Trwa ładowanie...

W tym wieku nie powinno już nosić pieluch. Ekspertka nie ma wątpliwości

 Karolina Rozmus
04.02.2023 08:13
Kiedy jest najlepszy moment na odpieluchowanie?
Kiedy jest najlepszy moment na odpieluchowanie? (Getty Images)

Model szybkiego uczenia dziecka higieny związanej z potrzebami fizjologicznymi odszedł do lamusa wraz z powszechnym dostępem do pieluszek jedno-, a nawet wielorazowych. Wielu psychologów zwraca uwagę, że gotowość na korzystanie z nocnika to kwestia indywidualna, zależna od dziecka. Doradczyni rodzicielska, ekspertka telewizyjna, działająca też w mediach społecznościowych prezentuje inny pogląd. Jej zdaniem jest taki wiek, w którym dziecko powinno być już odpieluchowane.

spis treści

1. W tym wieku nie powinno już nosić pieluch

Zdaniem coraz większej rzeszy ekspertów z odpieluchowaniem malucha nie trzeba się spieszyć. Krytykuje się bardzo kontrowersyjną Naturalną Higienę Niemowląt, która nie dopuszcza wkładania pieluchy nawet noworodkom. Dyskredytuje się także zmuszanie do korzystania z nocnika dziecka rocznego czy dwuletniego, gdy ten nie wykazuje na to większych chęci. Czy to znaczy, że należy czekać, aż nadejdzie moment odpowiedni dla dziecka?

Nie zgadza się z tym Mariola Kurczyńska, doradczyni rodzicielska, pedagożka, terapeutka pedagogiczna. Gdy podczas wizyty w "Dzień Dobry TVN" została zapytana o tę kwestię, odpowiedziała jednoznacznie o granicy wieku.

- Nie jest to określone, jednak uważam, że do wieku trzech lat dziecko powinno już być odpieluchowane. Mało które nie jest na to gotowe – powiedziała, dodając również, że zamiana pieluchy na nocnik "jest procesem a nie punktem".

Swoją tezę popiera na blogu, na którym publikuje treści związane z rodzicielstwem. Uzasadnia tam, że dziecko, którego rodzice zbyt długo zwlekają z odpieluchowaniem, może czuć strach przed nocnikiem, nie umieć załatwić się w pozycji siedzącej. Te dzieci, zdaniem ekspertki mogą być grupą, która częściej brudzi bieliznę czy moczy się w majtki.

Wspomina również, że starsze nieodpieluchowane dzieci mogą świadomie rezygnować "z wielu przyjemności, takich jak imprezy, spotkania towarzyskie, wyjście na basen z obawy przed doświadczeniem wstydu".

2. Kiedy odpieluchować dziecko?

Kanadyjskie Towarzystwo Pediatryczne mówi o "fizjologicznej i psychicznej" gotowości dziecka, Amerykańska Akademia Pediatryczna również, zaznaczając, że ma to miejsce około drugiego roku życia. Z kolei Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych zwraca uwagę, że proces ten można zacząć wtedy, kiedy dziecko, ale również gdy rodzice są na to gotowi.

Wspominane przez ekspertów "sygnały gotowości" według różnych źródeł mogą pojawić się między czwartym miesiącem a trzecim rokiem życia dziecka. Do fizjologicznych oznak gotowości na pewno należy zwiększenie się pojemności pęcherza moczowego czy kontrola nad nim. Uznaje się również, że odpieluchowanie można zacząć, gdy dziecko umie zakomunikować potrzebę fizjologiczną oraz stabilnie siedzi, wstaje czy chodzi.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze