Ubezpieczenie dla całej rodziny - czy to się opłaca?
Jedną z podstawowych funkcji rodziny jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim jej członkom. Zadanie to realizowane jest na różnych płaszczyznach. W formalny sposób działania w owym zakresie wspiera zakup ubezpieczenia na życie. Chodzi tu o umowę, którą zawiera się z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Po jej podpisaniu osoba ubezpieczona zobowiązuje się do okresowych (np. comiesięcznych, cokwartalnych) opłat na rzecz towarzystwa. Natomiast uposażeni mogą liczyć na wypłatę świadczeń w przypadku, gdy w życiu osoby, która umowę zawarła zaistnieją zdarzenia podlegające ochronie ubezpieczeniowej. Chodzi tu np. o śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy zaistnienie trwałej niezdolności do pracy. Zakres zdarzeń objęty jest każdorazowo w umowie i może różnić się w zależności od wielu czynników. Zaleca się dokładne sprawdzenie tej kwestii.
Rynek ubezpieczeniowy obfituje w różnego rodzaju oferty , które mają zapewnić taką ochronę. Jedną z opcji jest zakup ubezpieczenia dla całej rodziny. Powstała ona w wyniku konkretnych potrzeb, które zaobserwowano wśród klientów towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie dla całej rodziny jest przede wszystkim uproszczeniem formalnym. Pozwala ono na zastąpienie szeregu umów indywidualnych jedną – w ramach której ochronie podlegać może nawet do dziesięciu osób. Rodzice mogą ubezpieczyć w niej siebie, dzieci, a nawet teściów (często określony jest też wiek, np. do 65 roku życia).
Każda kolejna osoba, dodawana do polisy, obejmowana jest określoną zniżką. Tym samym obniża się łączny koszt ubezpieczenia wszystkich członków rodziny. Jest to tym bardziej istotne, im więcej osób objętych będzie ubezpieczeniem. Zazwyczaj opłaca się ono już w przypadku trzyosobowego gospodarstwa domowego (małżeństwo i jedno dziecko).
Warto wiedzieć i pamiętać, że w rocznicę zawarcia umowy można zmienić warunki samego ubezpieczenia tak, by w jak najbardziej optymalny sposób odpowiadały one potrzebom danej rodziny. Podobny skutek daje możliwość doubezpieczenia kolejnych osób. Dzięki temu towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają rozsądne i elastyczne reagowanie na zmiany w życiu całej rodziny.
Polisy rodzinne niejednokrotnie otwierają drogę nielimitowanym wizytom u pediatry i pokrywają części kosztów szczepień dodatkowych oraz opieki dentystycznej. Dzięki temu troskliwi rodzice mogą liczyć na solidną ochronę zdrowia swoich dzieci.
Zakup ubezpieczenia nie uchroni rodziny przed przykrymi wypadkami oraz ich negatywnymi konsekwencjami. Pozwoli natomiast na materialne wsparcie wszystkich jej członków w trudnych chwilach. Z kolei świadomość takiego zabezpieczenia wpływa pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa i lepszą jakość życia, również w aspekcie emocjonalnym.