Trwa ładowanie...

Właściwości prozdrowotne anginki. Dlaczego warto mieć ją w domu?

Liście anginki
Liście anginki (123rf)

Po zmięciu jej liście intensywnie pachną jak róża, cytrusy lub gałka muszkatołowa (to zależy od gatunku). Mowa o angince — nieco zapomnianej roślinie doniczkowej (20 lat wstecz stanowiła powszechną ozdobę szkół i urzędów, dziś jej widok w pomieszczeniach jest rzadkością). Warto jednak mieć ją w domu nie tylko ze względu na zapach, ale i na prozdrowotne właściwości, które anginka zawdzięcza m.in. olejkom eterycznym. Jak ta roślina doniczkowa wpływa na zdrowie?

spis treści

Anginka to inaczej pelargonia o pachnących listkach (szorskich i pokrytych włoskami), anginowiec lub geranium. Bardzo rzadko zakwita, ale gdy się to uda, zdobią ją niewielkie kwiaty w jasnym odcieniu różu. Piękny aromat to efekt obecności w jej zielonych częściach olejków eterycznych. To m.in. one decydują o właściwościach leczniczych anginki.

1. Anginka — właściwości prozdrowotne

Roślina ta działa przeciwzapalnie (to zasługa obecności w jej składzie flawonoidów) i przeciwbólowo. Pomaga łagodzić obrzęki. Ma pozytywny wpływ na układ nerwowy — pomaga się wyciszyć i uspokoić. Wykazuje też działanie nasenne. Co więcej, przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi (taki efekt daje wdychanie aromatu liści). Na dodatek zabija drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy i bakterie), dzięki czemu wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego. To rezultat zawartości w zielonych częściach tej rośliny witaminy C.

W leczeniu dolegliwości i chorób stosuje się liście anginki
W leczeniu dolegliwości i chorób stosuje się liście anginki (123rf)

2. Anginka — przepis na leczniczy napar z liści

Zobacz film: "Jak podlewać kwiaty doniczkowe?"

Żeby wykorzystać właściwości lecznicze anginki, możemy pić napar przygotowany z liści tej rośliny doniczkowej.

Lista składników:

  • 3 świeże liście anginki lub 1 łyżeczka suszonych,
  • 1 szkl. wody,
  • opcjonalnie: kilka goździków i kawałek laski cynamonu.

Sposób przygotowania:

Liście anginki umieszczamy w naczyniu. Zalewamy je gorącą, ale nie wrzącą wodą. Odstawiamy do zaparzenia na ok. 10 minut. Po tym czasie napar z liści geranium jest gotowy do picia.

Rośliny, które oczyszczą powietrze w twoim domu
Rośliny, które oczyszczą powietrze w twoim domu [8 zdjęć]

Prawie każdy ma w domu jakieś rośliny – a wiele z nich znanych jest z oczyszczania powietrza i pochłaniania

zobacz galerię

3. Anginka — lek na dolegliwości i choroby

W związku z właściwościami anginki można ją stosować w leczeniu wielu dolegliwości i chorób. Herbata z liści tej rośliny doniczkowej sprawdzi się u osób borykających się z wysokim ciśnieniem. Zaleca się, aby piły one 2 szklanki naparu każdego dnia. Taką samą dawkę napoju z liści anginki rekomenduje się osobom, które mają problemy ze snem, cierpią z powodu stanów lękowych.

Z kolei w przypadku zapalenia gardła i krtani warto pić dziennie 3 szklanki naparu z liści anginki. Taka porcja leczniczej herbaty pomoże też w zwalczaniu objawów przeziębienia i grypy. Natomiast żeby wyeliminować dolegliwości bólowe gardła, warto płukać nią jamę ustną.

Anginka to też naturalny lek na stres. Żeby się uspokoić, warto pić lemoniadę z tej rośliny. Wystarczy poszatkować pół garści liści, wymieszać je z 7 łyżkami stołowymi miodu. Taką mieszankę odstawiamy na 2 godziny. Po tym czasie zalewamy ją 4 szklankami wody. Na koniec dodajemy sok wyciśnięty z połowy cytryny.

Natomiast świeże liście anginki mogą wykorzystać osoby zmagające się z reumatyzmem. Trzeba z nich przygotować okład na obolałe miejsca. Te części rośliny pomogą też złagodzić ból ucha — wystarczy po zmięciu włożyć je płytko do środka. Liście geranium powinny pomóc również osobom z problemami skórnymi. Likwidują liszaje, trądzik i egzemę. W tym celu trzeba je drobno pokroić (wystarczy garść) i dodać bezpośrednio do wody w wannie.

4. Anginka — uprawa

W Polsce — ze względu na klimat — możliwa jest uprawia geranium wyłącznie w doniczce. Pielęgnacja anginki obejmuje regularne podlewanie miękką wodą (najlepiej wlać ją do podstawki). W okresie zimowym robimy to oszczędnie, wiosną i latem — obficie. Pamiętajmy, że roślina ta lubi jasne i słoneczne miejsca. Warto więc ustawić ją na parapecie, a latem wynieść na balkon.

Zimowe miesiące anginka powinna spędzić w niezbyt ciepłym pomieszczeniu. W tym okresie preferuje temperatury między 10 a 15 stopni Celsjusza. Dzięki tym zabiegom pelargonia o pachnących liściach będzie zdrowa i bujna.

Polecane dla Ciebie