Trwa ładowanie...

Z powodu inwazji larw biedronki azjatyckiej zamknięto plac zabaw

Avatar placeholder
17.06.2021 18:39
Inwazji larw biedronki azjatyckiej na placu zabaw w Katowicach
Inwazji larw biedronki azjatyckiej na placu zabaw w Katowicach (Getty Images)

W środę Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach ogłosił tymczasowe zamknięcie placu zabaw i jednego z miejsc odpoczynku w mieście z powodu inwazji larw biedronki azjatyckiej. Nawet niewielkie ugryzienie przez tego owada może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

spis treści

1. Obszar opanowany przez groźną biedronkę

Plac zabaw i strefa wypoczynku, które musiały zostać zamknięte do użytku publicznego, znajdują się przy ulicy Dunikowskiego i ulicy Okrzei w Katowicach. Jak poinformował tamtejszy Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, zajmujący się sprawą, trwają konsultacje z odpowiednimi służbami w celu rozwiązania tego, jak się okazuje, dość groźnego problemu. W czwartek rozpoczęto walkę z owadami z pomocą straży pożarnej.

Mogłoby się wydawać, że biedronka nie może przecież stanowić aż tak dużego zagrożenia. Niestety nie jest to inwazja gatunku dobrze znanego nam w Polsce, czyli biedronki siedmiokropki, ale owada z gatunku Harmonia axyridis – biedronki azjatyckiej.

2. Dlaczego biedronka azjatycka jest groźna?

Biedronka pochodząca z Azji występuje również pod wdzięczną nazwą „arlekin” lub „harlekin”, od nazwy w języku angielskim Harlequin ladybird, ale z pięknem ma niewiele wspólnego.

Zobacz film: "Produkty na zdrowe jelita"

W Polsce jest zaklasyfikowana jako gatunek inwazyjny, czyli taki, który rozprzestrzeniając się naturalnie lub z pomocą człowieka stanowi zagrożenie dla danego ekosystemu – konkuruje z gatunkami charakterystycznymi dla danego regionu, w efekcie prowadząc do ich wyginięcia. Biedronka-arlekin może wypierać lokalne gatunki biedronek oraz żerować i niszczyć uprawy owoców, szczególnie winorośli. Nie ma praktycznie żadnych naturalnych wrogów.

Czym jej obecność może skutkować dla ludzi? Ugryzienie biedronki azjatyckiej grozi wystąpieniem silnej reakcji alergicznej, której objawy obejmują astmę, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy i alergiczne zapalenie spojówek.

Zgniecenie biedronki pozostawia trwałe plamy na przedmiotach, więc jeśli chcemy się pozbyć niechcianego owada, trzeba na to uważać.

Występowaniu biedronki azjatyckiej sprzyjają pogoda i wysokie temperatury, czyli aura, której obecnie doświadczamy w Polsce – niestety może to być dopiero początek inwazji tych owadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze