Wybór mleka modyfikowanego – na co zwracać uwagę?
Mleko modyfikowane można kupić w hipermarketach, aptekach oraz w sklepach internetowych. Ich wybór jest naprawdę duży, ale należy pamiętać, że preparat musi być dostosowany do konkretnych potrzeb dziecka.
Wiele kobiet pyta, jak długo karmić piersią. Nie ma odpowiedzi uniwersalnej, choć warto pamiętać, że mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem, jaki można dać dziecku. Zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, by karmić piersią co najmniej przez rok, kontynuując karmienie naturalne tak długo, jak będą tego chcieli matka i dziecko.
1. Mleko modyfikowane a wiek dziecka
Mleko modyfikowane opracowane jest na bazie mleka krowiego. Jeśli dziecko nie jest obciążone ryzykiem alergii, podaje się mu mieszankę dobraną ze względu na wiek.
Mleko modyfikowane 1 – to mleko początkowe, które podaje się noworodkom i niemowlętom do czwartego miesiąca życia. Jest to mieszanka bardzo delikatna, dostosowana do potrzeb nowo narodzonego dziecka.
Mleko modyfikowane 2 – podaje się je niemowlętom od czwartego miesiąca życia do ukończenia przez nie roku. Mieszanka ta wzbogacona jest o ważne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka na tym etapie.
Mleka modyfikowane 3 – podaje się je dzieciom w drugim roku życia i w latach następnych.
2. Mleko modyfikowane a potrzeby dziecka
Najczęściej spotykane rodzaje mleka modyfikowanego to:
mleko dla wcześniaków – preparat jest wzbogacony o substancje wspomagające układ nerwowy i wzrok dzieci przedwcześnie urodzonych;
mleko antyrefluksowe („AR”) – mieszanka tego typu cechuje się większą gęstością niż inne preparaty; najczęściej podaje się ją niemowlętom, które ulewają;
mleko sojowe dla dzieci – podaje się je niemowlętom z nietolerancją laktozy;
mleko hipoalergiczne („HA”) – mleko dla dzieci obciążonych genetycznie alergią;
mleko modyfikowane bez glutenu – stosuje się je u dzieci od piątego miesiąca życia, które chorują na celiakię lub mają predyspozycje genetyczne w jej kierunku;
Musisz to wiedzieć
mieszanki mleczne z dodatkiem kleiku gryczano-ryżowego („GR”);
mieszanki mleczne z dodatkiem kleiku ryżowego („R”);
mleko zapobiegające bólom brzucha;
mleko wzmacniające odporność.
Wybór mleka początkowego nie może być przypadkowy. Od zawartych w nim składników zależy prawidłowy rozwój dziecka.