Po 2 dniach wyłączono "księdza AI". Takie miał pomysły
Ksiądz AI, stworzony przez katolicką grupę wsparcia, miał pomagać katolikom, ale stał się tak kontrowersyjny, że po zaledwie dwóch dniach zrezygnowano z jego "usług". Przez ten czas chatbot uwierzył, że jest prawdziwym duchownym, spowiadał online i chciał udzielać rozgrzeszeń.
1. Wirtualny "Ojciec Justin"
"Catholic Answers", katolicka grupa wsparcia z siedzibą w Kalifornii, stworzyła w kwietniu 2024 roku specjalnego chatbota wspieranego przez awatara 3D. "Ojciec Justin" miał pomagać w "nowym i atrakcyjnym sposobie zgłębiania wiary", odpowiadając na pytania jej dotyczące.
"Chodziło o narzędzie, które pozwoli ludziom na całym świecie uzyskiwać wiarygodne, spójne odpowiedzi na temat wiary katolickiej przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu" - pisze Catholic Answers na swoim blogu.
Katolicy mogli więc kontaktować się z awatarem ubranym w koloratkę, jednak chatbot szybko uwierzył w to, że jest prawdziwym księdzem (odpowiadał nawet, że jest "tak prawdziwy, jak wiara, którą dzielimy"), a jego pomysły zaczęły być kontrowersyjne.
"Ojciec Justin" proponował użytkownikom m.in. udzielenie sakramentów, przeprowadzał spowiedź online, a jednej z osób chciał udzielić rozgrzeszenia. Jego teksty bywały przy tym seksistowskie.
Jak pisze serwis "Futursim", ksiądz AI miał nawet stwierdzić, że chrzest dzieci z wykorzystaniem popularnego napoju izotonicznego zamiast wody święconej jest możliwy.
2. Wyłączony po dwóch dniach
"Kariera" wirtualnego duchownego nie trwała długo: już po dwóch dniach od uruchomienia Catholic Answers zdecydowało się wyłączyć usługi "Ojca Justina". Nie zrezygnowano z niego jednak całkowicie. Twórcy postanowili go zlaicyzować: usunęli mu koloratkę i nazwali po prostu: Justin.
"Nowa wersja działa teraz jako nieklerykalna aplikacja" - donosi serwis NCR.
"Ojciec Justin" nie jest więc odtąd na stronie chatbota opisywany jako ksiądz, tylko jako "świecki teolog".
"Nie chcemy, aby postać odwracała uwagę od ważnego celu aplikacji, jakim jest udzielanie rzetelnych odpowiedzi na pytania dotyczące wiary katolickiej w innowacyjny sposób, wykorzystując dobrodziejstwa sztucznej inteligencji. Dlatego postanowiliśmy z całą ostrożnością stworzyć nową postać" - pisze na blogu Christopher Check, prezes Catholic Answers.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl