Włosy u niemowląt
Dzieci, przychodząc na świat, potrafią rodzić się z gęstymi czuprynami, delikatnymi włoskami lub zwyczajnie jeszcze bez włosków. Nie można stanowczo powiedzieć, że dziecko oddziedziczy po przodkach rodzaj i kolor włosów. Każde dziecko jest indywidualnością i wraz z biegiem czasu kształt, ilość, kolor i gęstość włosów będą się zmieniały. Istotna jest odpowiednia ich pielęgnacja, by wraz z wiekiem dziecko mogło cieszyć się mocnymi włosami.
1. Wygląd włosów niemowlęcia
Niemowlę rodzi się z tzw. meszkiem płodowym, czyli włoskami płodowymi, które w okresie pierwszych miesięcy życia wycierają się. Wówczas dziecko potrafi mieć w różnych miejscach wytarte jasne placki na głowie. Nie jest to żadną oznaką choroby. Dziecko kładzione często na boki, na wznak, ruszając główką, często ten meszek płodowy wyciera o ubranie rodziców, pościel etc. W związku z tym nie należy interweniować u lekarza, a przeczekać ten stan.
Wielu rodziców jeszcze przed narodzinami swojego dziecka zastanawia się, jaki kolor włosów będzie ono miało. Tak jak trudno to określić przed narodzinami, tak i w przeciągu 10 lat nie można stanowczo powiedzieć, że dziecko będzie blondynem, szatynem czy rude. Dlatego też istnieją takie sytuacje, w których przez kilka lat w domu mamy blondyna, a po tym czasie kolor włosów zaczyna ciemnieć. Ten rozwój kolorystyki włosów u dzieci również jest naturalną i najbardziej normalną formą kształtowania się wyglądu dziecka.
Oprócz zmiany koloru istnieje także możliwość samodzielnej zmiany gęstości i grubości włosów u dziecka. Żadne częste przycinanie nie wpływa na zwiększenie gęstości włosów. Jest to mit, który nie ma poparcia w dowodach. Warto wiedzieć, że rodzaj włosów u dzieckakształtuje się nawet do 6 roku życia.
2. Pielęgnacja włosów niemowlęcia
Rodzic nie ma wpływu na ostateczny kolor włosów u swojego dziecka. Jednak dzięki prawidłowej pielęgnacji może wpłynąć na jakość włosów.
Najważniejsze, by włosy dziecka były zdrowe, nie wypadały, nie łamały się. Dlatego też warto przestrzegać zasad skutecznej pielęgnacji:
- Włosy niemowlęcia należy myć bezzapachowym mydłem. Podczas kąpieli należy przemywać główkę dziecka myjką lub delikatną gąbką.
- Nie należy codziennie myć głowy niemowlęcia. Przy korzystaniu z szamponów dla dzieci, delikatne umycie włosów z niewielką ilością szamponu co 2-3 dzień w zupełności wystarczy. Oczywiście warto uwzględnić porę roku, gdyż latem główka dziecka także się poci. Wówczas można codziennie przemywać włoski za pomocą myjki i mydła.
- Mocne wycieranie głowy dziecka jest niewskazane, a już na pewno nie należy korzystać z suszarki. Włoski niemowlaka mają wysychać samoistnie. Nie zaleca się zakładania niewolakowi po każdej kąpieli czapeczki do snu. Włosy nie mają wówczas możliwości samoistnego wyschnięcia.
- Niemowlaka czesać należy jedynie miękką szczotką, wykonaną z naturalnego włosia. Poprzez okrężne ruchy rodzic dodatkowo poprawia ukrwienie włosów, może to zapobiec lub zminimalizować często pojawiającą się ciemieniuchę. Kiedy jednak się uwidoczni, należy zawsze pamiętać o nawilżaniu włosków dziecka po kąpieli oliwką.
- Podcinać włoski niemowlaka można zawsze, gdy zachodzą mu one na oczy lub powodują podrażnienia skóry wywołane najczęściej poceniem się podczas upałów. Warto najpierw zwilżyć włosy, potem podciąć i po tym wykąpać malucha, by usunąć nadmiar włosków, które po obcinaniu mogą podrażniać plecki, szyję lub inną część ciała niemowlaka.
Włosy niemowlaka potrzebują prawidłowej pielęgnacji, by zachowały swój zdrowy stan. Używanie preparatów przeznaczonych dla niemowląt, odpowiednie czesanie, nawilżanie, osuszanie wpłyną pozytywnie na ich zdrowie.