Trwa ładowanie...

Wstydliwy problem małego człowieka, czyli o moczeniu się dzieci

 Aleksandra Miłosz
12.10.2020 18:19
Wstydliwy problem małego człowieka, czyli o moczeniu się dzieci
Wstydliwy problem małego człowieka, czyli o moczeniu się dzieci (Zdjęcie śpiącej dziewczynki/Shutterstock)

Moczenie się dzieci to zjawisko, z którym miał do czynienia prawie każdy rodzic. Szacuje się, że w Polsce jest to problem 400 tysięcy dzieci między 5. a 15. rokiem życia. Jego przyczyn może być wiele, z jednych dziecko wyrasta, inne potrzebują pomocy ze strony specjalisty. Jak wygląda problem moczenia się dzieci w Polsce i jak możemy pomóc naszym pociechom?

spis treści

1. Moczenie się mamy w genach

Okazuje się, że problem mokrej pościeli po nocy to wstydliwa dolegliwość dziedziczna. Z badań ekspertów wynika, że jeżeli przynajmniej jedno z rodziców miało w dzieciństwie kłopot z moczeniem, to dziecko ma 40% szans na wystąpienie u niego tego samego problemu, a w przypadku obojga rodziców –prawdopodobieństwo wzrasta do 70%.

2. Gdy prześcieradło jest mokre...

Samo moczenie to nic innego jak niekontrolowane nietrzymanie moczu przez naszą pociechę, która ukończyła 5. rok życia. To właśnie do tego czasu nasze dziecko powinno już opanować samodzielne załatwianie się. Problem pojawia się, gdy w ciągu dnia dziecko normalnie korzysta z toalety, a po każdej nocy jego prześcieradło jest mokre. Rodzice często reagują krzykiem, o całą sytuację obwiniając siebie lub – co gorsze – dziecko. Trzeba pamiętać, że nie jest to niczyja wina, a jeżeli mokre incydenty zdarzają się sporadycznie, warto o nich porozmawiać i spróbować znaleźć źródło problemu.

3. Stres – niejedyna przyczyna nietrzymania moczu

Z badań wynika, że prawie 60% mam uważa, że nocne moczenie wynika ze stresującej sytuacji, którą przeżył maluch. W rzeczywistości jednak problem może być dużo poważniejszy i prawdopodobne jest, że wynika z innych powodów. Najczęściej jest to wahanie się poziomu wazopresyny, która odpowiada za prawidłową gęstość moczu i kontrolę nad pęcherzem. Wśród innych przyczyn wymienia się zakażenie układu moczowego, jednak wtedy moczeniu towarzyszy ból, pieczenie i podwyższona temperatura ciała. Powodem może być też nocna praca mięśnia pęcherza, który kurcząc się, powoduje niekontrolowane wypuszczanie moczu.

4. Na kłopoty – rodzice

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Nasz maluch z pewnością będzie kojarzył moment kładzenia się spać ze swoim wstydliwym problemem. Podczas zasypiania może wtedy marudzić lub nawet buntować się przed spaniem. Ważne jest nasze odpowiednie podejście, które spowoduje, że wstyd minie, a samoocena wzrośnie. Jeśli jednak pomimo rozmowy nadal występuje nocne moczenie, warto udać się z dzieckiem do pediatry, który pomoże rozwiązać problem. Jeśli przyczyną okaże się nieprawidłowa praca nerek lub pęcherza, lekarz zastosuje odpowiednie leczenie. Jeżeli natomiast uzna, że z organizmem malucha jest wszystko w porządku, z pewnością zaleci wizytę u psychologa.

Pamiętajmy, że nocne moczenie jest stresującą sytuacją nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszego dziecka, które obwinia siebie o konieczność codziennej wymiany pościeli. Nie doprowadzajmy do sytuacji, w której moczenie się będzie tematem tabu w domu, ponieważ maluch stanie się jeszcze bardziej zagubiony i straci pewność siebie. Pomóżmy mu przejść przez tę trudną sytuację, która jest tym bardziej wstydliwa, im nasze dziecko jest starsze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze