U ciężarnej 22-latki doszło do zatrzymania krążenia. Dziecko urodziło się po śmierci mamy
Mimo reanimacji ani członkowie rodziny, ani przybyła na miejsce pomoc medyczna, nie były w stanie uratować życia ciężarnej kobiecie. Podjęto więc decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia, by ocalić dziecko. "Straciliśmy Paige, ale zyskaliśmy też wspaniałego małego chłopca".
1. Akcja ratunkowa nie pomogła
22-letnia Paige po raz drugi była w ciąży, która rozwijała się prawidłowo. Jednak gdy w 36 tygodniu ciąży partner kobiety obudził się w nocy, zorientował się, że Paige nie oddycha. Podczas gdy przyszły tata dzwonił po pomoc, inny członek rodziny rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową.
Do Nottinghamshire zostało wezwane lotnicze pogotowie ratunkowe. Medycy przybyli na miejsce po 12 minutach od momentu rozpoczęcia resuscytacji u młodej kobiety. Została niezwłocznie przewieziona do szpitala.
Tam Paige zmarła. Zanim jednak lekarze stwierdzili zgon, podjęli decyzję o przeprowadzeniu operacji cesarskiego cięcia, nie przerywając reanimacji matki. Chłopiec urodził się przed 2 nad ranem, zgon matki nastąpił – jak odnotowano w aktach – o 6.20.
2. Chłopiec szybko doszedł do siebie
Konieczna była resuscytacja noworodka, ale dziecko dobrze zareagowało na podjęte działania. Dzięki temu w krótkim czasie od porodu malec trafił do domu.
"Straciliśmy Paige, ale zyskaliśmy też wspaniałego małego chłopca" – powiedzieli później członkowie rodziny zmarłej tragicznie kobiety.
"Wszystko zależało od ludzi, którzy byli tam tej nocy, którzy sprawili, że wszystko tak się potoczyło. Chcielibyśmy tylko podziękować" – mówili wzruszeni.
3. Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) w ciąży
Rodzina Paige przyznała, że tego wieczoru młoda kobieta sygnalizowała, że źle się czuje – "Mówiła, że jest jej gorąco i czuje się zestresowana". Poza tym nic nie zapowiadało tragedii.
Również dochodzenie nie wykazało przyczyn NZK u młodej, wysportowanej i zdrowej kobiety. A co się może do tego przyczynić u kobiet w ciąży?
- hipowolemia pourazowa – z powodu utraty dużej ilości krwi naczynia krwionośne nie są dostatecznie wypełnione, co prowadzi do nieprawidłowej pracy serca,
- urazy,
- zator płynem owodniowym,
- sepsa,
- ciążowe nadciśnienie tętnicze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl