Ułamki zwykłe. Jak ułatwić dziecku ich zrozumienie?
Ułamki zwykłe dzieci poznają już w szkole podstawowej, gdzie muszą wykonać działania z ich udziałem. Nie dla wszystkich uczniów jest to zrozumiałe. W jaki sposób ułatwić najmłodszym naukę ułamków zwykłych?
1. Ułamki zwykłe. Co trzeba o nich wiedzieć?
Ułamki pozwalają na zapis liczb, które nie są całkowite. Składają się z trzech elementów:
- licznika,
- mianownika,
- kreski ułamkowej (oznacza znak dzielenia).
Wśród ułamków można wyróżnić ułamki właściwe, niewłaściwe i mieszane.
- Ułamki właściwe - licznik jest w nich mniejszy od mianownika (czyli wartość bezwzględna takiego ułamka jest zawsze mniejsza od 1)
- Ułamki niewłaściwe - licznik jest w nich większy od mianownika (czyli wartość bezwzględna takiego ułamka jest zawsze większa od 1)
- Ułamki mieszane - przed ułamkiem występuje liczba całkowita.
2. Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych
By dodać lub odjąć dwa ułamki zwykłe potrzeba je doprowadzić do wspólnego mianownika, czyli najmniejszej wspólnej wielokrotności liczb.
Przeczytaj także:
Jeśli mamy ułamek dwie piąte i jedna trzecia, to wspólnym mianownikiem będzie dla nich liczba 15. Kolejnym krokiem bedzie rozszerzenie ułamków do tego mianownika. Dalej wykonujemy dodawanie na licznikach, a wspólny mianownik przepisujemy.
3. Jak pomóc dziecku w nauce ułamków?
Nauka ułamków bywa bardzo trudna. Dzieci mogą mieć na poczatku problem, by rozwązać zadania z ich udziałem.
By tego uniknać, warto od początku wspomóc dziecko w nauce ułamków. Możemy kupić specjalne puzzle edukacyjne, np. okrągłe tablice. Ich koszt to ok. 50 zł.
Możemy też sięgnąć po to, co mamy w domu, np. klocki Lego. Z ich pomocą nauka ułamków jest niezwykle ciekawa, ale też bardzo łatwa. Klocki możemy grupować według kolorów i wyliczać ich części. Sprawdzą się przy liczeniu zadań domowych, utrwalaniu wiadomości lub obliczaniu równań z podręcznika.
Pamiętajmy też, że nie musimy czekać do czasu, aż dziecko pozna ułamki w szkole. Stykamy się z nimi na co dzień, np. krojąc tort lub jabłko, dzieląc cytrusy na części czy wydzielając kostki czekolady. Wykorzystajmy to!