W ciąży wykryto u niej nowotwór. Dzś kobieta dzieli się swoją historią

Ciąża Aimee Garrison przebiegała pomyślnie. 33-letnia biegaczka, uczestniczka maratonów, spędzała dnie na zajmowaniu się starszym dzieckiem i pracy. Jednak w 25. tygodniu ciąży kobieta poczuła ostry ból w ramieniu. Diagnoza wywróciła jej świat do góry nogami.

Podczas ciąży Aimee spędzała sporo czasu na siłowni. Dlatego na początku pomyślała, że to przetrenowanie. Czas jednak mijał, a ból nie ustępował. Po tygodniu był nie do zniesienia. Kobietę bolało prawe ramię i plecy – również po prawej stronie. Zdecydowała się pójść do lekarza.

Polecane wideo:

Po kilku dniach trafiła do specjalisty zajmującego się medycyną sportową. Ten stwierdził uszkodzony nerw, ale nie przepisał żadnego leku ze względu na ciążę i rozwijający się płód. Zalecił jedynie ćwiczenia rozciągające. Te jednak szybko przestały pomagać, a dolegliwości się nasilały.

Wizyta u kręgarza okazała się wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Masaż nie pomógł. Nie mogła spać w wygodnej pozycji, opiekować się dzieckiem, ból przybierał na sile.

  • Nocami wyłam. Mam wysoką tolerancję na ból, ale to, co wtedy przechodziłam, nie mieściło się w żadnych granicach – wspomina Aimee. - Ukojenie czułam tylko podczas chodzenia, więc noce spędzałam na spacerach.

Wreszcie powiedziała dość. Razem z mężem udała się na izbę przyjęć, gdzie lekarze podali jej silny lek przeciwbólowy i odesłali kobietę do domu. Jednak następnego dnia rano Aimee znowu była w szpitalu, w jeszcze gorszym stanie. Jej prawa łopatka i prawa strona szyi były już niemalże sparaliżowane.

I wtedy po raz pierwszy pomyślała, że to nie jest zwykły ból. - Było tak źle, że myślałam o najgorszym – mówi Aimee. Podczas pobytu w szpitalu lekarze sugerowali wykonanie rezonansu magnetycznego, jednak uniemożliwiała to ciąża. Zmuszeni byli więc do szukania przyczyny bólu innymi sposobami. Ostatecznie Aimee zdecydowała, że zrobi badanie.

 

  • Czułam się w tamtym momencie okropną matką. Ból jednak był nie do zniesienia. Rozsadzał mnie do wewnątrz. Zależało mi na życiu dziecka, ale na swoim także. Przecież gdyby coś mi się stało, stałoby się to również dziecku – mówi kobieta.

Wyniki rezonansu magnetycznego lekarze poznali następnego dnia. I wtedy postawili druzgocącą diagnozę: guz rdzenia kręgowego. Kobieta wybuchła płaczem. Nie mogła uwierzyć, że ta tragiczna wiadomość dotyczy jej.

Lekarze natychmiast przenieśli Aimee do bardziej wyspecjalizowanego Szpitala Uniwersyteckiego w Michigan, na oddział neurochirurgii. Tam przeszła kolejny rezonans magnetyczny, który potwierdził diagnozę.

  • Najbardziej bolesne w tamtym momencie było dla mnie to, że lekarze nie mogli stuprocentowo potwierdzić, na co choruję poprzez wykonanie biopsji, bo to mogłoby realnie zagrozić dziecku – relacjonuje Aimee. Podejrzewali jednak łagodny i wolno rosnący guz, zwany wyściółczakiem.

Ten nowotwór pojawia się najczęściej u małych dzieci, atakując mózg. U dorosłych umiejscawia się właśnie w rdzeniu kręgowym, choć lekarze podejrzewali, że Aimee mogła mieć go od dzieciństwa.

Wyściółczak prowadzi do poważnych zmian w organizmie. Rosnąc, uciska na nerwy i prowadzi do paraliżu. Mimo że guz u Aimee nie był jeszcze na tyle niebezpieczny, by prowadzić to tak poważnych konsekwencji, musiał zostać usunięty.

Pierwsze sugestie o wywołaniu przedwczesnego porodu Aimee usłyszała będąc w 28. tygodniu ciąży. Lekarze namawiali do cesarskiego cięcia i natychmiastowej operacji. Sprzeciwił się temu jedynie chirurg dr Daniel Orriner, który stwierdził, że guz rośnie powoli i z operacją można poczekać kolejne 10 tygodni. Do tego czasu kobiecie podawano specjalne leki uśmierzające ból.

  • Stwierdzenie, że nowotwór nie jest złośliwy, było dla mnie jak ostatnia deska ratunku – mówi kobieta. A dr Daniel Orringer dodaje, że dla niego z kolei stanowiło to ogromne wyzwanie. - Musieliśmy wiedzieć, jak działać, by nie zaszkodzić dziecku i matce.

Aby uśmierzyć ból, lekarze podali kobiecie fentanyl - lek potencjalnie niebezpieczny dla płodu. - Przez dwa miesiące czułam się jak zombie, ale opłacało się – wspomina kobieta.

Dziecko Aimee przyszło na świat przez cesarskie cięcie, w prawidłowym terminie, zdrowe i bez oznak uzależnienia. - To był cud – mówi wzruszona kobieta.

Dwa tygodnie po porodzie Aimee wróciła do szpitala na usunięcie guza. Choć czuła ogromny strach przed śmiercią – zdecydowała się poddać zabiegowi. Operacja trwała 20 godzin.

  • Czułam się po niej okropnie, ledwo żyłam – wspomina kobieta. W szpitalu została przez kolejny tydzień, a jej stan poprawiał się z dnia na dzień. Przed wypisem udało jej się nawet zrobić kilka kroków. - Byłam szczęśliwa, że mogę chodzić i nie czuć bólu. A dodatkowo moje dziecko było bezpieczne w domu.

Dziś, pięć miesięcy po operacji, Aimee czuje się dobrze. Ostatni rezonans magnetyczny nie wykazał żadnych zmian, niedawno odstawiła leki. Zajmuje się dziećmi i domem. Odzyskała siły – powoli zaczyna trenować.

Ból w ramieniu jednak nie ustępuje, ale jest do opanowania. - Lekarze powiedzieli, że powrót do normalnego funkcjonowania może zająć nawet dwa lata – mówi kobieta. - Ale warto czekać. Po tylu załamaniach i trudnych chwilach, warto. W końcu mam dla kogo żyć – dodaje.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe Twoje dziecko jest marudne, płaczliwe, ma problemy ze snem i stale chce być noszone na rękach? Na dodatek nie chce jeść i zachowuje się tak, jakby cofnęło się w rozwoju? Nie martw się! Najpewniej przechodzi właśnie skok rozwojowy. To minie....

Niemowlę

Zdrowe nawyki z różnych stron świata

Zdrowe nawyki z różnych stron świata

Zdrowe nawyki z różnych stron świata Nie jest tajemnicą, że miejsce zamieszkania determinuje nasze zdrowie, ma bowiem ogromny wpływ na to, co, ile i jak jemy. Ale nie tylko. Okazuje się, że cały styl życia również wynika w pewnej mierze z położenia geograficznego....

Niemowlę

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku

Banany W 10. miesiącu życia dziecka w jego diecie mogą pojawić się banany. To bardzo smaczne i sycące źródło potasu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca. Warto wiedzieć, że w ich składzie znajduje się również inulina - jest to probiotyk,...

Niemowlę

7 produktów zawierających więcej białka niż pierś z kurczaka

7 produktów zawierających więcej białka niż pierś z kurczaka

Krewetki Pierś z kurczaka jest jednym z najbardziej popularnych mięs w kuchni polskiej. Dzięki dużej zawartości białka, dostarczającego organizmowi niezbędnych aminokwasów, drób jest chętnie spożywany przez sportowców. Ponadto jest bogatym źródłem witaminy...

Niemowlę

Ranking najlepszych bajek w 2017 roku

Ranking najlepszych bajek w 2017 roku

Jakie bajki warto obejrzeć z dzieckiem w tym roku? Wciągające, pełne emocji, z morałem i znanymi bohaterami. Najbliższe miesiące będą obfitować w animacje dla dzieci. Przed nami powrót "Aut" i "Gangu Wiewióra". W łaski najmłodszych będą chciały wkraść...

Niemowlę

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Kosmetyki Sweet Baby zostały wyprodukowane specjalnie dla dzieci. Mogą je stosować rodzice zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci.

Niemowlę

Jakie są dzieci urodzone wiosną?

Jakie są dzieci urodzone wiosną?

Pora roku ma znaczenie Naukowcy od wielu lat zajmują się związkiem między miesiącem urodzenia a podatnością na pewne choroby. Próbują dociec również tego, czy pora roku, w której przyszliśmy na świat, wpływa na osobowość i cechy charakteru. I chociaż...

Niemowlę

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Co mówią przepisy Jeszcze na początku XX wieku kobiety ciężarne rodziły w domu i nikt się temu nie dziwił. Dzisiaj, gdy słyszymy o porodzie domowym, pukamy się w czoło. To niebezpieczne i lekkomyślne - odradzamy przyszłej matce. Tymczasem okazuje się,...