Tu żyją najszczęśliwsze dzieci. Powodem nie tylko sposób wychowania
Zgodnie z raportem UNICEF, Holandia zajmuje pierwsze miejsce pod względem dobrostanu dzieci - ponad 90 proc. z nich ocenia siebie jako "zadowolonych ze swojego życia". Gdzie tkwi sekret?
1. Tu żyją najszczęśliwe dzieci
Eksperci wyjaśniają, że system szkolny jest mniej zorientowany na wyniki niż w innych krajach, a dzieci darzy się sporym zaufaniem. Najmłodsi bardzo wcześnie uczą się samodzielności i niezależności.
Rozwinięta infrastruktura w kraju, zarówno transport publiczny, jak i ścieżki rowerowe, umożliwia dzieciom autonomię i samodzielne poruszanie się po miastach. Wśród ważnych czynników wymienia się też stosunkowo niski poziom nierówności pod względem ekonomicznym, jak i społecznym, co znacząco poprawia zaufanie w populacji.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że holenderskie dzieci są uważane za najszczęśliwsze na świecie.
2. Zaufanie i samodzielność
Ze względu nacisk społeczeństwa na współpracę, naukę społeczną i równość ponad osiągnięcia indywidualne, na dzieci wywierana jest mniejsza presja, aby osiągały dobre wyniki w nauce w szkole.
Uczniowie nie otrzymują żadnych prac domowych do ukończenia szkoły podstawowej, zamiast tego są zachęcane, by poznawać otaczający je świat na własnych warunkach.
Zobacz także: Wychowała 189 dzieci. "Była dla mnie matką, której tak potrzebowałem"
Podejście sprawdza się, gdyż Holandia zajmuje trzecie miejsce pod względem umiejętności akademickich, społecznych i emocjonalnych. Dzieci podejmują własne decyzje, ale jednocześnie przestrzegają zasad narzuconych przez rodziców.
Najmłodsi spędzają też sporo czasu z rodzicami - wielu z nich ma znaczną elastyczność w sposobie pracy, a kraj słynie też z równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
3. Ruch to nie tylko zdrowie
Oprócz wspierania niezależności dzieci, w Holandii promuje się aktywność fizyczną. Jednym z najpopularniejszych sposobów poruszania się jest jazda na rowerze, co stawia kraj na dziewiątym miejscu pod względem zdrowia fizycznego dzieci.
Ruch na świeżym powietrzu zwiększa produkcję i wchłanianie neuroprzekaźników, takich jak serotonina i oksytocyna, a także ogólny stan zdrowia. Z pewnością więc przyczynia się do poprawy samopoczucia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl