Trwa ładowanie...

Niebezpieczne poparzenia oczu u dzieci

 Magdalena Bury
01.01.2019 21:38
Niebezpieczne poparzenia oczu u dzieci
Niebezpieczne poparzenia oczu u dzieci (123rf)

Poparzenia oczu najczęściej zdarzają się rocznym dzieciom – tak wynika z badań amerykańskich naukowców. To właśnie one, a nie pracownicy przebywający w szkodliwych warunkach, są w grupie najwyższego ryzyka urazów oczu. Wszystko przez detergenty.

1. Analiza dokumentacji medycznej

Grupa badaczy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health przeanalizowała dane z lat 2010-2013. Dokumentacja dotyczyła przypadków medycznych w oddziałach ratunkowych – sprawdzono 30 mln wizyt w ponad 900 szpitalach.

Wyniki badań zaskakują. Roczne dzieci są najbardziej narażone na urazy oczu - dwukrotnie bardziej od dorosłych, którzy w pracy mają styczność z chemikaliami.

 

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

W badanym okresie aż 144 tys. wizyt dotyczyło poparzeń chemicznych oczu. Według lekarzy, są one jednymi z najgorszych urazów i często zdarza się, że leczenie nie pomaga.

Poparzenia oczu u dzieci mogą być bardzo niebezpieczne
Poparzenia oczu u dzieci mogą być bardzo niebezpieczne (123rf)

2. Uszkodzenia oczu u niemowląt

Do poparzeń dochodzi przez nieuwagę. Środki do czyszczenia najczęściej trzymamy w szafkach kuchennych – na wysokości dostępnej dla najmłodszych domowników. Butelki detergentów są kolorowe, często w sprayu, co ułatwia dziecku otwarcie preparatu. A stąd już niewiele do tragedii.

Oparzenie chemiczne oka związane jest z martwicą tkanek, a co za tym idzie – z ciężkimi urazami narządu wzroku. Warto więc poznać zasady pierwszej pomocy.

W domu kładziemy chore dziecko na płaskiej powierzchni i rozchylamy delikatnie jego powieki. Drugą ręką stopniowo, ale obficie polewamy uszkodzone oko. Wybieramy spośród 1 proc. octu, mleka czy 1 proc. roztworu sody oczyszczonej – te substancje zneutralizują żrący kwas. Oczy opatrujemy czystą, bawełnianą opaską.

Po dostaniu się detergentu do oczu, nie wystarczy ich tylko przemyć. Dziecko niezwłocznie musi zobaczyć lekarz, zarówno pierwszego kontaktu, jak i okulista.

Na pogotowie warto zabrać ze sobą butelkę żrącego środka, by lekarz mógł natychmiast rozpocząć leczenie. Małemu pacjentowi podawane są także leki uspokajające.

Substancje drażniące znajdujące się w środkach, takie jak akroleina czy broomoaceton, mogą powodować zaczerwienienie, łzawienie, bóle i pieczenie oczu.

3. Można temu zapobiec

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup blokad na szafki, w których przechowujemy środki chemiczne. Możemy też przenieść je na wyższe półki, by mieć pewność, że dzieci ich nie znajdą. Ważna jest także rozmowa – od najmłodszych lat należy uczyć pociechy, że detergenty nie są zabawkami.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze