Trwa ładowanie...

Ubezpieczenie dla nastolatka

Avatar placeholder
Weronika Misiuk 23.09.2016 09:38
Ubezpieczenie dla nastolatka
Ubezpieczenie dla nastolatka

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych poszerza zakres swoich usług z myślą

o dzieciach i młodzieży. Mimo wielu ofert ubezpieczeń dla nastolatków, wybór najkorzystniejszej z nich wcale nie należy do łatwych zadań. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

spis treści

1. Ubezpieczenie NNW

Najbardziej popularną formą ubezpieczenia dla dzieci i nastolatków jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli tzw. NNW. Wielu rodziców w trosce o bezpieczeństwo i dobro swojego dziecka decyduje się właśnie na ten rodzaj ubezpieczenia. Najczęściej zawierane jest w formie grupowej i obejmuje dzieci, studentów oraz wszystkich pracowników danej szkoły lub uczelni. W takim przypadku ubezpieczającym jest dana placówka oświatowa. Ubezpieczenie NNW ma charakter dobrowolny, tzn. że zarówno dyrektor szkoły, jak i rodzice nie mają obowiązku, aby ubezpieczyć ucznia. Decyzja o podpisaniu umowy z konkretną firmą zależy od rodziców, którzy powinni mieć możliwość wyboru ubezpieczyciela oraz oferowanych przez niego świadczeń. Oczywiście mogą upoważnić dyrekcję szkoły do działania w tym zakresie, jednak nie może ona samodzielnie rozporządzać ich funduszami. W takim wypadku, gdy umowa zawarta jest przez szkołę, ubezpieczony ma prawo do zapoznania się z jej ogólnymi postanowieniami. Zakres tego ubezpieczenia obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków, takie jak: uszkodzenie ciała, problemy zdrowotne lub śmierć ubezpieczonego. Ochrona ubezpieczeniowa odnosi się do sytuacji mających miejsce np. w drodze do szkoły lub w trakcie nauki w placówce.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

2. Rozszerzenie ubezpieczenia

Wybierając najbardziej korzystną ofertę ubezpieczenia, ważne jest wcześniejsze przeanalizowanie wszystkich warunków umowy oraz dokładne zapoznanie się z zakresem udzielanych w jego ramach świadczeń. Warto zatem zapoznać się z tabelą uszczerbków na zdrowiu, dzięki czemu unikniemy rozczarowań i kłopotów podczas ubiegania się o odszkodowanie. Z zakresu ubezpieczeń często bowiem wyłączone są wypadki wynikające z przewlekłych chorób lub wad wrodzonych. Biorąc pod uwagę różne potrzeby i zainteresowania dzieci, dobrym pomysłem jest rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkowe opcje. Jeżeli przykładowo nastolatek ma w planach zagraniczny wyjazd, warto sprawdzić, czy ubezpieczenie będzie ważne tylko na terytorium Polski, czy również poza granicami kraju. Wielu ubezpieczycieli nie ponosi bowiem odpowiedzialności za wypadki powstałe podczas pobytu w innych państwach. W przypadku, gdy nastolatek uprawia czynnie sport, najbardziej odpowiednie będzie ubezpieczenie, które obejmuje również urazy i kontuzje dziecka powstałe w wyniku intensywnych treningów. Z kolei decydując się na dodatkowe ubezpieczenie wakacyjne, możemy mieć pewność, że w razie wypadku dziecka nie poniesiemy dodatkowych kosztów leczenia.

Rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkowe opcje jest związane z większymi składkami, od których z kolei zależy kwota ewentualnego odszkodowania. Wielu rodziców starannie przegląda wszystkie oferty, starając się wybrać najlepszą z możliwych. Trudno jednak myśleć o konkretnych pieniądzach w sytuacji, gdy zdrowie i bezpieczeństwo dziecka są dla rodziców tak naprawdę bezcenne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze