjologia malucha

Nauka korzystania z nocniczka

Nauka korzystania z nocniczka

korzystania z nocnika dowiesz się czytając artykuł: Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? * Jeżdżący nocnik? Tata mistrz wolnego czasu * 10 sposbów jak przekonać...

Akcesoria dla niemowlaka

Nocnik dla dzieci

jest tylko dodatkowym stresem. Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika? Gdy dziecko będzie gotowe na naukę używania nocnika, warto stworzyć pewien rytuał (...) ...

Trening czystości

Korzystanie z nocnika

Korzystanie z nocnika

Żeby odstawić pieluchy jednorazowe lub pieluchy tetrowe, zacznij oswajać dziecko z nocnikiem. Niech maluch na niego siada i przymierza się do niego. Wytłumacz mu, kiedy na nocnik powinien siąść.

Zakupy dla niemowlaka

Pieluchy tetrowe

rodzaj pieluchy, uważają, że dziecko przewijane tetrą szybciej uczyło się sikania do nocnika, gdyż bardziej odczuwało niewygodę, spowodowaną zwykłą (...) : jakie pieluszki dla niemowlaka będą najlepsze? Tradycyjne...