Warto mieć kota na punkcie mleka!

Dane Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku są alarmujące – niemal połowa dzieci w wieku szkolnym spożywa ilości wapnia nie odpowiadające nawet 50% dziennego zapotrzebowania na ten ważny dla rozwoju dziecka składnik. Najwyższy czas, by przeciwdziałać temu niekorzystnemu trendowi. Taki cel przyświeca organizatorom programu "Mam kota na punkcie mleka", który ruszył w lutym 2013 roku. Pomysłodawcy kampanii mają nadzieję, że uda im się poprawić świadomość społeczną z zakresu roli mleka i przetworów mlecznych w diecie młodych ludzi. Programem objętych jest 20 miast, do udziału w nim zaproszono aż 600 polskich szkół. Szkoły, które nie otrzymały zaproszenia również mogą wziąć udział w akcji, zgłaszając chęć uczestnictwa poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej Mam kota na punkcie mleka.

Polecane wideo:

Konsumpcja mleka w Polsce

Maskotka akcji Mam kota na punkcie mleka

Sympatyczny kot zachęca do picia mleka.

Spożycie

nabiału w naszym kraju rośnie z roku na rok, ale podczas gdy w Unii Europejskiej średnie spożycie mleka w różnej postaci wynosi około 370 litrów na osobę, w Polsce jest to zaledwie około 200 litrów. Niepokojący jest fakt, iż w grupie wiekowej 8-13 lat popularność mleka jest na stałym, stosunkowo niskim poziomie. Badania prowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia w latach 2005-2006 wykazały, że 40% chłopców i aż 55% dziewcząt spożywa mniej niż połowę zalecanej dziennej dawki wapnia . Nie sposób nie zauważyć, że produkty mleczne cieszą się dużo mniejszym zainteresowaniem wśród dzieci niż słodycze , dania typu fast food i słodkie napoje gazowane. Konieczne jest uświadomienie młodym ludziom, jak ważny dla ich prawidłowego rozwoju i funkcjonowania jest nabiał. Z tego właśnie powodu kampania "Mam kota na punkcie mleka" jest skierowana przede wszystkim do dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli.

Kampania na rzecz picia mleka

Logo akcji Mam kota na punkcie mleka

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji!

Organizatorzy akcji podkreślają, że ich głównym celem jest wprowadzenie swego rodzaju mody na spożywanie nabiału. Narzędziem kampanii są

gry edukacyjne : gra karciana dla dzieci młodszych oraz społecznościowa gra online dla dzieci starszych, która polega na prowadzeniu farmy mlecznej. W ramach kampanii w lecie odbędą się pikniki rodzinne oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Z myślą o odbiorcach programu przygotowano broszury edukacyjne oraz platformę internetową. Działać będzie także infolinia – pod numerem 801 888 886 w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku będzie można zapoznać się z zasadami rejestracji w programie, bogactwem odżywczym mleka i działaniami prowadzonymi w ramach kampanii.

Organizatorzy programu to: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Polska Izba Mleka. Kampania będzie trwać 3 lata – środki na jej prowadzenie pochodzą z Funduszu Promocji Mleka, Rządu RP oraz Unii Europejskiej. Udział szkół w akcji jest bezpłatny.

Komentarze
Artykuły Aktualności
Aktualności

"Sceny z życia smoków" powracają!

Znasz już historię i przygody smoka, żaby, krokodyla i innych bohaterów fantastycznego świata? Czas, aby poznało je także twoje dziecko. Do księgarń powraca kultowa książka Beaty Krupskiej Sceny z życia smoków, która po raz pierwszy pojawiła się w 1987...

Aktualności

Klinika nOvum

Klinika nOvum

Klinika nOvum od 18 lat pomaga parom bezskutecznie starającym się o dziecko.

Aktualności

In vitro a założenie rodziny

In vitro a założenie rodziny

In vitro - czym jest dla małżeństwa? In vitro ma swoich przeciwników i zwolenników. Warto poznać więc zarówno wady, jak i zalety programu in vitro.

Aktualności

Blender BRAUN MR 570

Blender BRAUN MR 570

Blender marki BRAUN to sprzymierzeniec zabieganych rodziców, którzy chcą w krótkim czasie przyrządzić coś pysznego dla dziecka.

Aktualności

Akademia RodziceMalucha.pl

Akademia RodziceMalucha.pl

Akademia RodziceMalucha.pl w Katowicach Akademia RodziceMalucha.pl organizuje 6 marca spotkanie w Katowicach.

Aktualności

Zabawa podczas gry "Mały Książę"

Zabawa podczas gry "Mały Książę"

"Mały Książę" to zabawa dla całej rodziny! Stwórz Małemu Księciu planetę - wybieraj kafelki, buduj planetę i podliczaj jej wartość. Budujemy planetę Amelka (córeczka Alicji) już wie, jak stworzyć idealną planetę dla Małego Księcia.