Będzie nowy przedmiot w szkole. MEN pokazało projekt
W roku szkolnym 2025/2026 w polskich szkołach ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Celem zajęć będzie kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych oraz przygotowanie uczniów do świadomego i aktywnego zaangażowania w życie społeczne.
1. Nowy przedmiot w szkole
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało roboczy projekt podstawy programowej, który umożliwia nauczycielom wcześniejsze zapoznanie się z planowanymi celami i treściami nauczania.
- Edukacja obywatelska będzie miała wymiar praktyczny, będzie kształtowała postawy obywatelskie i patriotyczne uczniów. Uczniowie poznają Polskę również w kontekście europejskim i globalnym, zdobędą wiedzę i kompetencje, ale też nabiorą sprawczości, że mają wpływ na losy kraju - mówiła 13 września Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji.
Dodała, że w październiku rozpoczną się konsultacje publiczne, podczas których będzie można zgłaszać uwagi do projektu.
Edukacja obywatelska będzie obejmować trzy kluczowe elementy: wiedzę i umiejętności, działania obywatelskie oraz projekty edukacyjne. Zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli, którzy już uczą wiedzy o społeczeństwie, historii czy historii i teraźniejszości.
W liceach i technikach przedmiot będzie realizowany przez dwie godziny w drugiej klasie i jedną w trzeciej, natomiast w szkołach branżowych po jednej godzinie w klasie drugiej i trzeciej.
2. Edukacja obywatelska
Koordynator zespołu opracowującego podstawę programową, dr Jędrzej Witkowski, wyjaśnił, że edukacja obywatelska ma pomóc uczniom zrozumieć najważniejsze procesy społeczne i polityczne, rozwijać ich zainteresowania oraz zdolności do samodzielnego formułowania opinii.
"Uczniowie mają rozumieć najważniejsze procesy i zjawiska w życiu społecznym i politycznym, interesować się wybranymi zjawiskami, żeby na bazie rzetelnie dobranych informacji, ale też własnych wartości formułowali opinie na ten temat i w końcu, żeby potrafili oddolnie rozwiązywać problemy społeczne" - czytamy wypowiedź na stronie rządowej.
Ważnym elementem będą działania obywatelskie - uczniowie zrealizują przynajmniej cztery zadania, takie jak spotkania z radnymi, zbiórki charytatywne czy wolontariat. Oprócz tego każdy uczeń weźmie udział w projekcie edukacyjnym, pracując w małej grupie nad projektem społecznym lub badawczym.
Dr Tomasz Gajderowicz, zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych, zaznaczył, że projekt podstawy programowej ma nowatorską strukturę, umożliwiając nauczycielom całościowe spojrzenie na nauczanie, integrację celów ogólnych i szczegółowych oraz korelację z innymi przedmiotami.
Edukacja obywatelska ma nie tylko dostarczać wiedzy, ale także rozwijać kompetencje niezbędne do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl