Trwa ładowanie...

Ułamki zwykłe. Jak ułatwić dziecku ich zrozumienie?

Ułamki zwykłe dzieci poznają już w szkole podstawowej, gdzie muszą wykonać działania z ich udziałem. Nie dla wszystkich uczniów jest to zrozumiałe. W jaki sposób ułatwić najmłodszym naukę ułamków zwykłych?

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. Ułamki zwykłe. Co trzeba o nich wiedzieć?

Ułamki pozwalają na zapis liczb, które nie są całkowite. Składają się z trzech elementów:

  • licznika,
  • mianownika,
  • kreski ułamkowej (oznacza znak dzielenia).

Wśród ułamków można wyróżnić ułamki właściwe, niewłaściwe i mieszane.

  • Ułamki właściwe - licznik jest w nich mniejszy od mianownika (czyli wartość bezwzględna takiego ułamka jest zawsze mniejsza od 1)
  • Ułamki niewłaściwe - licznik jest w nich większy od mianownika (czyli wartość bezwzględna takiego ułamka jest zawsze większa od 1)
  • Ułamki mieszane - przed ułamkiem występuje liczba całkowita.

2. Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych

By dodać lub odjąć dwa ułamki zwykłe potrzeba je doprowadzić do wspólnego mianownika, czyli najmniejszej wspólnej wielokrotności liczb.

Przeczytaj także:

Jeśli mamy ułamek dwie piąte i jedna trzecia, to wspólnym mianownikiem będzie dla nich liczba 15. Kolejnym krokiem bedzie rozszerzenie ułamków do tego mianownika. Dalej wykonujemy dodawanie na licznikach, a wspólny mianownik przepisujemy.

3. Jak pomóc dziecku w nauce ułamków?

Nauka ułamków bywa bardzo trudna. Dzieci mogą mieć na poczatku problem, by rozwązać zadania z ich udziałem.

By tego uniknać, warto od początku wspomóc dziecko w nauce ułamków. Możemy kupić specjalne puzzle edukacyjne, np. okrągłe tablice. Ich koszt to ok. 50 zł.

Możemy też sięgnąć po to, co mamy w domu, np. klocki Lego. Z ich pomocą nauka ułamków jest niezwykle ciekawa, ale też bardzo łatwa. Klocki możemy grupować według kolorów i wyliczać ich części. Sprawdzą się przy liczeniu zadań domowych, utrwalaniu wiadomości lub obliczaniu równań z podręcznika.

Pamiętajmy też, że nie musimy czekać do czasu, aż dziecko pozna ułamki w szkole. Stykamy się z nimi na co dzień, np. krojąc tort lub jabłko, dzieląc cytrusy na części czy wydzielając kostki czekolady. Wykorzystajmy to!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.