Trwa ładowanie...

Urodził się z ogonem. Jest jednym z 40. udokumentowanych noworodków

 Maria Krasicka
25.11.2021 12:07
Urodził się z ogonem. Jest jednym z 40. udokumentowanych noworodków
Urodził się z ogonem. Jest jednym z 40. udokumentowanych noworodków (GettyImages)

Czasami podczas ciąży dochodzi do drobnych wad rozwojowych, które nie są widoczne podczas badań prenatalnych. Czasopismo medyczne "Journal of Pediatric Surgery Case Reports" opublikowało raport dotyczący jednego z takich przypadków. W Brazylii na świat przyszedł niezwykły noworodek z wykształconym ogonem.

spis treści

1. Noworodek z ogonem

Między czwartym a ósmym tygodniem ciąży rozwijający się zarodek tworzy ogon, który mierzy ok. jedną szóstą całej jego długości. Jednak wraz z dalszym rozwojem prenatalnym jest on wchłaniany do organizmu, tworząc w ten sposób kość ogonową. Jednak w niektórych przypadkach tak się nie dzieje, a ogon dalej rośnie poza organizmem.

O kolejnym takim przypadku poinformowało czasopismo medyczne "Journal of Pediatric Surgery Case Reports". W 2021 roku w szpitalu dziecięcym Alberta Sabina w mieście Fortaleza (Brazylia) urodziło się dziecko z wykształconym ogonem.

Zobacz film: "Wyprzedź Meningokoki_historia Antosia"

Co ciekawe żadne badania prenatalne nie ujawniły zmian w jego budowie. O tym, że dziecko ma 12-centymetrowy ogon, zakończony "kulą" o średnicy czterech centymetrów, lekarze dowiedzieli się dopiero podczas porodu.

2. Rozwój kręgosłupa płodu

Chirurdzy usunęli ogon operacyjnie. Nie doszło do żadnych komplikacji, a dziecko wróciło do zdrowia. Jednak podczas badań okazało się, że ogon nie zawierał chrząstek ani kości, a jedynie naczynia krwionośne, mięśnie i nerwy. Mały Brazylijczyk dołączył do grona 40. noworodków, które przyszły na świat z wykształconym ogonem bez kości.

Natomiast istnieją również udokumentowane przypadki noworodków posiadających ogony z elementami kostnymi. Według lekarzy z "Journal of Pediatric Surgery Case Reports" większość z nich była spowodowana rozszczepem kręgosłupa, który doprowadził do wytworzenia przepukliny, zawierającej fragment rdzenia kręgowego.

Dlatego tak ważne jest, by kobiety ciężarne przyjmowały kwas foliowy. Jest on szczególnie ważny podczas początkowych etapów rozwoju ciąży, ponieważ wówczas kształtuje się mózg i rdzeń kręgowy. Niedobór kwasu foliowego może spowodować wady cewy nerwowej i komplikacje w rozwoju kręgosłupa.

Dziennie kobiety przed ciążą i w czasie ciąży powinny przyjmować 0,4 mg (400 μg) kwasu foliowego. W takiej dawce witamina wraz z pożywieniem nie będzie przedawkowana. Jednocześnie panie, które są obciążone genetycznie wadami cewy nerwowej, muszą zażywać więcej kwasu foliowego, bo aż 4 mg na dzień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze