Trwa ładowanie...

Rodzice mają obawy. Tej wody nie podają dzieciom

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 12.07.2022 15:07
Uwaga na wodę butelkowaną - może zawierać szkodliwy mikroplastik
Uwaga na wodę butelkowaną - może zawierać szkodliwy mikroplastik (Pixabay)

Wielu rodziców martwi się, szczególnie latem, jaką wodę podać maluchowi, by odpowiednio go nawodnić, ale i nie zaszkodzić. Mineralna czy źródlana? Z plastikowych butelek, a może przegotowana? A czy którykolwiek z rodziców myśli o wodzie kranowej? Pora to zmienić.

spis treści

1. Sanepid kontroluje wodę płynącą w kranach

Każdy rodzic wie, że nawyk picia wody należy wpajać od najmłodszych lat, oraz że dzieci powinny pić przede wszystkim wodę, a nie herbatki czy soki. W przypadku niemowląt zapotrzebowanie na nią może nie być duże, jednak gdy nadchodzi fala upałów, zaproponowanie maluchowi wody może być nieodzowne.

Ale jaką wybrać? Rodzicom nawet przez myśl nie przeszłaby kranówka. Tymczasem Joanna Narożniak, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Warszawie w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" przyznała, że taką wodę podawała własnym dzieciom.

"Jeśli znamy źródło wody i mamy poczucie, że jest bezpieczna, to można ją podać nawet niemowlakom. Dawałam ją moim dzieciom" – przyznała.

Jednocześnie zaznaczyła, że kluczowe jest to, by pić kranówkę ze sprawdzonego źródła. W wielu miastach woda kranowa sprawdzana jest nawet kilka razy dziennie! Do najlepszych należy ta płynąca w stolicy.

2. Dlaczego warto pić kranówkę?

Dlaczego woda kranowa może być najlepszym wyborem? Oto dlaczego bije na głowę swoją konkurencję:

  • woda butelkowana – cząsteczki mikroplastiku mogą przenikać do wody, zwłaszcza gdy butelka narażona jest na działanie temperatury lub czynników fizycznych. Wskutek tego może powodować zaburzenia hormonalne, przyczyniać się do rozwoju astmy, a nawet mieć działanie rakotwórcze,

  • woda filtrowana – to zdrowsza opcja, pod warunkiem, że regularnie wymieniasz filtry. Za tym stoi jednak pewne zagrożenie – filtry usuwają nie tylko zanieczyszczenia jak chlor czy metale ciężkie, ale też cenne minerały, w tym magnez czy wapń,

  • woda przegotowana – pozbawia wodę ewentualnych patogenów, ale z uwagi na wyśrubowane normy Unii Europejskiej dla wody kranowej, tych nie ma się co obawiać. Przegotowanie niweluje też chlor, ale by się go pozbyć, wystarczy odstawić dzbanek z kranówką na pewien czas, a chlor sam odparuje.

Zatem jaką wodę podać dziecku? Dziecko do 3. roku życia powinno otrzymywać wodę niskozmineralizowaną, niskosiarczanową i niskosodową – może to być woda źródlana bądź kranówka z dobrego źródła. W przypadku niemowląt warto zasięgnąć informacji na temat stanu wody lokalnego Sanepidu lub przegotować wodę przed podaniem, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze